Спорт – в ауті

 • Івано-Франківська область – аутсайдер серед інших регіонів України в плані забезпечення спортивною інфраструктурою. Тут немає жодного палацу спорту, професійних футбольних клубів, стадіону зі штучним покриттям, який би відповідав міжнародним вимогам, бігових доріжок належного рівня, легкоатлетичного ядра.

  Відтак потенціалу для розвитку спорту теж немає. Найкращі спортсмени виїжджають, міжнародні змагання, за невеликим винятком, майже не проводяться, а слова про здоровий спосіб життя, розвиток спорту, забезпечення спортсменів необхідною тренувальною базою залишаються лише порожніми обіцянками.

  Перед виборами – і «золоті гори»

  21 жовтня минулого року на стадіоні «Рух» в Івано-Франківську Петро Порошенко разом з делегацією Федерації футболу України заклав капсулу у фундамент майбутнього стадіону зі штучним покриттям. Тоді президент розповів про наміри влади кардинально змінити підхід до розвитку спорту в державі, наголосив на необхідності будувати стадіони в обласних центрах та містах, де їх немає. Будівництво передбачалося за програмою УЄФА «Хет-трик».

  За повідомленням ФФУ, вартість побудови стадіону зі штучним покриттям в Івано-Франківську складала 12 млн грн, фінансування мало б здійснюватися за рахунок коштів УЄФА та ФФУ. Проектом передбачене футбольне поле розміром 105 на 68 метрів, блок роздягалень, приміщення для арбітрів, тренерів та медпрацівників, трибуни на 500-1000 місць, штучне освітлення, електронне табло і платформи для телекамер.

  Будівництво було заплановане на листопад 2015 року, введення в експлуатацію – на березень-травень 2016 року.

  DSC_1178

  Ні слуху, ні духу

  Надворі квітень. Жодних ознак того, що стадіон мають намір будувати, немає. Наразі є лише заяви чиновників про необхідність будівництва і перспективи, які отримає область від такого проекту. І обґрунтування цілої купи проблем, що перешкоджають реалізувати масштабний задум.

  «Грошей поки що немає і бачення також, – розповідає міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Раніше була домовленість про те, що місто виділяє землю, а Федерація футболу бере на себе всі інші витрати з будівництва. Наразі ситуація змінилася. Йде мова про необхідність виділення 3,5 млн гривень, підведення комунікацій, побудови іншої необхідної інфраструктури, а ФФУ забезпечує «зелене поле».

  Для міста виділити З,5 млн грн непросто. Відтак проводяться наради і ведуться перемовини з керівництвом області, щоб частину коштів дали з обласного бюджету.

  «Керівництво федерації мало забезпечити виготовлення проектно-кошторисної документації. Тепер все залежить від ІФФФ. Проте щомісяця у них щось змінюється: то вони одного розміру поле будують, то іншого. Потім знов повертаються до великого поля. Зрештою, кінцевого розуміння немає. Міська влада свої зобов’язання виконала: до нас звернулися з проханням виділити землю, і ми надали 60 сотих землі в довгострокову оренду на 10 років», – наголошує міський голова.

  Проектно-кошторисна документація виробляється, але поки що вона не готова. Відтак не може йти мова про виділення коштів з бюджету. «Ні місто, ні область не може за таких умов виділяти кошти. Крім того, ми розмірковуємо, яким чином ці кошти будуть виділені, адже оренда землі оформлена на громадську організацію «Івано-Франківська федерація футболу». Тож нам треба фінансувати фактично не нашу землю», – підсумовує мер.

  Вичерпну інформацію з цього питання може дати обласна федерація футболу, зауважує заступник голови Івано-Франківської ОДА Сергій Бесараб. За його словами, напрацювань у цьому напрямку немає, це ініціатива ФФУ та УЄФА.

  DSC_1182

  Оптимістичний прогноз

  «Штучні поля – власність міста, тут займаються спортивні школи Івано-Франківська. У рамках програми «Хет-трик» від УЄФА було виділено кошти на побудову стадіонів зі штучним покриттям в регіонах України. Таких стадіонів мало бути збудовано 15, але наразі коштів виділено лише на вісім. І якщо обласні федерації футболу мали в оренді землю, їм першочергово надавалися кошти на будівництво», – розповідає Ростислав Микитюк, керівник управління молоді та спорту Івано-Франківської ОДА.

