Цвинтар із пластику

 • Церква та влада рекомендують людям замість неживих квітів приносити чи садити живі. Однак це лише рекомендації, на які не завжди зважають. Тож Космацька сільська рада вирішила діяти радикальніше й офіційно заборонила продаж та використання пластмасових виробів на цвинтарях.

  Неслухняним – штраф

  Отже, рішенням від 23 квітня Космацька сільська рада заборонила реалізацію штучних пластмасових квітів, вінків, корзинок тощо в закладах торгівлі та на ринках Космача, Брустурів і Прокурави. Неслухняним загрожує штраф від 340 до 3400 грн.

  Як сказано у рішенні, це робиться з метою захисту навколишнього природного середовища та збереження довкілля від забруднення. Але у рішенні йдеться не тільки про продаж, а й про використання. Так, мешканцям цих трьох сіл забороняють використовувати, розміщувати і покладати на могилах штучні вінки та корзини.

  Крім того, рішення рекомендує священникам, депутатам та керівникам закладів освіти, культури і охорони здоров’я вести роз’яснювальну роботу серед жителів громади про заборону використання на цвинтарях штучних квітів.

  Пластикові квіти – гріх

  Насправді церква про це говорить вже не один рік. Володимир Вінтонів, настоятель церкви Святого Івана Хрестителя Української греко-католицької церкви, розповідає, що використання пластикових квітів та вінків – це гріх, адже такі вироби шкодять навколишньому середовищу і не несуть жодної користі.

  «Я ставлюсь негативно, церква відстоює, аби люди приносили живі квіти, бо вони згодом утворюють компост і ними можна підживлювати інші рослини. А що з пластиковими? Спалювати? Не можна», – говорить отець.

  Священнослужитель додає, що ніякого релігійного акту благочинства, коли люди приносять пластикові квіти, немає. Це просто пострадянська звичка і не більше. На думку церкви, щоб вшанувати померлого, краще прийти на службу Божу та помолитись за упокій душі.

  «Якщо людина хоче вшанувати померлого, хай краще купить і принесе живі квіти. На жаль, я все ж помічаю, що люди йдуть зі штучними виробами. Митрополит УГКЦ Володимир Війтишин свого часу опублікував спеціальне послання супроти цієї традиції, тобто церква активно з цим бореться, але то справа звички, яка інколи є сильнішою за розум», – зазначає отець Володимир.

  Священник додає, що церква закликає задуматись і не купувати штучні квіти, адже вибір живих квітів немалий, та й виглядають вони приємніше.

  «Не раз, коли проїжджаєш попри кладовища, чути запах цієї пластмаси, бо її палять, пошкоджують середовище і нема чим дихати. Вважаю, що ми повинні простіше ставитись до поховань. Хочемо вшанувати померлого – принесімо звичайні живі квіти. Радянський Союз вже минув, а у наших головах стереотип про красу пластикових квітів живе й досі», – розповідає настоятель храму.

  Процес потребує вдосконалення

  Буває, що штучні квіти з могил крадуть, аби потім їх перепродати. Щоб їх ніхто не вкрав, після похорону пластикові вінки обливають зеленкою, обрізають квіточки чи позначають іншим чином, аби злодії вже не мали бажання їх красти.

  Отець Володимир каже, що це ще одна причина, аби купувати живі квіти. «Не раз бачив, як біля цвинтарів продають вже не першого вжитку штучні вінки, – розповідає він. – Наголошую, що живі квіти важко продати після того, як їх вже посадили на могилі, тому це ще один аргумент на користь живого».

  На питання, чи гріх забирати щось із могил, отець відповідає, що це лише забобон. «Церква не вірить у забобони, немає в Святому Письмі підтвердження того, що це гріх», – пояснює настоятель.

  До речі, не лише проблема штучних квітів на цвинтарях є актуальною, а й сам процес поховання вимагає вдосконалення.

  «Ми не прийняли таку практику поховання, як, наприклад, у Польщі. Коли людину ховають, навколо того місця ніде не видно болота, є спеціальна пластмасова трава, якою покривають територію довкола могили, несуть тіло люди в білих рукавичках і смокінгах, причому з великою пошаною», – каже отець Володимир.

