Сортування сміття: починаємо з маленького

  • Практика сортування сміття давно поширена у країнах Європейського Союзу. В Україні ж поки що роблять лише перші кроки в цьому напрямку. Один із них – облаштування в бюджетних установах Івано-Франківська сміттєвих контейнерів для паперу та пластику.

    Дешево, але ефективно

    Є багато речей, в які не треба вкладати великі гроші, але вони даватимуть позитивний виховний ефект. Так пояснює директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак появу в офісі нових паперових контейнерів для сортування сміття. «В Україні, зокрема й в Івано-Франківську, немає традиції сортувати відходи. У країнах ЄС люди розуміють: якщо цього не робити, то можна отримати штраф», – каже головний комунальник міста.

    Немає також усвідомлення того, що викидати сміття в неналежних місцях – щонайменше невиховано. Михайло Смушак вважає, що показувати приклад потрібно самим чиновникам, тим паче, що великих затрат це не потребує.

    За дві картонні коробки комунальники заплатили близько 200 гривень. В одну з них викидають папір, якого в офісі багатенько. В іншу – пластик. Для скла, металу чи органічних відходів контейнери не поставили. Кажуть, не треба. «Якщо б у нас було якесь підприємство і ми мали б багато відходів металу, то коробку для нього було б логічно поставити. Але їх нема. Ми відсортовуємо тільки те, чого у нас найбільше. Всі інші відходи йдуть у загальний контейнер, їх сортувати – нераціонально», – пояснює директор департаменту.

    Таку ідею франківські чиновники запозичили за кордоном. Побувавши у Словенії, вони в кожному офісі бачили такі паперові урни для сміття. Придбали схожі контейнери за власні кошти та домовились із підприємцем, який буде забирати відсортоване сміття.

    Комунальники хотіли б, щоб їхній приклад підтримали в інших установах та організаціях і також почали сортувати відходи. «Це ж круто! Спочатку «освіта» поставить такі контейнери, потім вони з’являться у школах, садочках. Далі – у виконкомі, управліннях, медичних закладах, ЦНАПах», – пояснює пан Михайло. Директор департаменту сподівається, що тоді й місцеві кафе, магазини, університети також захочуть мати в себе такі урни. З часом практика сортування сміття буде поширюватись і ставати модною в Івано-Франківську. Щоб пришвидшити цей процес, комунальний департамент готовий закупити паперові контейнери і роздати їх бюджетним установам міста безкоштовно. Обіцяють це зробити до свята Миколая, навіть гроші вже на це є. Буде також забезпечено вивіз відсортованого сміття.

    Революційно, але дорого

    Можна було піти більш революційним шляхом і поставити баки для сортування на кожному сміттєвому майданчику. Але не все так просто.

    Наразі в Івано-Франківську є понад 200 контейнерних майданчиків, ще 50 потрібно облаштувати. Комунальники планують, що сортувати сміття в місті будуть у п’ять різних фракцій: органіка, метал і пластик, скло, папір та інші відходи. Відповідно, треба замінити 1250 контейнерів. У багатьох місцях немає можливості поставити наземні майданчики, особливо в центральній частині міста. Тут їх треба робити підземними. «У Львові минулого року зробили підземний майданчик на чотири контейнери. Його вартість – 32 тисячі євро. На п’ять контейнерів це буде 40 тисяч євро. Звичайно, не біля кожного будинку потрібен підземний майданчик на п’ять контейнерів, десь, може, 3-4 знадобляться. Умовно на один майданчик треба 20 тисяч євро, всього ж нам потрібно 50. В загальному на підземні майданчики доведеться витрати один мільйон євро», – підраховує головний комунальник міста.

