Тести на коронавірус: чи можна довіряти?

  • Щоб виявити зараження коронавірусом, в Україні та у світі загалом використовують різні системи тестів, і не всі вони, на жаль, дають достовірний результат. Насамперед це стосується так званих «експрес-тестів», які зазвичай проводять ургентним пацієнтам з різними болячками при поступленні до лікарні.

    В цьому мала нагоду переконатися прикарпатка Марина Дидяк, матір якої відмовилися госпіталізувати через позитивний результат експрес-тесту. Хоча проведений раніше тест методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР-тест) засвідчив, що недугою вона вже перехворіла…

    Який результат правильний?

    Мати Марини Дидяк минулого місяця перенесла інсульт. Жінка проходила лікування в Долинській районній лікарні, після чого їй порекомендували проконсультуватися з нейрохірургом. Оскільки в Долинській лікарні такого фахівця не було, сім’я звернулася в Івано-Франківську обласну клінічну лікарню.

    «Як тільки мама захворіла, перед госпіталізацією їй зробили ПЛР-тест, який показав позитивний результат. Тоді її з лікарні відправили додому на ізоляцію та лікування. Через кілька днів, до тижня часу, ми зробили повторний тест, який показав уже негативний результат, тобто, ймовірно, вона була хворою, але уже вилікувалася. Головне, що на той час коронавірусу уже не було», – каже Марина Дидяк.

    Згодом це підтвердив аналіз на імуноглобулін М (тест ІФА), який показав, що вірусу в активній фазі немає. Тобто жінка уже здорова, цілком безпечна і не може заразити когось із навколишніх.

    В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні, куди жінка звернулася для консультації нейрохірурга, знову довелося здавати аналізи, серед яких і експрес-тест на COVID-19.

    «Ми без поганих думок, нічого не підозрюючи, чекаємо на поселення в палату. Адже знаємо, що у нас все в порядку – аналізи всі хороші. Ми сиділи в коридорі, і тут до нас підходить лікар і каже: “На жаль, я не можу покласти вас у лікарню, бо у вас виявили коронавірус”, – розповідає Марина Дидяк.

    Жінка вже неодноразово чула, що експрес-тести не завжди дають достовірні результати. Вона намагалася пояснити лікарю, що у сім’ї всі здорові, адже зовсім недавно підтвердили це іншими тестами. Але оскільки експрес-тест був позитивний, покласти її у палату не дозволили і сказали покинути лікарню.

    «Після цього ми пішли в приватну клініку і зробили ще один тест. І, знову ж таки, лабораторний аналіз показав, що мама не хвора. Цьому аналізу я довіряю більше, бо він робиться не 15 хвилин на місці і показує точні результати. Я вже переконалася в цьому», – каже прикарпатка.

    У лабораторії виявили тільки антитіла до коронавірусу, а це означає, що жінка уже перехворіла, однак тепер – здорова.

    «Ці експрес-тести працюють 50 на 50. Комусь правильно покаже, а комусь – ні. Але головне, така проблема не тільки в обласній клінічній лікарні, але й скрізь, в цілому світі», – підсумовує Дидяк.

    Після експрес-тесту  треба ПЛР

    Медичний директор Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Андрій Яворський пояснив, що експрес-тести виявляють тільки підозру на COVID-19 і після них пацієнти потребують додаткового обстеження. При цьому до уваги слід брати не тільки позитивний чи негативний результат тесту, але й звертати увагу на симптоми, які проявляються під час зараження коронавірусом.

  • «Результат експрес-тесту повинен лише насторожити. Якщо навіть він дає позитивний результат, ми все одно рекомендуємо зробити імуноферментний аналіз (ІФА) або пройти дослідження методом  полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Саме  ПЛР-тест показує остаточний результат. Навіть після тестів ІФА ми робимо ще й ПЛР», – зауважує Яворський.

    Медик додає, що експрес-тести роблять у лікарнях, коли йдеться про ургентну госпіталізацію. Всім іншим пацієнтам при поступленні роблять ІФА або ПЛР-тести.

    «Чому результат цього тесту у матері Марини Дидяк показав позитивний результат, сказати точно не можу. Є різні виробники тестів, статистика свідчить, що не всі вони достовірні. Якщо в лікарні є ургентний хворий, який потребує оперативного втручання, з позитивним експрес-тестом, то ми на ранок завжди робимо ПЛР-тест, щоб встановити, чи точно є коронавірус», – підсумовує медичний директор.

    Проблема не тільки у нас

    Тимчасовий виконувач обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Володимир Дзьомбак каже, що проблема з експрес-тестами не тільки у нашій області чи в Україні, але й у світі загалом.

    «Достовірність діагнозу встановлюють за допомогою ПЛР-тесту, а швидкі тести можуть давати хибно-позитивні результати. Ці тести є для того, щоб зорієнтуватися і зробити припущення щодо COVID-19 у пацієнта. Але звісно, після швидкого тесту, якщо він позитивний, треба робити ПЛР-тест, щоб переконатися у діагнозі», – розповідає Дзьомбак.

    Різниця між експрес-тестом і ПЛР

    Отож, а яка ж різниця між методом полімеразної ланцюгової реакції  і експрес-тестом?

    Експрес-тест роблять 10-15 хвилин. Для цього беруть мазок з носа або кров з пальця. Такий тест можна придбати в аптеках, і він лише показує, чи є у людини антитіла до коронавірусу. А вони можуть з’являтися на 5-й чи 7-й день після початку хвороби. Це означає, що можна бути інфікованим, але все одно отримати негативний тест.

    Виявити COVID-19 в перші дні важко. Наприклад, якщо людина захворіла вчора, то сьогодні експрес-тест позитивного результату не покаже. У разі позитивного результату експрес-тесту лікарі мають узяти додатковий зразок для підтвердження діагнозу в лабораторії за допомогою ПЛР-тесту.

    Полімеразна ланцюгова реакція показує наявність чи, навпаки, відсутність в організмі людини ДНК або РНК вірусу. Проводять ПЛР-тестування шляхом забору зразків із верхніх дихальних шляхів, тобто носоглотки пацієнта. Таке дослідження може виявити коронавірус у перші дні зараження і на 100% є точним.

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!