Субсидійний ажіотаж

  • Не справляючись з напливом звернень за субсидіями, департамент соцполітики в Івано-Франківську залучає на підмогу безробітних, працює у вихідні та розробляє графік роботи у дві зміни.

    Для багатьох українських сімей щомісячна оплата рахунків за спожиті комунальні послуги вже давно не по кишені. Однак після раптового підвищення тарифів уряд вирішив простягнути руку допомоги населенню і реформував програму житлових субсидій, зробивши її більш доступною. Звернення за субсидією тепер стало простим і зручним – достатньо надати органам соціального захисту населення всього два документи: заяву встановленого зразка та декларацію про доходи. Враховуючи це, люди масово кинулися виробляти субсидії.

     

    Спрощена система

    Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, які платять за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового відсотка платежу (розраховується індивідуально для кожної сім’ї). Фактично, на субсидію може претендувати будь-яка сім’я.

    З 1 травня 2015 р. оформити субсидію можна на підставі лише двох спрощених документів – заяви та декларації про доходи. Раніше потрібні були довідки про доходи за півроку з місць роботи всіх зареєстрованих у квартирі, декларації про доходи та майно всіх мешканців. За старим порядком, субсидія не призначалася сім’ї, в якій хтось є власником кількох житлових приміщень чи автомобілів або в якій є працездатна людина, що не працює. Тепер же єдине обмеження – одноразова покупка за рік до отримання субсидії на суму від 50 тис. гривень. І то, за словами першого заступника директора департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради Василя Семанюка, люди можуть звернутися в комісію з питань надання субсидій, і за рішенням комісії, виходячи з матеріально-побутових умов, їм також може бути призначена субсидія.

    Субсидія призначається на рік і потім може продовжуватися автоматично. Відтак людям уже не потрібно знову йти в органи соцзахисту, вистоювати у черзі та здавати документи. Раніше ж субсидію видавали тільки на опалювальний сезон. На допомогу від держави тепер зможуть претендувати і особи, які орендують житло. Раніше це було неможливо.

    Розмір обов’язкового платежу, який лягає в основу розрахунку субсидії, тепер підбирається індивідуально, залежно від розміру щомісячного доходу сім’ї в перерахунку на одну людину. Раніше він становив 10% або 15% від сукупного доходу сім’ї.

     

    Без вихідних і у дві зміни

    За словами Василя Семанюка, станом на 3 березня в Івано-Франківську субсидії отримують 33 тис. 179 сімей, хоч згідно з завданнями, поставленими урядом, субсидіями у місті планувалося охопити 30 тис. домогосподарств. Однак і при цьому є ще 2500 сімей, не забезпечених субсидіями. А тим часом надходять все нові і нові заяви, оскільки це безперервний процес і постійно діюча програма, а не одноразова акція. Заступник директора департаменту соцполітики каже, що для того, щоб опрацювати ці заяви, потрібно ще 3-4 тижні.

    Загалом, у місті відсоток призначених субсидій відносно поданих звернень становить 86,9%. За цим показником Івано-Франківськ опинився на останньому місці серед 20 адміністративно-територіальних одиниць області. У департаменті соцполітики відставання пояснюють тим, що значно зріс обсяг роботи, та й кількість населення в обласному центрі набагато більша, ніж в районах чи містах обласного значення, а кількість працівників соцзахисту не збільшилась.

    «Якщо врахувати те, що в загальному 229 тис. сімей в області отримують субсидії, то з них майже 16% – в Івано-Франківську. А на кожен район припадає приблизно 4%. То порівняйте 16% і 4%. У місті станом на травень минулого року було 8 тис. 400 сімей, які користувалися субсидіями, а зараз 33 тис. 179. Обсяг роботи дуже зріс», – констатує пан Семанюк.

    За його словами, департамент соцполітики навіть уклав договір з центром зайнятості, і тепер безробітні на громадських засадах протягом певного часу їм допомагають. Крім того, працівники департаменту добровільно виходять на роботу і у вихідні дні. Фактично, у них один вихідний – у когось в суботу, а в когось у неділю. А зараз розробляється графік роботи у дві зміни.

    «Вдень дуже багато людей приходять, щоб проконсультуватися, розпитати про субсидії, і дуже багато часу на це йде. А якщо працювати у дві зміни, то, скажімо, з 18 до 20 год., коли ніхто не буде турбувати, можна більше справ опрацювати, ніж вдень», – вважає пан Семанюк.

    Ажіотаж звернень до органів соцзахисту, на його думку, пов’язаний з тим, що значно спростилися умови отримання субсидій, та й тарифи зросли. Крім того, якщо раніше вони працювали з тими документами, які приносив бажаючий отримати субсидію, то зараз доводиться збирати папери самотужки, оскільки заявник приносить тільки два документи.

    «У якийсь період ажіотаж був спав, наприклад, у лютому. Минулого тижня ще було трошки менше заяв, а зараз – знову більше. Але якщо порівняти травень-червень, жовтень-листопад-грудень, то зараз він спав», – констатує заступник начальника департаменту соцполітики.

    Крім структурного підрозділу, що на вул. Грушевського, 29, з середини грудня почали працювати центри на вул. Гетьмана Мазепи та Івана Павла ІІ. Станом на 29 лютого перший центр прийняв 283 заяви, надав 121 консультацію і видав 202 повідомлення про призначення субсидії, а другий – прийняв 330 заяв, надав 216 консультацій і видав 450 повідомлень про призначення субсидій. Проте, як зазначає Василь Семанюк, так уже склалося, що містяни звикли роками ходити на Грушевського, 29 і їм важко зрозуміти, що у нововідкритих центрах надаються ті ж послуги. Але зараз ці центри вже набувають популярності.

