Списком справі не зарадиш

  • В Івано-Франківській мерії задумали скласти чорний список підрядників – недобросовісних виконавців робіт. Однак комунальники від цієї ідеї не в захваті та не поспішають заносити когось туди. Вони радіють хоч якимось підрядникам, адже через їх нестачу в місті гальмуються необхідні роботи.

    Задля контролю

    Нещодавно під час щотижневої оперативної наради перший заступник начальника управління капітального будівництва (УКБ) Володимир Ковальчук нарікав на недобросовісного підрядника. Мовляв, через нього у Крихівцях призупинилося будівництво нового дитсадка. Також він зауважив, що розмови з підрядником ні до чого не призводять і навіть перспектива судового позову на нього не впливає. Тоді заступник міського голови Олексій Кайда запропонував розірвати з підрядником договір та скласти чорний список підрядників.

    «Прошу всіх керівників наших структурних підрозділів, в першу чергу УКБ, скласти чорний список підрядників, які псують роботу або невчасно її виконують. У подальшому їх потрібно не допускати до участі в тендерах. Гроші є, ми вчасно все фінансуємо, а вони не виконують свою роботу. Це стосується і виконання робіт по дорогах, і будівництва. Давайте будемо викликати з космосу чи ще звідкись підрядників, якщо місцеві не можуть зробити», – обурився Кайда.

    На його думку, таким чином мерія контролюватиме якість виконання робіт і стежитиме за раціональним використанням бюджетних коштів.

     

    Добре, хоч хтось робить

    Втім Володимир Ковальчук зауважує, що для того, аби складати такі чорні списки, потрібне рішення сесії міської ради чи виконавчого комітету. «Приблизно 10 років тому законодавством було прописано таке поняття, як недобросовісні підрядні організації, списки яких оприлюднювали. Зараз такого немає вже, – пояснює він. –  Має бути якась законодавча основа, а не захотів, сказав – і будьте здорові! Закон є вищий, ніж будь-які слова».

    Також перший заступник керівника УКБ пригадує, що в управлінні якось вже пробували не допускати до участі в тендерах недобросовісних виконавців, але тоді одразу ж прийшли листи з Антимонопольного комітету та інших контролюючих органів зі звинуваченнями в обмеженні бізнесу.

    За словами Ковальчука, найгірша ситуація зараз з будівництвом садочка в Крихівцях, де роботи виконує ТОВ «Трейдзахідбуд». Однак і цього підрядника він би не заносив у чорний список. Все тому, що за один день там звільнилася вся бригада, яка робила дах. «Зараз вони шукають інших працівників, але ніхто не хоче йти працювати. Дах – це складна робота, і будь-хто не зможе його класти. Зараз усі виїжджають на заробітки за кордон. Нехай хоч китайці би вже їхали до нас, бо немає кому робити. Раніше київські, чернівецькі, львівські фірми йшли до нас, а зараз ніхто не хоче», – зазначає він.

    Ковальчук додає, що така проблемна ситуація склалася не тільки на будівництві, а й у проектних інститутах, де вже незабаром також не залишиться працівників. Тому, наприклад, проектуванням будівництва другої черги школи №6 в мікрорайоні Опришівці займається фірма з Вінниці, а не франківські спеціалісти.

    За його словами, брак робочої сили почав відчуватися ще минулого року, однак ситуація катастрофічно загострилася після оголошення безвізу. Заступник начальника УКБ прогнозує, що якщо нічого не зміниться, то незабаром роботи виконувати вже просто не буде кому.

    Чиновник зауважує, що вже двічі проводили тендер на ремонт вул. Індустріальної, але ніхто так і не зголосився. Схожа ситуація і з ремонтом вул. Коперника та проектуванням вул. Івасюка. Також через відсутність учасників уже двічі не відбувся тендер на ремонт корпусу школи №7, де необхідно укріплювати фундамент. На великі тендери, згідно з законом, мають подати заявки мінімум двоє учасників. А через відсутність конкуренції тендери часто скасовуються.

    «Підрядники не мають робочої сили і затягують з виконанням робіт. Нам не дуже вигідно складати чорний список, краще, щоб хтось прийшов. Тому не буде ніякого списку», – усміхається Ковальчук.

     Закон не велить

    Схожа позиція і в директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайла Смушака. Він пояснює, що система «ProZorro» мала б стимулювати конкуренцію між підрядниками, але чомусь так стається, що в тендерах здебільшого беруть участь одні і ті ж виконавці. Наприклад, на ремонт дрібних об’єктів вартістю до мільйона зголошуються 6-8 підрядників, а на ремонт великих об’єктів вартістю понад 1,5 млн. – два-три.

    «У місті недостатня кількість підрядників. Тобто 5-6 фірм не можуть виконувати всі роботи, які є на території міста. У них немає достатньої кількості працівників та техніки. Коли ми оголошуємо тендер, то прописуємо дату, до якої роботи мають бути виконані. Але підрядник не встигає через те, що має декілька об’єктів і робить їх по черзі, а не одночасно», – наголошує Смушак.

