Труднощі об’єднання

  • Внесення змін до перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ) області було основним питанням позачергової сьомої сесії Івано-Франківської обласної ради, що відбулася минулої п’ятниці.

    Створення ОТГ є частиною децентралізації влади в рамках конституційної реформи. Як відомо, децентралізація влади – це передача максимальної кількості повноважень та бюджетних коштів, які зараз перебувають у розпорядженні державних органів влади, органам місцевого самоврядування. Загалом, цей процес покликаний наділити повноваженнями ті органи, що працюють найближче до людей та можуть вирішувати місцеві проблеми якомога ефективніше. Громади самостійно плануватимуть розвиток своїх територій, залучення інвестицій тощо.

    У ході реформи ліквідовуватимуться райдержадміністрації, а їхні повноваження перейдуть до органів місцевого самоврядування.

    Передбачається така система адміністративного поділу: громади, райони та регіони. Після впровадження цієї реформи в Україні буде 27 регіонів (24 області, АРК та міста Київ і Севастополь). Первинною, базовою одиницею адміністративно-територіального устрою буде громада (якщо громада об’єднана, то вона складатиметься з кількох сіл чи селищ). Певна кількість громад формуватиме район.

    Станом на сьогодні об’єднаними на Івано-Франківщині є Печеніжинська, Верхнянська, Старобогородчанська та Білоберізька територіальні громади. Експерт із реформування Руслан Панасюк переконаний, що до кінця 2016 року вдасться об’єднати ще близько семи громад.

    13912386_612823975567106_7769008645430110238_n

    Бажання і спроможності

    Обласну сесію скликали позачергово, щоб встигнути затвердити новий адміністративно-територіальний розподіл ОТГ до 15 серпня і щоб новостворені громади були включені у проект бюджету на наступний рік та отримали фінансування з січня 2017-го. Ті ж територіальні громади, які об’єднаються після 15 серпня, втратять один рік, залишаючись у тому ж статусі, що й були, а нові бюджетні відносини настануть для них тільки з січня 2018 року.

    До слова, Кабмін затвердив створення 63 ОТГ, з яких сформував план 53 громад та зобов’язав Івано-Франківську ОДА доопрацювати перспективний план щодо ще 10 громад. Наразі розроблений план щодо 56 ОТГ, з яких 52 громади – це ті, які сформував КМУ. Проект рішення не є кінцевим і ще неодноразово зазнаватиме змін.

    На сесії депутати розглянули 20 змін, які пропонувалися до перспективного плану створення ОТГ області, але погодили тільки дев’ять.

    Перед винесенням на сесію питання про створення тієї чи іншої громади його розглядає і погоджує регіональна робоча група. Вона оцінює спроможність населених пунктів до об’єднання відповідно до методології, запропонованої урядом. Адже, не дивлячись на бажання громади об’єднатися та незважаючи на рішення сесії облради щодо створення ОТГ, її може не затвердити Кабмін.

    «Основоположними критеріями створення об’єднаної громади є добровільність її створення та спроможність населених пунктів об’єднатись. У свою чергу, спроможність охоплює територіальну, фінансову та інфраструктурну складові», – пояснив Панасюк.

    Першочерговим критерієм, звісно, є добровільність громади об’єднатись. До прикладу, Білоберізька ОТГ де-юре існує, але де-факто громада не об’єдналась. Річ у тім, що Устеріки, за перспективним планом, мали стати її складовою частиною, та село проігнорувало вибори в ОТГ. Зараз відкрите кримінальне провадження та ведеться досудове розслідування щодо цього випадку. А на позачергову сесію прибули обурені представники устеріківської громади, вимагаючи визнати їхню незалежність від ОТГ.

    Депутат Ольга Галабала заявила на сесії, що неправильно об’єднувати Білоберізьку громаду, яка цього не хоче. Натомість вона нагадала, що нещодавно відмовили щонайменше семи громадам, які хотіли об’єднатися. Наприклад, таким, як Вовчинецька, Черніївська, Загвіздянська та Задністрянська, що поблизу Івано-Франківська. На думку депутата, вони цілком спроможні до об’єднання. А відмову пояснили тим, що громади не відповідають вимогам методики об’єднання, затвердженої урядом. Галабала запропонувала всупереч вимогам методики підтримувати громади, які хочуть об’єднатися.

    Заступник голови обласної ради Василь Гладій впевнений, що оскільки за рік об’єднались тільки три громади з 53-х, то принцип добровільності нівелюється порівняно з принципом спроможності. Він підтримує Галабалу і вважає, що потрібно дозволяти об’єднуватися громадам, які цього прагнуть. Депутат запропонував на наступній сесії ще раз заслухати громади, яким попередньо відмовили в об’єднанні.

    Відтак депутати вирішили на наступній сесії розглянути питання щодо визнання с. Устеріки самостійною сільською радою, яка не є складовою частиною Білоберізької ОТГ. А також  в подальшому заслухати ті громади, які виявили бажання об’єднатись, та не були погоджені регіональною робочою групою.

    Варто наголосити, що бажання громади об’єднатись ще не свідчить про її спроможність до об’єднання. А відтак погодження громади обласною радою ще не є гарантією того, що її створення затвердить Кабмін.

     

    Поточний момент

    Після довгого і бурхливого обговорення депутатський корпус не підтримав створення Гошівської ОТГ, але погодив створення Голинської об’єднаної громади.

    Нижньовербівську ОТГ минулого року Кабмін не погодив, але відповідні населені пункти зараз у процесі добровільного об’єднання. На сесії депутати підтвердили існування Нижньовербівської об’єднаної громади, а чи погодиться з цим Кабмін, стане відомо у жовтні.

    На фінальній стадії об’єднання перебуває П’ядицька ОТГ Коломийського району, створення якої сесія погодила. Утворено також Матеївецьку ОТГ.

    На Косівщині з шести територіальних громад планували утворити три, але депутатський корпус ці зміни не підтримав. До Космацької громади захотіло приєднатися село Прокурава, яке було в складі Пістинської ОТГ, не затвердженої Кабміном. Депутати погодили це приєднання.

    Також, згідно з їхнім рішенням, с. Козина з Ямницької ОТГ відійде до Галицької ОТГ. А Нижнівську громаду, в якій не всі села дали згоду на об’єднання, не створять. Створення Болехівської ОТГ депутати не підтримали, а Новицьку ОТГ вирішили не приєднувати до Калуської, як планувалося.

    Крім того, обговорювалося те, що Яремчанська громада хоче залишитися Яремчанською міською радою, а в майбутньому готова утворити Яремчанську ОТГ, але об’єднуватися з іншими громадами не хоче. Відповідно, приєднання Ворохтянської ОТГ до Яремчанської, яке задумували, депутати не підтримали.

    Ольга НИЧАЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!