«Теплий дім» закриють: дітям шукають прихисток

  • Нещодавно стало відомо, що Долинський обласний центр соціальної підтримки дітей та сімей “Теплий дім” хочуть ліквідувати. Батьки та працівники закладу вийшли на акцію протесту під стіни Івано-Франківської обласної державної адміністрації, аби відстояти право центру на існування. «Галицький кореспондент» спілкувався з керівництвом закладу соціальної підтримки, батьками, а також чиновниками.

    Місце, де піклуються про дітей

    У центрі «Теплий дім» перебуває 31 дитина з Долинщини, серед них є як круглі сироти, так і діти, які мають сім’ї. З 2015 року центр працює з дітьми із особливими потребами, у яких є вади розвитку та мовлення.

    У закладі є два відділення: малі групові будиночки для дітей-сиріт і відділення для денного перебування сімей з дітьми із обмеженими можливостями. Такі відділення працюють з 9-ї ранку до 18-ї години вечора. І якщо є потреба, то батьки залишаються разом з дітьми на весь день.

    Керівниця реабілітаційного закладу Оксана Круліковська розповідає, що раніше це був дитячий будинок, а у лютому 2020 року його перетворили на центр соціальної підтримки дітей та сімей.

    «Новостворений заклад залишився комунальною власністю обласної ради. Правда, коли ми ще були дитячим будинком, то уповноваженим органом управління був департамент освіти, а вже після реформування – служба у справах дітей Івано-Франківської ОДА», – додає директорка.

    У групових будиночках можуть перебувати від 10 до 15 дітей. Вони є сиротами або дітьми, чиї батьки позбавлені прав на опіку.

    «Такі діти перебувають на державному забезпеченні, вони отримують всі  необхідні речі, а це засоби гігієни, канцтовари тощо», – каже Оксана Круліковська.

    Керівниця закладу розповідає, що вихованці центру ходять до школи, розвиваються, відвідують гуртки. Персонал допомагає їм виконувати домашнє завдання. Діти отримують усі освітні послуги, які розроблені міністерством індивідуально для кожного. Є окрема програма для дітей з проблемами опорно-рухового апарату, для тих, у кого аутизм чи синдром Дауна.

    «На основі усіх рекомендацій ми складаємо план, аби наша праця дала  результат і діти розвивались. Це все відбувається завдяки тісній співпраці медичного персоналу, вихователів та батьків. Адже саме сім’я має закріплювати усі знання і навички, які дитина отримує у центрі», – зауважує Оксана Круліковська.

    Керівниця закладу розповідає, що їхні вихованці мають змогу займатись вирощуванням овочів, фруктів, крім того, діти навчаються доглядати за тваринами.

    «У нас є поні, лабрадори, діти з ними граються та доглядають їх. А також ми разом із вихованцями збираємо овочі, які маленькі пацієнти садили разом з вихователями на спеціальних городніх ділянках», – каже Оксана Круліковська.

    Дорогий заклад

    У листопаді 2020 року керівництву центру повідомили, що він фінансуватиметься лише п’ять місяців. Адже його бюджет – 15 млн грн/ рік – надто великий, з огляду на нашу економічну ситуацію.

    «Ми звернулись до голови обласної ради, до голови обласної державної адміністрації, до керівника у справах дітей, аби нам надали роз’яснення, чому скоротили фінансування. Відповідь була досить цікавою: ваш заклад занадто дорогий», – зазначає директорка.

    Вона розповідає, що зверталась також до кожного депутата обласної ради персонально, аби отримати підтримку. Писала також звернення до голів комісій.

    «Коли нам стало відомо, що про центр говоритимуть на Комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики, ми також просили допомоги і хотіли потрапити на засідання, однак нас не впустили через коронавірус», – зазначає пані Оксана.

    Далі служба у справах дітей Івано-Франківської обласної державної адміністрації надала роз’яснення, чому планують закрити «Теплий дім». За словами чиновників, у 2017 році уряд прийняв Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, яка передбачає поступове припинення діяльності інтернатних закладів. Впродовж 2018-2020 років в області були закриті дев’ять шкіл-інтернатів, а в сім’ї повернули більше 2500 дітей.   

    На базі ліквідованої Тлумацької спеціальної школи-інтернату створили Івано-Франківський обласний центр підтримки дітей та сімей. Відтак вирішили, що частину дітей влаштують у сім’ї, а тих, кого не вдасться прилаштувати, переведуть в центр у Тлумачі.

    А що з дітьми?

    Як дітям будуть шукати сім’ї і кого з них доведеться перевести у Тлумач, зараз невідомо. В службі у справах дітей нині говорять, що розробили з райдержадміністраціями, територіальними громадами дорожню карту майбутнього залучення дітей у сімейні форми виховання. Кажуть, саме зараз проходить навчання кандидатів на усиновителі та батьків-вихователів. Ще одне таке навчання заплановане на квітень.

    Однак, як зазначає начальник служби у справах дітей Іван Ковалик, є ще одна проблема з дітьми-сиротами – забезпечення їх житлом. Наразі на квартирному обліку перебуває 150 дітей.  

    «Будемо просити обласну раду при перегляді обласного бюджету виділити кошти на ці цілі», – акцентує він. І додає, що ніякий заклад, навіть найкращий, не замінить дітям сім’ю.

    Вікторія Филик, мама дитини, яка відвідує центр, зі сльозами на очах говорить про закриття центру.

    «Моя дитина відвідує центр «Теплий дім» щодня, з 9:00 до 17:00. Працівники проводять різноманітні реабілітаційні заходи, адже мій син має два діагнози: синдром Сотоса (вроджене захворювання, для якого характерна розумова відсталість) та аутизм», – ділиться жінка.

    І додає, що її син не розмовляє, але завдяки центру уже є прогрес. Віднедавна він може брати маму за руку і показувати, що саме він хоче.

    «Для нас це велике досягнення, – каже жінка. – Ми намагаємось відстояти право закладу на існування, бо таких дітей треба розвивати».

    Уляна ПИЛИПЕЦЬ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!