Страшна казка

 • Ми всі живемо всередині казки. Казки про втрачений час в умовах пандемії. І її сюжет розгортається за законами ситкому, коли логіка наступних подій визначається попередніми вчинками персонажів.

  Володимир Зеленський захворів на COVID-19. Його госпіталізовано до «Феофанії» з симптомами, з якими посполитому українцеві дай Боже встановити постійний контакт з сімейним лікарем. Зі спецпалати (про відсутність яких президент бадьоро говорив навесні 2020-го) Володимир Олександрович записує відеозвернення та стверджує, що продовжує активно працювати. Він сьогодні починає пожинати плоди функціонування коронавірусної монархії, на яку Україна перетворилася навесні.

  Андрій Єрмак також захворів на COVID-19. Він також перебуває у «Феофанії», можливо, у трохи менш спеціалізованій палаті. Тандем «Єрмак – Зеленський» своєю діяльністю викликає потік кпин, який не може зменшити навіть синхронне захворювання на коронавірус. Відеоконференція радників Нормандської четвірки минулої п’ятниці промайнула практично без інформаційного шлейфу. Можливо, тому, що була п’ятниця, 13-те. Хоча – куди більш ймовірно – річ у тому, що Росія очікує, коли знесилена коронавірусом Україна просто капітулює на її милість.

  Дмитро Разумков та Руслан Стефанчук також захворіли на COVID-19. Парламентарії надали перевагу самоізоляції у домашніх умовах. Тим часом їхні колеги готуються до спроби скасування постанови уряду про встановлення локдауну вихідного дня, який може виявитися смертельним для багатьох представників малого та середнього бізнесу. Мільярд гривень, перекинутий урядом з будівництва доріг на забезпечення лікарень медичним киснем, може виявитися лише плацебо, попри масштабність суми для уяви пересічного громадянина. Серйозно говорити про ухвалення реалістичного бюджету на 2021 рік можуть хіба що професійні оптимісти, почуття яких стимулює Банкова.

  Максим Степанов захворів на COVID-19. Як виявилося, у міністра охорони здоров’я немає сімейного лікаря. Проте чомусь за його стан переживають менше людей, ніж за стан тисяч хворих на коронавірус. Можливо, тому, що багатьом очевидно: здоровий чи хворий, але Степанов найближчим часом стане цапом-відбувайлом.

  Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко хворіє на COVID-19. Мери Борисполя, Новгород-Сіверського та Конотопа померли від коронавірусу. Низка міських голів під різними приводами відмовилися виконувати розпорядження уряду про локдаун вихідного дня. Падіння авторитету центральної влади, її неспроможність ефективно діяти стає все більш очевидною.

  Складається враження, що вся Україна захворіла на COVID-19. Цей вірус, як відомо, не лише вражає дихальні шляхи, але і загострює наявні хвороби, що в окремих випадках спричиняє смерть. Пандемія, про яку відомо вже майже рік, для керівництва України виявилася несподіванкою навесні, а стрімке зростання захворюваності восени також стало сюрпризом. Болісно-неприємним. Втрачено час, кошти, акумульовані до спеціального фонду, чомусь були спрямовані не на медицину, а на будівництво доріг, де їх завзято розпилювали без тендерів. Теза про необхідність витратити державні кошти саме цього року, бо інакше їх доля буде невідомою, яку просувають «слуги народу», не витримує жодної критики.

  Проблема у тому, що політична відповідальність та стратегічне бачення ситуації у державі під час пандемії коронавірусу в Україні зникли, як у хворих на коронавірус зникає спроможність відчувати запах та смак. Проте до пересічних людей ці властивості повертаються, чого не скажеш про державних мужів. Україна хворіє на COVID-19, наче підкреслюючи численні болячки власної державної системи та підтверджуючи тезу про себе як failed state. І це дуже небезпечно.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!