    Приблизно у середині березня ще один центр відкриють у мікрорайоні Пасічна. А вже незабаром на вул. Військових Ветеранів, 10А має відкритися великий субсидійний відділ, бо приміщення на Грушевського не розраховане на таку велику кількість людей, які щодня приходять, щоб проконсультуватися чи подати документи на оформлення субсидій.

    Заступник директора департаменту соцполітики надіється, що більшість людей, які мали бажання отримати субсидії, вже звернулися, тому надалі заявників поменшає.

  •  12212350_954390651305776_1136176833_n

    Цілі і призначення

    Станом на 25 лютого до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій та виконкомів міськрад міст обласного значення за субсидіями звернулося 203 тис. 294 сім’ї. Торік 37 тис. 700 домогосподарств отримували субсидії, тому цього року їм субсидія вже призначається автоматично.

    «Таким чином, разом ми маємо 234 тис. 54 домогосподарства, які звернулися за призначенням житлової субсидії. А загальна кількість сімей, яким призначена субсидія в області, становить 222 тис. 459. Середній відсоток призначених субсидій відносно звернень громадян становить 95%», – розповідає заступник директора департаменту соціальної політики ОДА, начальник управління соціального захисту населення Олександра Бігун.

    Тобто цьогоріч кількість отримувачів субсидій в області зросла майже у сім разів. Такий ажіотаж, на думку пані Бігун, пов’язаний з тим, що людям вигідно їх отримувати. Несвоєчасне призначення субсидій чиновниця пояснює тим, що зараз додалося багато роботи з воїнами АТО, одинокими матерями, дітьми, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, тощо. А соціальні допомоги і субсидії призначають одні й ті ж люди. Тому вони чисто фізично не встигають і виходять на роботу як в суботу, так і в неділю. Крім того, є затримка й через те, що невчасно приходять відповіді на запити з інших органів. Тому й немає в області поки що 100-відсоткового призначення субсидій відносно поданих звернень.

    Найвищий відсоток призначень субсидій у Верховинському (100%) та Тисменицькому (99,6%) районах, а найнижчий – в Івано-Франківську (86,9%). Такий низький показник в облцентрі заступник директора департаменту соцполітики ОДА також пояснює дуже великим напливом людей.

    «На область урядом України було доведено ціль – 169 тис. домогосподарств, які необхідно охопити наданням субсидій. Цю ціль ми виконали і перевиконали. Але от що стосується відсотка звернень до призначення, то ціль досягнули вже всі, а з призначенням треба ще працювати», – резюмує пані Олександра. І додає, що кожного тижня у відповідні структурні підрозділи в середньому звертаються 10 тис. сімей, які бажають отримати житлові субсидії.

    Ситуація в районах

    У Верховинському районі – 100% призначення субсидій від кількості звернень. Як розповідає перший заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Верховинської РДА Ярослава Маротчак, у минулому році в районі було 800 домогосподарств, які користувалися субсидіями. Однак після спрощення умов надання субсидій до управління звернулося 3600 осіб, які мали бажання їх отримати. Відтак зараз на Верховинщині налічується 2500 одержувачів субсидій. Проте дуже багато верховинців через високий дохід не мають права отримувати субсидії.

    За 2015 рік субсидії призначені всім, але не всім виплачені. На Верховинщині є й заборгованість з виплати субсидій готівкою за минулий рік. «У нас в основному призначаються субсидії на скраплений газ і тверде паливо. І якщо оплата за електроенергію йде перерахунком, то на тверде паливо і скраплений газ виплачується готівкою. У нас є ще більше 500 тисяч заборгованості за минулий рік, – розповідає пані Маротчак. – А зараз ми збираємо інформацію стосовно тих людей, які мали субсидії того року. Але субсидії ще не призначаються, бо ДФС може подати нам інформацію про доходи за цілий 2015 рік аж у квітні, оскільки декларування здійснюється до 1 квітня».

    У Галицькому районі 1600 сімей минулого року користувалися субсидіями, а зараз – майже 8 тисяч. Ще понад 500 заявників чекають на призначення субсидії. Разом з тим, як розповідає начальник управління соціального захисту населення Галицької РДА Жанна Басовська, багато сімей відмовляються від субсидій.

    «Коли розпочався ажіотаж, то нам несли документи, щоб побачити, а що ж вийде з того. І коли їх не влаштовувало те, що вийшло, то вони писали відмови. Бо якщо люди мають великі доходи, то й, відповідно, велика обов’язкова плата виходить, а це не всім підходить», – зазначає пані Жанна.

    За словами начальниці управління соцзахисту, якщо в планах у прем’єра було, щоб субсидії отримала кожна третя сім’я, то в Галицькому районі є приблизно 14 тисяч домогосподарств, з них 8 тисяч отримали субсидію, тобто більше половини.

    Наталія КОЗАК

     

    ДОВІДКА:
    На Івано-Франківщині відсоток призначень субсидій від поданих звернень станом на 17 лютого є таким: Богородчанський р-н – 95,7%, Верховинський р-н – 100%, Галицький р-н – 91,2%, Городенківський р-н – 94,9%, Долинський р-н – 98,9, Калуський р-н – 87,3, Косівський р-н – 96, %, Коломийський р-н – 99,2%, Надвірнянський р-н – 92,7%, Рожнятівський р-н – 96,2%, Рогатинський р-н – 96,5%, Снятинський р-н – 96,2%, Тисменицький р-н – 99,6%, Тлумацький р-н – 98,1%, м. Івано-Франківськ – 86,9%, м. Коломия – 91,5%, м. Калуш – 98,4%, м. Яремче – 97,5%, м. Болехів – 98,3%, м. Бурштин – 95,0%.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!