У Франківську розповіли звідки партії отримують гроші та на що їх витрачають

  • Сьогодні, 5 жовтня, в Івано-Франківську відбувся круглий стіл на тему: “Гроші партій: де нас обманюють політики?”

    На круглому столі представили особливості напрямків видатків партій, типові порушення, фінансові маніпуляції та тенденції внутрішньо політичного життя за останні два роки. Експерти представили аналіз фінансових звітів парламентських партій за 2016, 2017 і два квартали 2018 року. Крім цього аналітики презентували індекс доброчесності політичних партій, які розробив Центр Ейдос в рамках діяльності коаліції “Гроші партій під контролем!” за підтримки Реанімаційного Пакету Реформ. Також на форумі розглянули такі питання:

    • -Які тенденції існують під час подання звітів партіями?
    • -Чи стали партії більш відкритими за час дії закону?
    • -На що ідуть основні видатки партій?
    • -Які виклики постають перед політичними партіями та громадянським суспільством щодо протидії корупції у передвиборчий період?

    “До вступу в дію ключових норм Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії корупції” ми не знали хто фінансує політичні сили та куди вони витрачають кошти. Тепер їх фінансує держава і вони змушені звітувати. Відповідно до законодавства кошти які партії отримали готівкою конфісковують, адже воно передбачає отримання фінансів тільки у безготівковій формі. Станом на сьогодні відомі випадки порушення цієї норми партією “Укроп”, – каже експерт Центру “Ейдос” Сергій Адаменко.

    Серед інших резонансних порушень – заведення партією “Свобода” грошей через свого головного бухалтера. Також “Аграрна партія” порушувала закон отримуючи фінансування від офшорних компаній.

    Експерти навели приклад ВО “Батьківщина”, яка використовуючи дані своїх працівників у звітах видавала їх за своїх спонсорів, в результаті чого працівники партійного апарату звернулися до правоохоронців.  Цікавим є те, що “Солідарність” виділяє значні кошти для громадських організацій, які насправді є дотичними до їхніх регіональних організацій.

    Найбільше українські партії витрачають на пропаганду (52 мільйона гривень)та утримання осередків (48 мільйонів гривень)Лідером по витратам на пропаганду є “Батьківщина”, а на утримання регіональних осередків найбільше витрачає “Солідарність”. Організатори розповідають, що проводячи подібні круглі столи в різних регіонах вони побачили, що багато громадських активістів взагалі не знають, що держава фінансує партії.

    “Громадянське суспільство не розуміє чому партії мають отримувати кошти з бюджету адже їх і так фінансують олігархи. Але такі зміни до законодавства зробили партії більш відкритими, тепер ми можемо дізнатися про їх осередки, майно та працівників. Така інформація допоможе виборцям краще зрозуміти кого вони обирають”, – каже аналітик Центру “Ейдос” Катерина Давиденко.

    Згідно з соціологічними опитуваннями 89% респондентів не хочуть щоб держава фінансувала партії. Однак, міжнародна практика показує, що це єдиний спосіб відірвати партії від олігархів.

    Нагадаємо,Порошенко прокоментував видачу угорських паспортів жителям Закарпаття

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!