    Зокрема, найчастіше участь у тендерах беруть такі фірми, як «Івано-Франківськавтодор», «Івано-Франківська дорожня служба», «Трейдзахідбуд», «ПБС», «Елітгарантбуд», «Петечелеінвестбуд» та підприємець Припін.

    Через те, що жоден підрядник не брав участі у тендерах, гальмується ремонт вулиць Лесі Українки, Любачівського, площі Міцкевича, встановлення піднятого переходу на вул. Грушевського, кільця на вул. Довгій, реконструкція перехрестя вулиць Галицька-Дністровська-Новгородська тощо.

    «Вибір у нас поки що невеликий. Якщо тенденція не зміниться, то будемо мати ще більші питання як з темпами виконання робіт, так і з якістю», – констатує він.

    Тож, з огляду на це, головний комунальник не поспішає заносити когось у чорний список, бо не може сказати, що одна фірма працює дуже добре, а інші – погано. «Місто розвивається, коли є підрядники, які виконують роботи. Але до всіх, починаючи від ТОВ «Івано-Франківськавтодор» і закінчуючи «ПБС», ми маємо якісь претензії і вони можуть переробляти потім щось. Тобто всі працюють приблизно на одному рівні», – пояснює Михайло Смушак.

    Також він зауважує, що тендерне законодавство прописане таким чином, що якщо підрядник відповідає всім кваліфікаційним вимогам, то його не можна не допустити до участі через те, що він не подобається комусь з якихось причин. Адже таким чином порушується антимонопольне законодавство, і це передбачає суттєві санкції.

    «Ми для себе знаємо ті компанії, з якими можуть бути проблеми. Тобто умовно скласти список можна, і ми його маємо, але якимось чином на законодавчому рівні не допускати цих підрядників до тендерів не можна», – підкреслює Смушак.

     Підрядники МІУК

    Поки чиновники не наважуються занести когось у чорний список, голова правління ГО «Крок у наше майбутнє» Сергій Чирва вже його має. До нього увійшли підрядники КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» (МІУК), які завищили вартість виконаних робіт.

    На початку року Чирва звернувся до управління західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області з проханням перевірити підрядників МІУК. Тож управління провело ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 1 грудня 2014 р. по 31 березня 2017 р. та встановило, що деякі підрядники завищували вартість виконаних робіт.

    У списку опинилося аж 13 виконавців, які завищили вартість від кількох сотень гривень до кількох тисяч. Наприклад, ТОВ «Карпатська будівельна компанія» завищила вартість матеріалів майже на 16 тисяч, а ТОВ «Івано-Франківська дорожня служба» – майже на 12 тисяч, внаслідок завищення суми на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

    «Підрядники МІУК виконують роботи неякісно і отримують за це гроші. Наша влада заробляє на тому, що дає підряди, а їм за це дають відкати», – стверджує активіст. Він не вірить у слова представників мерії про чорні списки підрядників і передбачає, що «вони просто піднімуть таксу за підряд, а когось, можливо, й викинуть з ринку, бо є такі, що зажерлися».

    «Є й такі, що, маючи 100 грн. статутного капіталу, беруть підряди на мільйони. В результаті страждають мешканці. Адже це нездари, які не мають досвіду, техніки, але їм дають підряди, бо вони куми, свати, брати когось чи чиїсь однопартійці», – додає Чирва.

    Також голова правління ГО «Крок у наше майбутнє» розповідає про випадок, коли вантажний автомобіль, який віз бруківку до садочка, розвернувся на спортивному майданчику школи №21 та знищив покриття. «Обурила бездіяльність чиновників-освітян, які й не думали документувати шкоду та так і не назвали підрядника, бо це посланець міськвиконкому. Лячно їм розголошувати, хто це», – впевнений активіст.

    Втім директор МІУК Мирон Джус стверджує, що в них майже немає підрядників, які недобросовісно ставляться до своїх обов’язків. Однак пригадує, що декілька років тому підприємство співпрацювало у благоустрої прибудинкових територій з фірмою «Брати КІП», яка неякісно виконала роботи і бруківка просідала. Через півроку після здачі об’єкта МІУК звернулася до неї, щоб вона відновила покриття. Та оскільки фірма ніяк не реагувала на звернення, то комунальне підприємство подало на неї в суд і справу виграло.

    «Це один підрядник, до якого ми мали претензії після виконання робіт. Всі решта підрядників, навіть якщо минає час після завершення робіт, усувають недоліки», – запевняє Джус.

    Що ж до фінансово-господарської ревізії і завищення вартості робіт, то він зазначає, що це бачення аудит-компанії та стверджує, що цих підрядників не можна заносити до чорного списку. «На час виконання робіт ні наші підрядники, ні наші кошторисники цього не побачили. Якщо надзвичайно прискіпливо відноситися до організації, то, звісно, можна щось знайти. Я не можу сказати, що це погані підрядники, які неякісно виконують роботи», – резюмує Мирон Джус.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!