  За словами Микитюка, Івано-Франківській обласній федерації футболу надано в тимчасове користування одне із запасних полів біля стадіону «Рух». Тоді ФФУ, розглянувши всі документи, поставила Івано-Франківськ одним із перших у списку претендентів на фінансування. «Були ще певні умови. ФФУ надає саме штучне поле – траву, огородження, трибуни, роздягальні, освітлення, душові на суму 12 мл гривень. Окрім цього, необхідно зробити підготовчі роботи, провести комунікації. Це мало бути зроблено за кошти з місцевих бюджетів, приблизно 4 млн гривень», – каже керівник управління.

  Наразі ведуться переговори щодо виділення цієї суми з міського чи обласного бюджету. Відтак побудова стадіону затягується.

  «Наскільки мені відомо, ведуться підготовчі роботи. Програма «Хет-трик» передбачала виділення коштів при умові, що до того місця будуть проведені комунікації і залита бетонна основа потрібного розміру. До травня процес мав би рушитися», – розповідає Назар Павлів, заступник начальника управління молоді і спорту Івано-Франківської ОДА.

  Пан Микитюк налаштований оптимістично, він вірить, що добро переможе зло і врешті-решт стадіон буде збудовано. І 24 серпня, коли в Україні відзначатимуть 25-ту річницю незалежності, стадіон буде зданий в експлуатацію.

  Стадіон у горах

  В Ільцях на Верховинщині за кошти УЄФА мають намір побудувати ще один сучасний стадіон.

  «До нас в управління надходить безліч дзвінків із запитанням, коли облаштують стадіон в Ільцях, – каже Назар Павлів. – Спершу я не міг зрозуміти, в чому справа, а пізніше втямив, що така інформація дійсно була. Мирослав Карабін, куратор будівництва стадіону, екс-депутат обласної ради, перед минулорічними виборами на своєму виборчому окрузі на Верховинщині пообіцяв, що стадіон рівня УЄФА буде збудований. Я, звичайно, не проти, щоб там був стадіон, проводилися футбольні матчі, грала наша збірна, але в регіоні, де навіть доріг нормальних немає, це малоімовірно».

 • Для того, щоб будувати стадіон, необхідно виконувати вимоги, які ставить ФФУ. «Від себе я перші кроки зробив. А далі треба робити все, що передбачено переліком необхідних процедур. У 2015 році я написав листа президенту НОК України Сергієві Бубці з проханням звернутися до голови ФФУ Андрія Павелка щодо побудови стадіону у Верховині. Проте громада була проти, мотивуючи тим, що вони мають стадіон і ще одного їм не потрібно. Тоді вирішили зосередити увагу на селі Ільці. Від ФФУ надійшла позитивна відповідь, далі залишилося виконати всі необхідні процедури», – розповідає голова відділення НОК в області Мирослав Карабін.

  У процедурі передбачено будівництво стадіону на земельній ділянці, яка перебуває у власності або у довгостроковій оренді (понад 25 років) регіональної федерації футболу. «Фінансування будівництва стадіону забезпечується при оформленні земельної ділянки на обласну федерацію футболу. Для цього необхідна земельна ділянка площею 1,5 га. Нарада щодо будівництва була проведена в Ільцях, сільському голові передали всі необхідні документи, депутати розглядали це питання. Багато людей були проти будівництва, але більшість – за. Проте донині жодної відповіді чи рішення від сільської влади немає», – зауважує Карабін.

  Доцільність побудови сучасного стадіону у сільській місцевості він пояснює можливістю оздоровлювати дітей як з області, так і з цілої України: «Сюди можуть приїжджати діти з різних регіонів, штучне покриття дає можливість займатися у всі пори року».

  Побудувати стадіон у гірській частині області було б дуже вдалим рішенням, вважає тренер, директор стадіону «Рух» Володимир Ковалюк. Діти та молодь, які займаються футболом, мали б свою тренувальну базу, а відтак і можливість займатися спортом, оздоровлюватися і відпочивати на свіжому повітрі. Але пріоритетним все ж є побудова стадіону в обласному центрі.

