Україна має доволі непросту й цікаву історію. Її унікальні звичаї, здобутки творчих людей і неповторна культура заслуговують чималої уваги.
Саме тому Галицький кореспондент продовжує ділитися цікавими та маловідомими фактами про нашу країну.
У Харківській області неподалік від села Граково знаходиться найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль (УТР-2). Це телескоп, який спостерігає зоряне небо в діапазоні радіохвиль. Споруджений за ініціативи академіка С. Я. Брауде в 1970 році, він досі залишається найбільш досконалим інструментом у декаметровій радіоастрономії.
Здійснює дослідження і опікується телескопом Радіоастрономічний інститут НАН України. За допомогою УТР-2 вчені спостерігають за Сонцем, Юпітером, спалахами та грозовою активністю на Сатурні, відслідковують космічну погоду, вивчають віддалені галактики, шукають екзопланети тощо.
Астрономи, які працюють на УТР-2, першими в світі виявили в міжзоряному середовищі спектральні лінії вуглецю (головної «цеглинки», необхідної для появи органічного життя), каталогізували джерела випромінювань у далекому космосі, розробили теорію гравітаційних лінз (щодо того, як викривляється світло від далеких зірок і галактик), вивчили механізми радіовипромінювання Сонця і Юпітера.
Радіотелескоп УТР-2 (український Т-подібний радіотелескоп, друга модифікація) має статус наукового об’єкту, що становить національне надбання.
До теми: Північна Македонія та Україна – друзі по зброї