19 ромів, яких учора, 14 травня, відправили з Івано-Франківська, приїхали до села Глушківці Ярмолинецького району, що на Хмельниччині.
Через відсутність транспортного сполучення, вони звернулися до міського голови Івано-Франківська, аби їм надали автобус. Про це Суспільному розповів один з членів цієї родини Петро Рошташ. Чоловіку 27 років. З дружиною в них сім доньок. Він каже, що в Глушківцях придбав будинок та наразі оформлює на нього документи. Поки будуть родиною жити у двоюрідного брата.
«Думав вдома краще бути. Ми попросили у франківського голови транспорт, він його дав, ми приїхали. Я тут не прописаний, але тут хату купив», – каже Петро Рошташ.
Чоловіка з родиною на Хмельниччині зустріли медики та правоохоронці. Петро розповідає, до цього ставиться з розумінням.
«Зараз такі обставини. Люди всі бояться. Я розумію, це ж не іграшка, це життя. В нас теж би була така поведінка, якби когось привезли і не знали б, звідки вони і чому перебрались», – коментує Петро Рошташ.
Додає, що з Франківська на Хмельниччину приїхали і його теща, брати, сестри та їхні діти.
Його брат, 20-річний Микола Рошташ, додає, що сім’я родом з Закарпаття, у Франківську займались торгівлею. Через карантин заробітків не стало. Придбали хату на Хмельниччині ще до карантину, бо влаштувала ціна.
Усіх 19 ромів оглянула сімейна лікарка Солобковецької амбулаторії Стефанія Козирь. Каже, що температури та скарг на самопочуття у приїжджих немає.
Виконуючий обов’язки старости села Глушківці Микола Гринчак зустрічав нових жителів села особисто.
«Народ дуже стурбований, дуже хвилюється, і це ще не кінець. Люди ще всі просто не знають. Вони зроблять пост, що ті нікуди не будуть ходити. Вони їм зроблять такий карантин, який положено. Вони не будуть швендяти, лазити по селі, по погребах курей красти в людей, замки знімати – вони ж робити не хочуть», – коментує Микола Грінчак.
Житель Глушківців Вадим Малахівський каже, що не знав про нових сусідів.
«Цікаво просто було. На подвір’ї був, дивлюсь, стільки машин поїхало. Цікаво, що сталося. Треба дивитись, які вони люди, чи вони без вірусу», – коментує Вадим.
Житель Глушківців Ігор Хадик проти приїзду нових сусідів у село.
«Чого в Солобківцях циганів нема? Навіть однієї сім’ї немає. А в Глушківцях далі будуть одні цигани. Я тут в цьому селі виріс. Я живу через хату. Вони крадуть на городах, по хатах», – каже Ігор.
Голова Ярмолинецької райдержадміністрації Василь Гуменюк говорить, що роми два тижні перебуватимуть на самоізоляції.
«Це вперше, але я не бачу проблем. Якщо люди не мають де жити, не мали за що жити в Івано-Франківщині. Звернулися до соціальної служби, щоб їм надали транспорт приїхати сюди. Ми від себе зробили все, звернулись до поліції, звернулись до лікарів, зробили температурний скринінг, перевірили документи. Наразі все добре», – коментує Василь Гуменюк.
Нагадаємо, днями міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення вивезти людей ромської національності з міста в Закарпатську область.
Дії мера вже прокоментувала Коаліція ромських неурядових громадських організацій України, яка опікуються захистом прав ромської меншини в України, а також Посольство Сполучених Штатів.
Згодом Арсен Аваков повідомив, що за фактом заклику до примусового переміщення людей в Івано-Франківську Нацполіція розпочала кримінальне провадження за ст. 161 ККУ. А у франківській поліції кажуть, що не просили у Марцінківа автобус для ромів.
28 квітня міського голову викликали до поліції на допит. Згодом Руслан Марцінків відвідав місця проживання ромів у Франківську.