Тріщини згідно з паперами

  • Як в Івано-Франківську пам’ятку укріплюють

    Мешканці будинку за адресою вулиця Бачинського, 4, що у центрі Івано-Франківська, звернулись у редакцію «Галицького кореспондента». Мовляв, у приміщенні пабу “Грот” проводять ремонтні роботи, аби розширити площу. Через це на стінах квартир утворились тріщини.

    Люди бояться

    Франківка Вікторія Лапіна, яка проживає у будинку, каже, що він буквально тріщить по швах. Вона пояснює, що споруда складається з двох будинків: один за адресою Бачинського, 2, а інший – Бачинського, 4.

    “Будівля суцільна, та через те, що там фактично риють, тріщина вже пішла між нашими будинками. Можна сказати, що він розвалюється на дві частини. Вони роблять ремонти до 12-ї години ночі, а вивозять сміття теж вночі. Певно, щоб менше було помітно, – продовжує Вікторія. – Я живу над музичним факультетом, то викладачі розповідають, що бояться там займатись, бо підлога в аварійному стані”.

    Жінка зазначає, що люди бояться за життя своє і дітей, адже припускають, що будинок може не витримати.

    “Документів власник нам не показує, мовляв, ми не маємо технічної освіти і не зрозуміємо, але запевнив, що була комісія з ДСНС, з представниками міської ради та департаменту архітектури, і все гаразд. Та чому ми про це не знали? Зрештою, він мав би зібрати підписи власників квартир і тоді вже щось робити”, – переконана мешканка будинку.

    Вікторія Лапіна каже, що хотіла спуститись у приміщення закладу, але її туди не впустили.

    “А що, як будинок завалиться? – питає жінка. – Ми готові зібратись на акцію під «білим будинком». А стосовно дозволів, він нам показував лише припис від муніципальної інспекції про те, що потрібно прибрати територію від сміття, більше нічого не показав. Тож підозрюю, що дозвільних документів у нього немає”.

    Також Вікторія додає, що на першому поверсі приміщення розташований Івано-Франківський фаховий музичний коледж, стіни якого також покрились тріщинами.

    “Там страх божий, що робиться! Якщо лінолеум підняти, то видно діру, яка утворилась через ремонт. Ми вже з сусідами почали підписувати петицію до міського голови. Ну як так? Будинок руйнується на очах!” – обурюється франківка.

    Будинок тріщить

    Підтверджують слова Вікторії Лапіної й інші мешканці будинку. Зокрема, Світлана Козанкевич каже, що сама працювала у сфері житлового будівництва і розуміє усю суть проблеми. Стверджує, люди, які проводять ремонтні роботи, поглиблюють підвали, а будівля тріщить.

    «У нас дві квартири в цьому будинку, якому значно більше, ніж 100 років, а тоді ж фундаменту не було, камінь клали, а він має здатність з часом рухатись. Знаєте, ми не проти, щоб він робив там ремонт, хочемо, аби робили все за технологіями і укріплювали будинок. А тепер там такі тріщини, що можна руку запхати, – говорить Світлана. – Ми зробили ремонт у квартирі дочки, то вже там тріщини пішли по новому ремонту».

    До правоохоронців люди не звертались. Написали петицію до міського голови Руслана Марцінківа. Мешканка будинку також розповідає по те, що в музичному училищі, яке розташоване на першому поверсі будинку, теж утворились тріщини, а вчителі бояться ходити по класах, бо переживають, що підлога може в будь-який момент провалитись.

    «Нам і так не солодко жити у цьому будинку, адже з усіх боків заклади, постійний шум. Хоча ми до цього звикли. Та звикнути до того, що тріщить наш дім, ми не можемо. Нам страшно. Ми вже навіть згідні на те, щоб наші квартири викупили і ми переїхали», – каже Світлана Козанкевич.

    Ремонти загрози не несуть

    З’ясувалося, що власник приміщень Михайло Горчак має документи на переобладнання приватизованих підвальних приміщень під кафетерій і проєкт укріплення фундаментів будинку №2 по вулиці Бачинського. Усі вони датовані ще 2011 роком.