  На жаль, наші традиції викопування ям не є найкращими практиками. Священник розповідає, що бували випадки, коли люди чи отці падали в яму, де ховають людину…

  Прибутковий бізнес

  Навколо ринку, де продають штучні квіти та вінки, людей багато. Кожен обирає, що купити, аби піти на цвинтар. У повітрі чути запах пластику, та це покупців не відлякує. Продавці виробів спілкуються неохоче: то часу немає, то бажання. Можливо, розуміють, що продають шкідливий товар. Однак все ж вдалося поспілкуватись з чоловіком, який торгує вінками.

  «Я займаюсь цим бізнесом вже близько 30 років, то попит росте саме перед Великоднем, а зазвичай дуже рідко купують», – розповідає Олег (ім’я змінено).

  Спостерігаємо за тим, як іде продаж. Люди підходять і цікавляться, які ціни на вироби, чоловік відповідає. До речі, їх вартість коливається від 10 до 350 гривень.

  «А якщо брати більше 10 штук, зробите знижку?» – цікавиться жінка. «Та куди вже дешевше?!» – обурюється чоловік і пригадує, що минулого року перед Великоднем взагалі не торгували, бо був карантин, та й люди не ходили так масово на кладовища.

  «Купувати штучні квіти на цвинтар – це радше звичка, а її важко викорінити. Та я й сам, як іду вшанувати померлого, беру штучні квіти. Вони стоять довго, не псуються. А влітку стараюсь купувати живі», – зізнається Олег.

  Штучних вінків стає менше

  Пан Дмитро, який доглядає за кладовищем у селі Крихівці, каже, що люди все менше приносять на похорон штучні вінки.

  «Раніше приносили на одну могилу 8-12 вінків, зараз, на щастя, менше. Буває два-три, – розповідає він. – Я майже цілодобово тут, прибираю старі могили, які нікому доглядати, бувало, що й квіти сам садив. Хочеться, аби гарно було».

  Чоловік зізнається, що не любить штучні квіти, бо вони шкідливі для довкілля та й не мають жодної естетики. Показує ті могили, де ростуть живі квіти, і ті, де стоять штучні.

  «Подивіться, ну ж із живими квітами справді могила акуратніше виглядає, а штучні що? Лежать собі», – зауважує Дмитро.

  Поки ми ходимо кладовищем, чоловік розповідає, що люди часто не забирають сміття, яке залишилось після прибирання могил. Натомість можуть залишити його біля інших могил, а то й зовсім викинути за паркан, під ялинки. Бували й випадки, коли люди своє побутове сміття приносили на смітник на кладовищі.

  «Біля входу на кладовище є спеціально відведене місце, аби люди залишали сміття. Мабуть, важко донести і викинути. Легше залишити деінде», – обурюється Дмитро.

  Каже, сміття вивозять у Рибне на полігон. «От зараз, о 10-ій годині, має приїхати трактор і вивезти сміття. Забирають його за потребою, інколи раз, а інколи й два-три рази на тиждень. Однак кладовище я прибираю щодня, бо не буває такого, що десь не кинуть сміття», – говорить Дмитро.

  Зустрічаємо на кладовищі Зоряну, яка несе живі квіти, аби посадити на місці поховання бабусі. Дівчина каже, що не любить штучні квіти, бо вони шкідливі.

  «Навіщо ще більше псувати навколишнє середовище пластиком? Його й так багато: пляшки, пакети, кришечки, а тут ще й штучні вінки», – каже Зоряна і додає, що заохочує і своїх знайомих садити на могилах живі квіти, а не засмічувати довкілля штучними.

  Догляд за могилами

  Отець Володимир наголошує, що найкращий спосіб вшанувати померлого – це помолитись за упокій його душі та підтримувати порядок довкола могили.

  «Треба, аби місце поховання було доглянутим, чистим. Обійтись можна без штучних помпезних вінків, а посіяти траву чи посадити рослини. І обов’язково відвідати заупокійне богослужіння та помолитись за душу спочилого», – радить настоятель храму Святого Івана Хрестителя.

  Уляна ПИЛИПЕЦЬ

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!