«Теплий дім»: ліквідувати не можна узаконити

  • Івано-Франківська обласна рада під тиском громадськості і Верховної Ради вирішила скасувати своє рішення про ліквідацію Долинського центру для дітей «Теплий дім». У цій установі перебувало понад 30 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Але проблеми все одно залишилися – як із законодавчою базою, так і з фінансуванням установи.

    Права дітей – понад усе

    23 квітня на сесії Івано-Франківської обласної ради депутати розглянули рішення про скасування свого ж попереднього рішення, яким облрада ліквідувала КП «Теплий дім». Рішення, прийняте у лютому, викликало сильне обурення громадськості. Люди вийшли на акцію протесту з вимогою не закривати заклад, який справді добре працює. Згодом резонанс дійшов до Верховної Ради. Нардепи створили тимчасову слідчу комісію і приїхали в «Теплий дім». Вони побачили, що умови в закладі наближені до сімейних і причини закривати його немає.

    «Тимчасова слідча комісія ВРУ виявила факти порушення прав дитини у цьому рішенні. І ми зобов’язані вжити всіх заходів, щоб не допустити таких порушень. Ніякі заклади зараз ліквідовувати не можна, адже наявні вже наповнені на 105%, і куди подінуться діти? Зваживши на всі зауваження, взявши відповідальність за недоліки, ми просимо звернути увагу і проголосувати за скасування рішення про ліквідацію», – сказала з трибуни облради Віталія Попович, в.о. начальника служби у справах дітей Івано-Франківської облдержадміністрації.

    За словами депутатки ВРУ Олени Вінтоняк, заклад не слід було закривати, адже він є зразком того, як мають функціонувати центри підтримки дітей-сиріт. Вона додала, що на Прикарпатті за останні роки закрилося вже 12 схожих закладів і діти, які навчалися у цих школах, перейшли у значно гірші умови. А це однозначно є порушенням прав дітей, якого допускати не можна.

    «Ми тоді чомусь не передали заклад Долинській громаді, а просто по-панськи наказали – ліквідувати. Цього не варто було робити, адже мова зараз йде про порушення прав дитини», – сказав депутат обласної ради Роман Ткач, один із тих, хто 19 лютого голосував проти ліквідації «Теплого дому».

    Інші депутати обласної ради, зокрема від ВО «Свобода», у відповідь на таку заяву служби у справах дітей обурились. Вони запитали у Віталії Попович, чому саме її служба три місяці тому подала в облраду проєкт рішення про ліквідацію «Теплого дому». На це посадовиця не змогла відповісти, що викликало бурхливу реакцію в залі.

    Втім, після тривалих обговорень обласна рада все ж проголосувала за скасування свого рішення від 19 лютого, яким ліквідувала центр для дітей-сиріт «Теплий дім». Тепер на дітей шукатимуть гроші, адже їх наразі в бюджеті немає. Як немає і закону, згідно з яким такі заклади можуть існувати на рівні області.

    Юридичний казус

    За словами депутатки ВРУ Олени Вінтоняк, на цьому прикладі стала чітко видна «нищівна аура цієї реформи».

    «Влада є для того, щоб дивитися, чи реформи йдуть на добро, чи на зло. Тим більше, коли це така чутлива тема, як діти. Створюйте комісії, виїжджайте на місце і дивіться на ці установи. Звісно, якщо у реформі є якісь «перекоси», то їх слід виправляти, але не швидко закривати заклад, а потім думати, як виходити із ситуації. А ми як депутати Верховної Ради будемо добиватися того, щоб у реформу були внесені зміни», – сказала Олена Вінтоняк.

    У свою чергу, голова обласної ради Олександр Сич (який, до речі, 19 лютого разом зі всією фракцією голосував за ліквідацію центру для сиріт) обурився тим, що окремі посадовці та депутати ВРУ намагаються «повісити» всю провину за цю ситуацію на обласну раду.

    «Ви звинувачуєте нашу ОДА і наш департамент освіти у тому, що вони чітко виконували вказівки Кабміну? Вони діяли відповідно до концепції деінституціалізації і відповідних указів уряду та рішень ВРУ. Це абсурд. Скажіть, який посадовець завтра захоче виконувати ваші закони, коли побачить оцю ситуацію? Ми розуміємо, що заклади повинні існувати, але під їхнє існування слід підвести законодавчу базу, якої зараз нема. І це завдання для депутатів ВРУ, які мають виконувати свою роботу», – висловився Олександр Сич.

    Справа ось у чому. В 2017 році уряд прийняв Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, яка передбачає поступове припинення діяльності інтернатних закладів обласного рівня. Подібні установи тепер можуть функціонувати лише у територіальних громадах, і це чітко прописано у законі. Таким чином, обласна рада була частково права, закривши «Теплий дім». Частково – бо геть незрозуміло, чому в тексті рішення немає ані слова про передачу установи Долинській територіальній громаді, як цього вимагає законодавство.

    «Законодавчої бази для існування таких закладів на обласному рівні просто немає. А постанову, на яку посилаються шановні депутати ВРУ, я зараз процитую. Там написано «утворення відповідних закладів територіальної громади». Не області і не обласної ради. Тобто я бачу, що ви просто займаєтесь популізмом і посилаєтесь на постанову, яку навіть не читали», – сказав Олександр Сич, після чого в залі здійнялись аплодисменти.

    Щоб вийти з цієї ситуації, Івано-Франківська обласна рада вирішила проголосувати за звернення до уряду та парламенту, в якому звернула увагу на необхідність терміново змінити законодавство щодо інтернатних закладів. Рішення було прийняте, і тепер справа за парламентом. А наразі «Теплий дім» існуватиме, щоправда, незрозуміло, за чиї гроші. Можливо, області таки вдасться їх знайти…

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!