Стрітення Господнє: 15 лютого в історії

 • 15 лютого у світі відзначаються День обізнаності про холостий спосіб життя, Міжнародний день операційної медичної сестри, День зав’язування вузликів на щастя, Міжнародний день дітей, хворих на рак, День Парінірвани.

  В Україні – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

  Церква 15 лютого святкує Стрітення Господнє. Це одне з 12 головних церковних свят у році, яке символізує зустріч Бога з людством.

  У цей день  Діва Марія і Йосиф прийшли з немовлям Ісусом в храм, щоб принести Богу подяку за первістка.

  У храмі їх зустрів Симеон Богоприємець. Він уособлює людство, тому що він чекав пришестя Христа, і він вже згідно із переданням жив близько 300 років. Він бере немовля на руки та помирає. У немовляті Ісусі Симеон відразу визнав Месію. Праведний Симон вважається свідком Божественного походження Христа.

  У народі 15 лютого пов’язують із зустріччю зими і весни. З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

  • день сонячний – рік буде врожайним;
  • йде сніг і вдарили морози – весна буде пізньою, дощовою й холодною;
  • потеплішало – весна буде такою ж;
  • сніг дороги замітає – весна буде пізньою й холодною.

  Цього дня:

  1113 – Папа Римський Пасхалій ІІ визнав перший чернечий орден – Лицарський орден госпітальєрів святого Іоанна Ієрусалимського (орден іоаннітів), більш відомий згодом як Мальтійський орден.

  1564 – народився Галілео Галілей, визначний італійський учений, астроном, механік, філософ, математик.

  1903 – у США в продажу з’явився ведмедик Тедді, створений Морісом і Роуз Мічтум. Ця м’яка іграшка стала популярною в усьому світі. Тедді – так зменшувально-пестливо звали президента Теодора Рузвельта, любителя полювання. На одному з полювань президент відмовився стріляти в пораненого старого ведмедя, назвавши подібне вбивство “неспортивним”. Після цього випадку за главою держави закріпилося прізвисько “Ведмедик Тедді” (Teddy Bear).

  1919 – Українська Національна Рада ухвалила закон про вживання української мови в державних установах УНР.

  1928 – завершено роботу над Оксфордським словником англійської мови, що почалася ще 1857 р. Останній, десятий, том буде надруковано у квітні.

  1947 – спеціальною постановою уряду в СРСР заборонено шлюби між радянськими громадянами й іноземцями.

  1969 – Роберт Едвардс із фізіологічної лабораторії Кембриджського університету вперше здійснив штучне запліднення людської яйцеклітини.

  1989 – завершено виведення “обмеженого контингенту радянських військ” із території Афганістану (почато 15 травня 1988 р.). Кінець афганської війни СРСР.

  1989 – у Києві утворили Ініціативний комітет відновлення Української автокефальної православної церкви в Україні.

  1991 – у Вишеграді (Угорщина) відбулася перша зустріч президентів Угорщини, Польщі й Чехословаччини з питань інтеграції з країнами Західної Європи та координації дій на цьому напрямку. Згодом трикутник перетворився на Вишеградську четвірку – після того як Чехословаччина розділилася на Чехію і Словаччину.

  2005 – у США став до ладу сайт YouTube, який згодом став найпопулярнішим сервісом для вільного розміщення й перегляду відео

  Уніан, Історична правда

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!