    «Тодішній головний архітектор міста Володимир Ідак (зараз головний спеціаліст департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради – ред.) сказав мені, аби я робив усе згідно з документами, а якщо не маю їх, то треба виготовити. Інакше ніяких робіт я не зможу виконувати», – пояснює чоловік.

  • За словами підприємця, у підвалах бігали щурі, а запах був нестерпний, тому і вирішили його окультурити і навести там порядок. Так, каже, вони викупили ті підвальні приміщення, почали робити ремонт. Однак не вистачало коштів, щоб одразу зробити все. Тому відклали частину приміщень на потім. А зараз вони вже мають усі ресурси, щоб завершити роботи.

    На питання, чи можна за документами, які датовані 2011 роком, проводити ремонти у 2021-му, власник відповідає ствердно.

    «Ці документи дають дозвіл на проведення робіт, а як інакше? Якби у мене їх не було, то я б нічого не робив. І підсилювати фундамент я буду однозначно, це ж будівельні норми. Ви можете уявити, що ми викопуємо яму і не заливаємо бетоном? Ні, звичайно, бо так бути не може. Одразу не можемо все зробити. Ті частини, які укріпили бетоном, мають застигнути, аби можна було робити далі», – зазначає підприємець.

    Михайло Горчак розуміє, як докучають людям сміття і шум від ремонту. І, звісно, просить вибачення.

    «Мені соромно за сміття, яке не вивезли вчасно, і неправильно було з мого боку його залишити. Але як можна робити ремонт без інструментів, вони ж створюють шум, та ми все робимо вдень, аби не турбувати людей», – виправдовується чоловік.

    За невивезене сміття на підприємця муніципальна інспекція склала припис, який передбачає штраф (850-1700 гривень) у разі невиконання його вимог.

    «Стінка, яка в музичній школі покрилась тріщинами… Якщо двічі гримнути дверима, то вона розсиплеться, але приміщення музичної школи ми відремонтуємо. Це факт», – запевняє Горчак.

    Стосовно інших тріщин на стінах будинку, він вважає, що вони не несуть загрози будинку, адже несучі стіни не пошкоджені. І припиняти роботу він не планує, адже найняв техніку, людей, закупив матеріали.

    «Люди надто емоційно приймають рішення, замість того, щоб сісти і поговорити. Розумію, що створюю незручності, але я хочу, аби все було культурно, а не сморід, – переконує підприємець. – Я би сам боявся, чесно кажучи, на місці цих людей, але ми все укріплюємо».

    Михайло Горчак наголошує, що така робота дорога, відтак не кожен хоче її робити. Мовляв, ремонт непростий, багато нюансів випливає під час проведення робіт, і треба реагувати відповідно до ситуації. І додає, що не може дозволити собі халтурити, відтак все робить так, як треба.

    Тріщини зафіксували

    24 листопада на місце прибула комісія у складі представників структурних підрозділів виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та представників музичного коледжу. У результаті проведених обстежень у приміщеннях дійсно виявили тріщини в міжкімнатних стінах-перегородках розміром від одного до 20 міліметрів.

    «Зі слів представників музичного коледжу, тріщини виникли впродовж останнього місяця, а поглибились 16 листопада. Характер пошкоджень вказує на те, що вони виникли з причини просідання перекриття між першим поверхом і підвальними приміщеннями, – сказано в документі. – Оскільки у підвалах, які є приватною власністю, проводяться будівельні роботи з їх перепланування, то поява цих тріщин може бути зумовлена просіданням перекриття, яке спровокували ці роботи».

    Володимир Ідак, головний спеціаліст департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, каже, що тих документів, які надав підприємець Горчак, йому достатньо…

    «Такі ремонтні роботи повинні відбуватись також під наглядом проєктанта, а ви розумієте, що вже минуло років 10 з підписання документації, не знати, чи вони вже є. Бо часто буває так, що сьогодні фірми є, а завтра їх нема», – пояснює архітектор.

    А ще зізнається, що не хотіли ускладнювати підприємцю життя, бо начебто саме завдяки йому цей будинок взагалі врятовано. Архітектор вважає, що роботи ведуться грамотно і кваліфіковано. Шкода тільки, що мешканці квартир, де з’явилися тріщини, мають іншу думку.

    Уляна ПИЛИПЕЦЬ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!