Таємниці архівів – у виданні про “Руську трійцю”

На День Івано-Франківська відзначили лауреатів міської премії ім. І. Франка в галузі літератури та журналістики. Зокрема, в галузі літератури нагороду отримали Василь Романюк за книжку «Сіймо, а збирати будем…» та Іван Гаврилович за поетичну збірку «Поміж землею і Небом». В галузі журналістики премією відзначили Богдана Кучера за телевізійні проекти «І..де..я», «Говорить Івано-Франківськ» і «Саме так».

Книжка нашого активного дописувача, письменника-публіциста, члена НСЖУ В. Романюка «Сіймо, а збирати будем…» вже отримала схвальні відгуки краєзнавців. Добрі рецензії були й за кордоном – від української діаспори, вихідців з Прикарпаття.

Міський голова Руслан Марцінків вручає диплом «Лауреата міської премії імені Івана Франка» в галузі літератури, почесну відзнаку і грошову нагороду письменникові Василеві Романюку

Василь Романюк зібрав невідомі досі факти про діяльність «Руської трійці» та її засновників – священиків Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького. Також дослідив життя та діяльність їхніх сподвижників, зокрема декана Богородчан о.Антіна Могильницького, автора поеми «Скит Манявський», яка свого часу викликала значний науковий і суспільний резонанс.

Розділ «Маловідомі сторінки життя членів «Руської трійці» передає історичні реалії життя галичан у ХVІІІ-XІX століттях.   Загалом видання засвідчує, що не можна припиняти пошук нових фактів у нашому минулому.

У своїй книзі Василь Романюк використав чимало архівних документів, які стосуються відомих галичан, записів у метрикальних книгах, фрагменти яких збереглися в установах Національного архівного фонду України та наукових бібліотеках, спогади старожилів, багато давніх світлин. Автор знайшов читацькі реєстри, із яких довідуємося, що саме читали члени «Руської трійці», а також фотокопії їхніх автографів. Скажімо, листи Маркіяна Шашкевича до тестя Федора Крушинського, Осипа Крушинського до Івана Левицького, Маркіяна Шашкевича до дружини Юлії тощо.

На світлині В. Романюк, І. Гаврилович і Б. Кучер у день вручення премії ім. І. Франка в галузі літератури та журналі

Метрикальні книги села Підлисся, де народився майбутній священик, поет і просвітитель Галичини М. Шашкевич, довго вважалися втраченими. Їх Василь Романюк виявив у фонді 201 (опис 4а), що перейшов із Львівської консисторії до Центрального державного історичного архіву України у Львові (ЦДІАЛ України). Пан Василь уперше знайшов і помістив фрагменти записів метрикальної книги, яку вів дід Маркіяна по материній лінії – о. Роман Авдиковський. У них записано, що 13 травня 1784 р. в будинку ч. 32 народився Микола – син о. Романа Авдиковського та Маркіяни (Марії) Скрипчинської, котра походила «з посілості Радзивілів».

«Завдяки таким працям ми не втрачаємо своєї національної опори і вибудовуємо надійну гуманітарну сферу, яка нині надзвичайно потрібна нашій державі», – зауважив у своїй рецензії на книжку проректор з науково-педагогічної роботи Львівського національного університету ім. І.Франка, доктор філологічних наук, професор Ярослав Гарасим.

«Знання своєї історії необхідне для вирішення насущних проблем, для з’ясування місця України у європейському і світовому культурному просторі», – зауважив лауреат премії ім. І.Франка Василь Романюк на урочистостях.

Диплом і медаль Василя Романюка – лауреата міської премії ім. І. Франка.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!