    На всіх інших об’єктах просто варто замінити баки для сміття на якісніші, європейські. Мова йде про понад 1000 контейнерів, ціна одного – близько 800 євро. Виходить, що повне оновлення контейнерного господарства в місті коштуватиме мільйон євро. Грошей на це місто не має. А ще ж треба буде забезпечити вивезення відсортованого сміття…

    Є ще один важливий момент у впровадженні сортування відходів: цінова політика. Якщо люди викидають відсортоване сміття, то мають платити значно менше за вивіз. Як це забезпечити? Михайло Смушак пояснює, хтось має за цим слідкувати. «От є у мене договір, що я викидаю суто відсортоване сміття. Я розділяю все окремо і плачу, відповідно, менші кошти, наприклад, по 10 гривень. У той час ціна за невідсортовані відходи сягає 80-90 гривень. Якщо мене спіймали на викиданні несортованого сміття, то мені одразу дають штраф у декілька тисяч. Ця модель буде стимулювати людей: або сортуєш, або одразу платиш по 90 гривень», – наголошує посадовець.

    Грошей нема, що робити?

    Оскільки фінансового ресурсу для повноцінного сортування сміття в Івано-Франківську бракує, його впровадження відбуватиметься точково. За словами Михайла Смушака, у видних місцях, скажімо, на першому підземному контейнерному майданчику на вулиці Грушевського, планують передбачити можливість сортувати відходи.

  • «Цей майданчик пристосований для такого. Він навіть має функцію персоналізованого викидання сміття. Тобто потрібна спеціальна карточка, такий собі абонемент, щоб викинути відходи. Ми це можемо запровадити», – зазначає директор департаменту та додає, що наразі немає сенсу реалізовувати таку ідею, адже в центрі фактично це єдиний майданчик.

    Друге, що варто зробити – зобов’язати забудовників облаштовувати контейнерні майданчики біля кожного будинку: наземні або підземні. За словами чиновника, у місті 99% будинків здаються без цих елементів благоустрою. Смушак вважає, що реально зробити так, щоб через п’ять років 50% сміття в Івано-Франківську сортували. За 10 років ця цифра може сягати 85-90%.

    Минулого року на виконком уже виносили проєкт рішення про впровадження сортування сміття. Однак його не прийняли – було багато застережень щодо ефективної реалізації. Проте Михайло Смушак обіцяє, проєкт допрацюють і згодом знову запропонують на затвердження членам виконавчого комітету.

    На рівні свідомості

    Те, що хочуть запровадити в Івано-Франківську, схоже на польську модель поводження з відходами. Та різниця таки є. Франківка Наталя Ткачик, яка проживає у Варшаві, розповідає, що у Польщі дуже поширені екотренди на рівні загальної свідомості, а не з примусу.

    «У деяких житлових будинках є спеціальні окремі відділення, де розташовані контейнери для мокрого сміття, пластику, паперу та скла. Доступ до них мають тільки жителі цього будинку», – каже Наталя. Є в Польщі й інший тип майданчиків для сортування – просто окремі огородженні місця, до яких також ніхто, окрім жителів, не має доступу.

    Франківка зауважила,  що не всі майданчики тут під замками, деякі просто стоять у дворах. Проте всі вони мають відповідне накриття – дашки. Біля контейнерів завжди чисто, ніхто там не порпається, нічого не розкидано. «Напевне, їх часто прибирають, навіть вночі», – припускає Ткачик.

    Сортують сміття в Польщі не тільки на майданчиках біля будинків. В університетах також є різні урни, стоять, зокрема, коробки для батарейок. А в аптеках можна знайти контейнери для прострочених ліків.

    В Івано-Франківську є люди, які намагаються сортувати сміття. Журналістка Світлана Ославська – одна з них. Жінка відсортовує пластик, скло, папір. Вирішила також відмовитись від поліетиленових пакетів і торбинок.

    Ославська наголошує, що відходи сортувати важливо, але це має бути частиною великої системи. Якщо ж одна людина буде це робити, а навколо неї нічого не відбуватиметься – це безглуздо. «Крім того, що ми вдома сортуємо, це мають робити і на підприємствах, і в супермаркетах. Також повинні бути місця, куди викидати ці відходи і де їх потім переробляти», – каже Світлана.

    Журналістка пояснює, відділення пластикової пляшки від паперу та харчових відходів має стати звичною поведінкою. Так можна долучитися до покращення екологічної ситуації. «Разом із сортуванням сміття треба також обмежити споживання та використання, наприклад, пластику, поліетилену. Якщо ми будемо споживати безвідповідально – сортування не зарадить», – наголошує Світлана Ославська.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!