  Оживити «Рух»

  Центральний стадіон «Рух» в Івано-Франківську потребує нагального ремонту. Наразі там займаються вихованці спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву «Прикарпаття».

  «Там необхідно провести тепло, гідроізоляцію, здійснити ремонтні роботи всередині. Стадіон роками стояв без тепла, наразі він у жахливому стані. Плануємо перенести туди деякі міські управління, тож приміщення буде «живе», за ним будуть наглядати», – наголошує Руслан Марцінців.

  Мер зауважує, що вони поставили перед собою завдання поступово відроджувати професійний футбол на Прикарпатті. Наразі проводяться матчі аматорських команд, а далі будуть реінкарнувати і професійні клуби.

  Відсутність професійної футбольної команди, як і належної інфраструктури, ставить розвиток футболу на території області у глухий кут. Навіть якщо діти починають займатися футболом, рости їм нікуди.

  Як зауважує Володимир Ковалюк, новий стадіон дозволить розвиватися дитячим футбольним клубам, адже як не крути, а футбол – наймасовіша та найпопулярніша гра. Наразі майданчиків для тренувань не вистачає, а діти тренуються у «польових умовах» – без душу, роздягалень. Якщо ж у місті буде сучасний стадіон, це дозволить проводити тренування у різні пори року, включаючи зиму.

  Для легкоатлетів

  Будівництво футбольного стадіону – не єдина спортивна проблема на Івано-Франківщині.

  «В області немає потрібних для спортсменів бігових доріжок, що створює незручності. Ми залишилися єдиними, де ні в місті, ні в області немає бігових доріжок. В інших регіонах такі бігові доріжки ставлять і у районних центрах, навіть на сільських стадіонах, тому необхідно, щоб і в нас була така інфраструктура», – каже Назар Павлів.

  Через відсутність бігових доріжок з Прикарпаття виїжджають найкращі легкоатлети, бо не мають де тренуватися. «Христина Стуй пішла в Київ, Анастасія Ткачук – в Запоріжжя, і таких прізвищ можна перераховувати багато. Ми маємо плеяду молодих спортсменів, і для них треба працювати», – зауважує Ростислав Микитюк.

  Відповідно до стандартів Федерації легкої атлетики вісім бігових доріжок має бути розміщено по колу, вісім – по прямих. Це б дало можливість проводити повноцінні міжнародні змагання, запрошувати на Прикарпаття спортсменів з усієї України і з-за кордону. А це додаткові інвестиції в розвиток регіону.

  Вартість таких бігових доріжок приблизно 5 млн гривень. Їх хочуть облаштувати на базі стадіону Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

  «Це єдиний стадіон в області, де можна встановити такі доріжки. Крім того, певну частину робіт, зокрема демонтаж старого покриття, буде виконано за кошти університету. Якщо не вдасться відразу знайти необхідну суму на облаштування, можна почати з того, щоб зробити дві-три доріжки. Всі бюрократичні процедури пройдені, питання погоджено на засіданнях профільних комісій та на сесії обласної ради. Наразі коштів на це немає, але якщо при уточненні бюджету будуть вільні кошти, їх спрямують на облаштування доріжок», – зазначив Павлів.

  Без коментарів

  Незмінний керівник ІФФФ Тарас Клим, який курує будівництво стадіону за програмою «Хет-трик», відмовляється коментувати ситуацію. Ймовірно, це пов’язано із корупційним скандалом щодо діяльності означеного «лобіста» футболу, нещодавно оприлюдненого журналістами. Головне, щоб внутрішні конфлікти не завадили збудувати стадіон рівня УЄФА на території області. І земля, виділена містом в довгострокову оренду під будівництво стадіону, через кілька років не опинилася у приватній власності певних осіб, які очолюють ГО ІФФФ, як уже було до того з приміщенням федерації на вулиці Чорновола. А обіцянки чиновників, задекларовані напередодні виборів, трансформувалися у реальні справи, які сприятимуть розвитку спорту і популяризації здорового способу життя серед жителів Прикарпаття.

  Ірина ФЕДОЛЯК

  Журналістське розслідування проведене за підтримки проекту «Ні корупції»

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!