Старі борги нового хлібокомбінату

  • 2 жовтня на державне підприємство «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» прийшли державні виконавці, щоб стягнути борг 13-річної давності у розмірі понад 9 мільйонів гривень. На підприємстві ж кажуть: це був елемент залякування і тиску, а до старого боргу вони не мають жодного відношення, бо зараз на КХП працює нове керівництво.

    Опис і розшук

    В. о. директора комбінату Ольга Кабан запевняє: представники виконавчої служби прийшли разом із прокуратурою, а законних підстав їх пропустити в охорони не було. «Справа щодо розтермінування платежу зараз перебуває у Верховному господарському суді, і остаточного вердикту ще немає. А вони (Державна виконавча служба – ред.) прийшли на комбінат для опису майна. Відповідно, ми пішли їм назустріч. Але вони почали намагатися отримати доступ до майна, яке не належить комбінату, крім того, зірвали погрузку зернових, не маючи на це підстав. Поліція перешкоджала роботі підприємства, там була і прокуратура, і ніхто не хотів нам представлятися», – розповіла вона.

    Вранці, 3 жовтня, за словами Ольги Кабан, на комбінаті все ще перебувала поліція, блокуючи відправку п’яти вагонів ріпаку для приватного підприємства. Втім жодного правоохоронця на території підприємства нам знайти не вдалося. Працівники приватної охоронної фірми, які відмовилися представлятись, показали пломби, начебто поставлені на вагони держвиконавцями. Проте начальниця елеватора Олександра Харик зауважила, що пломби були поставлені, мабуть, самими працівниками.

    Втім, керівництво підприємства на території заводу було відсутнє. Як стало відомо, директор Володимир Дегтяр перебуває на лікарняному, а Ольга Кабан – у відрядженні в Києві. Перший заступник директора не захотів представлятися та спілкуватись із журналістами, аргументуючи це тим, що не бачив всієї ситуації. Головний інженер Олександр Волков також відмовився від коментарів.

    Врешті-решт ситуацію погодилась описати Леся Домбровська, в.о. начальника комерційного відділу Івано-Франківського комбінату хлібопродуктів. «Прийшли люди, наскільки я знаю, з виконавчої служби. Вони ввірвалися на територію, зупинили робочий процес, зупинили вагони та почали перевірку, не надавши нам документів. Я особисто з ними не спілкувалася, але вони ходили по території й описували майно, перевіряли договори та автомобілі. Було багато поліції», – розповіла вона.

    По телефону Ольга Кабан пояснила небажання працівників розповідати про ситуацію тиском і залякуванням, які чиняться щодо них невідомими особами.

     

    Закон суворий, але він – закон

    В управлінні Державної виконавчої служби в Івано-Франківській області підтвердили, що їхні працівники 2 жовтня прийшли на КХП. Втім, там заперечили факт будь-яких незаконних дій своїх працівників та, у свою чергу, повідомили, що такі дії вчинялись невстановленими особами щодо самих виконавців.

    «До відділу примусового виконання рішень, тобто до нас, 4 вересня надійшов наказ із Держрезерву про необхідність стягнення штрафу з комбінату хлібопродуктів, – розповідає Романа Бунчак, начальниця обласного управління ДВС. – Це наша робота, і ми зобов’язані були виконати наказ».

    За її словами, спершу виконавча служба направляла керівництву заводу вимоги з’явитися та пояснити, чому не відбувається виплата боргу, показати облікові й бухгалтерські документи. Всі три вимоги, надіслані протягом місяця, були повністю проігноровані. А коли державні виконавці прибули до державного підприємства, то на вході їх зустріли невідомі чоловіки спортивної статури, які не допустили їх всередину, що у ДВС вважають порушенням закону. Аж після прибуття екіпажу поліції їх погодилися впустити на територію.

    «До речі, маю спростувати слова представників комбінату та деяких ЗМІ про присутність з нами працівників прокуратури – їх там не було, це не їхня компетенція», – додала Романа Бунчак.

  • Вона зазначила, що ДВС може припинити процес стягнення боргу лише в тому випадку, якщо отримає відповідне рішення суду, а наразі його немає. А також пояснила, про стягнення якого штрафу йде мова. Річ у тім, що 22 листопада 2016 р. Господарський суд Івано-Франківської області, розглянувши справу № 909/636/16, встановив факт незабезпечення збереження матеріальних цінностей Держагентства резерву України. Мова йде про майже 7400 тонн зерна 3-ї та 4-ї категорій, які ще в 2003 р. були передані КХП на зберігання, але кудись зникли.

    Позивач спершу хотів стягнути з комбінату понад 40 млн. грн., 8,5 млн. з яких складала вартість зерна, стільки ж – штраф і ще 23,3 млн. – пеня. Втім суди суттєво зменшили розміри цих стягнень. Наразі ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» винен державі 9,3 млн. грн. В цю суму входить вартість зерна – 8,5 млн. грн., 457 тис. штрафу та 325 тис. пені. Ще 10% від цієї суми комбінат повинен сплатити як виконавчий збір.

    «Коли я прибула на цей комбінат – між іншим, це державне підприємство, яке має стратегічне значення – то побачила не гарне, розвинуте і працююче виробництво, а закинуту територію, відсутність працівників і переробку сировини, яка здійснюється без документів. Розумієте, державні виконавці не ставлять собі за завдання заблокувати роботу державного ж підприємства. Ми, навпаки, хотіли їм допомогти сплатити свої борги, можливо, за рахунок реалізації якихось запасів або запропонувавши схему реструктуризації платежу. Але нам назустріч ніхто не пішов», – запевняє Романа Бунчак.

     

    Закулісні тіні

    За даними з відкритих реєстрів, засновником ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» є Міністерство агрополітики та продовольства. Комбінат внесено Кабміном до списку стратегічних об’єктів, які не підлягають приватизації. Наразі рахунки КХП заблоковані ДВС. Відповідно, працівники не отримують зарплату.

    До речі, про проблеми з керівництвом КХП ще 7 вересня розповідав голова ОДА Олег Гончарук на колегії, яка підтримала його звернення до прем’єр-міністра щодо доцільності перебування на посаді директора Володимира Дегтяра. «Уявіть ситуацію: я, голова ОДА, протягом 14-ти місяців не можу зустрітися з керівником стратегічного підприємства. Набираю керівника – він розмовляє по телефону. Проходить хвилина – трубку не бере. Пишу СМС-повідомлення – через кілька хвилин телефон уже вимкнений. Я півроку, зціпивши зуби, це терпів, але тут до мене прийшли люди, які говорять, що під загрозою поставки сировини. З цим треба щось робити», – обурювався керівник області.

    Згодом, 8 вересня, керівництво комбінату оприлюднило заяву, в якій спростувало ці звинувачення та назвало їх наклепом і навмисним перешкоджанням роботі підприємства з метою подальшого рейдерського захоплення об’єкта. Володимир Дегтяр у цій заяві повідомив, що біля комбінату «часто крутяться підозрілі молодики спортивної зовнішності, а працівники починають боятися вже й на роботу ходити».

    Наразі очевидними в цій ситуації є лише дві речі. Перша – з підприємства зникло більше семи тисяч тонн зерна, і хтось повинен за це відповісти, хоча пройшло багато років. Друга – навколо «Івано-Франківського комбінату хлібопродуктів» ведуться тіньові та закулісні ігри, а страждають від цього прості працівники, яких на підприємстві більше ста.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!