Жителі Івано-Франківська масово нарікають на відсутність тепла в будинках та завалюють скаргами аварійні служби й Інтернет. В той же час головний комунальник міста і директори компаній, які подають тепло, переконують: опалювальний сезон розпочався швидко та без значних проблем.
Проблемні будинки
18 жовтня директор ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ТКЕ) Василь Рущак та директор ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (СТЕК) Сергій Мельник доповіли на оперативній нараді про перебіг опалювального сезону. Так, Рущак повідомив, що підприємство розпочало опалювальний сезон з 7 жовтня. Зараз працюють 30 котелень, тепло подано до 544 будинків, усіх закладів охорони здоров’я, шкіл та садків. У цілодобовому режимі працює аварійно-диспетчерська служба.
Втім, деякі проблеми все-таки є через зношення внутрішньобудинкових мереж та крадіжки. Зокрема, у будинку на Вовчинецькій, 202 немає тепла, бо викрадено 86 кранів. І до 21 жовтня там обіцяють запустити тепло… Без тепла перебуває і будинок по вул. Привокзальна, 9, оскільки там затоплює магазин «Вопак» і не можуть знайти власника квартири, однак до 19 жовтня цю проблему обіцяють вирішити.
Рущак наголосив, що залишилось три проблемних будинки: по вул. Заклинських, 8, Бандери, 62 та Вовчинецькій, 189, де проводять капітальні ремонти. «Найбільше є проблем по житлових будинках від котельні по вул. Індустріальній. Також є два будинки по вул. Кисілевської – 40 і 42, де вкрали крани», – каже Василь Рущак.
Директор МІУК Мирон Джус зазначив, що завтра завершаться роботи у будинках по вул. Вовчинецька, 202 і 189. «На Бандери, 62 сьогодні включимо три під’їзди, четвертий ще в роботі, думаю, до 21 жовтня включимо і його. Там прокладаються повністю нові мережі», – наголосив він. До 21 жовтня мають завершити ремонтні роботи і в будинку по вул. Заклинських, 8.
Директор СТЕКу Сергій Мельник запевнив, що запуск тепла компанія провела «більш-менш нормально». Щоправда, минулого четверга було аварійне вимкнення котельні і довелося знову запускати весь тепловий район. Через це сталося декілька проривів.
Низький тиск у мережі в будинках по вул. Бандери 60А; Бандери, 60, корпус 1; Бандери, 62; Бандери, 62 корпус, 1; Бандери 62, корпус 2; Коновальця, 149; Коновальця, 128; Коновальця, 130 він пояснює тим, що при встановленні лічильника підключили і фільтри, які йшли в комплекті, однак вони забиваються. «Ми зараз знімаємо фільтри з усіх лічильників, і тиск там відновлюється», – розповів Мельник.
Також є проблеми з будинком по вул. Сорохтея, 37. За словами директора СТЕКу, там потрібно виконати ремонтні роботи, однак голова ЖБК відмовляється йти на контакт. «Вони повністю відмовляються щось робити в цьому будинку. Там централізоване опалення, але неадекватний голова ЖБК. Ми готові виконати роботи, але треба, щоб він хоч частково допоміг», – зазначив керівник.
Міський голова запитав директора СТЕКу, коли ж нарешті буде тепло у будинках, які обслуговує його підприємство, однак той так і не зміг відповісти на це питання. «Віддали би місту ту котельню, воно би дало собі раду. Треба копати мережу – не соромтеся звернутись до “Теплокомуненерго”, там є спеціалісти, вони допоможуть. В місті 200 під’їздів без тепла. Треба брати і робити. Якщо була би скасована постанова Кабіміну, не задумуючись, давав би людям дозвіл на індивідуальне опалення. А то зараз людям платіжки поприносять, а тепла нема», – обурився Руслан Марцінків.
Кращий старт
Втім головний комунальник міста Михайло Смушак стверджує, що порівняно з минулими роками, цьогоріч запуск тепла відбувся більш злагоджено, а проблем набагато менше. Каже, просто найважчими є перші два тижні. Мовляв, якщо б не було тієї аварійної ситуації у СТЕКу, то багато проблем би відпало.
Крім того він зауважує, що будинки з кожним роком стають старішими, в тому числі і мережі теплопостачання. «Якщо в наступні роки ми не будемо вкладати кошти і мешканці не будуть співфінансувати роботи з модернізації мереж теплопостачання, то настане такий рік, коли в якомусь будинку тепло не запуститься», – стверджує він. Крім того, чиновник радить людям самотужки випускати повітря з батарей, а не телефонувати в аварійні служби і скаржитись на відсутність тепла. А на запитання, чому аж тепер МІУК розпочав ремонт мереж, відповідає, що просто аж тепер мешканці погодилися на співфінансування і виявили бажання їх ремонтувати.
«Опалювальний сезон починається відповідно до всіх планів, надзвичайних ситуацій немає. Період перших двох тижнів – це той час, коли необхідно входити в режим. Думаю, що до кінця цього тижня десь 99, 9% споживачів будуть мати тепло», – переконує головний комунальник.
Тепло, якого немає
Однак франківців не надто гріють теплі слова комунальників. У соцмережах масово скаржаться на повну відсутність тепла у квартирах та ледь теплі батареї. А мешканець будинку по вул. Галицька, 126 пан Олег навіть запропонував флешмоб – публікувати на Фейсбук-сторінці групи «Комуналка ІФ», яку створив департамент житлової, комунальної політики та благоустрою, фото градусників біля холодних батарей.
«Через «чудесний опалювальний сезон» перехворіла вся сім’я. За тиждень дав заробити аптекам понад 3000 гривень, а зараз ще платіжку вручать, припускаю, десь на 2000 гривень, а батареї як були холодні, так і залишились», – висловлює своє невдоволення Любомир Гнатів.
А от мешканець будинку по вул. Бандери, 62, корпус 2 Олександр Заславський нарікає, що ще ні разу СТЕК не розпочала опалювальний сезон вчасно. «Навіть до аварійного вимкнення котельні, який стався 13 жовтня, тепла не було, хоч опалювальний сезон і стартував 7 жовтня. У квартирі зараз дуже холодно – 13 градусів. У нас кожного року відбуваються якісь ремонти і виникають проблеми зі СТЕКом», – обурюється Заславський.
Містяни гадають, що таким чином теплопостачальні організації заробляють на них гроші. «За пару днів стільки бабла заробили. Кого то буде цікавити при оплаті, що тепла не було? Рахунок є!» – пише у соцмережі Наталія Храбатин.
Наталя ДЕРКЕВИЧ