На День Івано-Франківська відзначили лауреатів міської премії ім. І. Франка в галузі літератури та журналістики. Зокрема, в галузі літератури нагороду отримали Василь Романюк за книжку «Сіймо, а збирати будем…» та Іван Гаврилович за поетичну збірку «Поміж землею і Небом». В галузі журналістики премією відзначили Богдана Кучера за телевізійні проекти «І..де..я», «Говорить Івано-Франківськ» і «Саме так».
Книжка нашого активного дописувача, письменника-публіциста, члена НСЖУ В. Романюка «Сіймо, а збирати будем…» вже отримала схвальні відгуки краєзнавців. Добрі рецензії були й за кордоном – від української діаспори, вихідців з Прикарпаття.
Василь Романюк зібрав невідомі досі факти про діяльність «Руської трійці» та її засновників – священиків Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького. Також дослідив життя та діяльність їхніх сподвижників, зокрема декана Богородчан о.Антіна Могильницького, автора поеми «Скит Манявський», яка свого часу викликала значний науковий і суспільний резонанс.
Розділ «Маловідомі сторінки життя членів «Руської трійці» передає історичні реалії життя галичан у ХVІІІ-XІX століттях. Загалом видання засвідчує, що не можна припиняти пошук нових фактів у нашому минулому.
У своїй книзі Василь Романюк використав чимало архівних документів, які стосуються відомих галичан, записів у метрикальних книгах, фрагменти яких збереглися в установах Національного архівного фонду України та наукових бібліотеках, спогади старожилів, багато давніх світлин. Автор знайшов читацькі реєстри, із яких довідуємося, що саме читали члени «Руської трійці», а також фотокопії їхніх автографів. Скажімо, листи Маркіяна Шашкевича до тестя Федора Крушинського, Осипа Крушинського до Івана Левицького, Маркіяна Шашкевича до дружини Юлії тощо.
Метрикальні книги села Підлисся, де народився майбутній священик, поет і просвітитель Галичини М. Шашкевич, довго вважалися втраченими. Їх Василь Романюк виявив у фонді 201 (опис 4а), що перейшов із Львівської консисторії до Центрального державного історичного архіву України у Львові (ЦДІАЛ України). Пан Василь уперше знайшов і помістив фрагменти записів метрикальної книги, яку вів дід Маркіяна по материній лінії – о. Роман Авдиковський. У них записано, що 13 травня 1784 р. в будинку ч. 32 народився Микола – син о. Романа Авдиковського та Маркіяни (Марії) Скрипчинської, котра походила «з посілості Радзивілів».
«Завдяки таким працям ми не втрачаємо своєї національної опори і вибудовуємо надійну гуманітарну сферу, яка нині надзвичайно потрібна нашій державі», – зауважив у своїй рецензії на книжку проректор з науково-педагогічної роботи Львівського національного університету ім. І.Франка, доктор філологічних наук, професор Ярослав Гарасим.
«Знання своєї історії необхідне для вирішення насущних проблем, для з’ясування місця України у європейському і світовому культурному просторі», – зауважив лауреат премії ім. І.Франка Василь Романюк на урочистостях.
Диплом і медаль Василя Романюка – лауреата міської премії ім. І. Франка.