«Синоніми» (2019)

Драма

Режисер: Надав Лапід

У ролях: Том Мерсьє, Кантен Дольмер, Луїз Шевільот, Джонатан Бодина, Gaël Raes

Молодий хлопець з героїчним іменем Йоав (схожий на Тома Харді дебютант Том Мерсьє) стрімко крокує паризькими вулицями, заходить у величезну порожню квартиру, перед тим намацавши ключ під килимком, і залишається без одягу після невдалого походу в душ. Від холодної смерті його врятують сусіди – горе-письменник Еміль (Кантен Дольмер), який живе на батьківські гроші, і Кароліна (Луїз Шевільот), яка грає на гобої в оркестрі. Вони, як типові буржуазні обивателі, відчують свою провину перед Йоавом і дадуть йому пакет з одягом, телефоном і товстою пачкою євро. Він у відповідь віддасть останнє, що у нього залишилося – срібне кільце з губи, і піде ставати французом, зубрячи один синонім за іншим.

Один із найвідоміших режисерів Ізраїлю Надав Лапід, здавалося, так і буде знімати кіно про професії ( «Поліцейський», «Вихователька») або продовжить продавати права на їх американські ремейки (торішня «Вихователька» з Меггі Джилленхол), але все змінилося на початку цього року, коли на Берлінському кінофестивалі показали його фільм, що виділився своїм нахабним почуттям свободи серед однотипних фестивальних драм. Кіно вийшло живим неспроста. Як каже сам Лапід, воно автобіографічне: колись він і сам приїхав у Париж з гострим бажанням стати французом, але закохався там у кіно і повернувся на Батьківщину. Таким же суперечливим, як поїздка самого Лапіда, вийшов фільм «Синоніми» – про спробу втечі від Батьківщини, мови, традицій і сім’ї, але в той же час міркування про самоідентифікацію в епоху мультикультуралізму, що перемагає. Космополіт Йоав буквально зітре кордони в ізраїльському посольстві, щоб врешті-решт прийняти свою національність. Він, що навмисно опускає голову на вулиці, все одно гляне на Собор Паризької Богоматері очима туриста, гордо заспіває гімн Ізраїлю, заговорить на івриті (нехай і з пальцем в дупі), зустріне своїх антиподів – земляків-націоналістів, готових без приводу захищати свою ідентичність, подивиться батькові в очі і забере свої історії, подаровані графоману Емілю. Останнім цвяхом у гріб французької мрії стане титр, у якому Лапід присвячує фільм своїй матері. Явний натяк на повернення Йоава.

Зовсім не дивно, що фільм з такою промовистою назвою відмовляється від стереотипів фестивальних драм і пропонує глядачеві начебто знайомі ідеї, але виражені по-новому. Явно надихнувшись «Мрійниками» і «Останнім танго в Парижі», Лапід, як не дивно, бачить кінематографічний Париж по-своєму – чого тільки варта дискомфортно ручна камера, яка трясеться так часто, ніби знімає сцену бійки з нового фільму про Джейсона Борна! Ці невеликі знахідки допомагають Лапіду зловити дух міста, одночасно привітний і ворожий, який начебто радий твоєму приїзду, але залишає тебе вмирати голяка – він готовий прийняти тебе французом, але постійно зіштовхує з земляками і нагадує про минуле. Напевно, саме так і повинна відчувати себе людина в пошуках нової Батьківщини.

І все ж «Синоніми» Надава Лапіда – це не безумовний шедевр, а суперечливий, неоднозначний, двоїстий і непослідовний фільм, який умудряється захоплювати однією сценою і відверто дратувати наступною. Суміш ця унікальна і ні на що не схожа, але, погодьтеся, для фільму з героєм, який завзято повторює синоніми, відсутність двійника і копії – найкращий комплімент.

ФЕЛІНСЬКИЙ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!