Сьогодні, 26 вересня, в Івано-Франківську студентам Університету третього віку розповідали про франківських художників.
Лекцію для літніх студентів читала – Ірина Чмелик, доцентка кафедри дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
“Насамперед говоритимемо про відомих художників Івано-Франківська, переважно це період 20 століття. Свою діяльність ці митці провадили до ІІ Світової війни. Одним із найвідоміших наших художників-графіків є Осип-Роман Сорохтей. У нашому місті навіть є вулиця з іменем цього митця. Навчався у Краківській академії красних мистецтв“, – розповідає лекторка.
Осип-Роман Йосафатович Сорохтей – народився 28 лютого 1890 у селі Баранчичі, помер – 28 листопада 1941 в Івано-Франківську. Сорохтей — український маляр, графік, карикатурист, педагог.
“Художник здебільшого працював над темою сакрального мистецтва. Його образ-ікона “Зняття з хреста” була намальована у 1935 році для Собору Святого Воскресіння. Вона довго перебувала у нашій Катедрі, але згодом її найшли працівники художнього музею, зараз ця картина знаходить в постійній експозиції нашого Краєзнавчого музею“, – розповідає Ірина Чмелик.
Іншим відомим художником з Івано-Франківщини є Михайло Зорій. Він народився 14 серпня 1908 у м. Станіслав (нині м. Івано-Франківськ) — помер 14 липня 1995, м. Івано-Франківсь — художник, педагог.
Народився в сім’ї робітника. Середню освіту отримав у Станіславській класичній гімназії. У 1930–1935 рр. навчався на малярському факультеті Краківської академії мистецтв. Згодом повернувся до Станіслава, де кілька років працював художником-декоратором студентського драматичного товариства «Сфінкс». Потім викладав малювання та креслення в середніх школах м. Станіславова.