У Франківську вшанували 70-ті роковини операції «Захід»

 • Сьогодні, 21 жовтня, у Франківську продовжуються заходи до 70-ї річниці операції “Захід”, під час якої виселили 77 тис. осіб з родин повстанців.

  “Це трагічні сторінки нашої історії, які мали місце на теренах України. Коли створили УПА хлопці і дівчата добровільно йшли у бої, це була свідома українська молодь. І відповідно наказу Сталіна 21 жовтня 1947 року практично за один день НКВС провели операцію “Захід”, з метою депортації українського населення. Тоді у бік Сибіру було направлено 44 ешалони, ось як радянська влада боролась з активним населенням нашої держави”, – розповідає начальник управління культури, національностей та релігій ОДА Володимир Федорак.

  Володимир Федорак каже, що ці сторінки історії потрібно знати, бо наша незалежність виборювалася дуже дорогою ціною. Адже операція “Захід” болюче вдарила по етнічному складу населення і по єдності нашого народу.

  “В основному депортація стосувалась сімей, які були причетні до ОУН і УПА. Із 77 тисяч вивезених понад 13 тисяч – жителі Франківщини. У більшості це були жінки та діти, тому що чоловіки в цей час були у підпіллі”, – пояснює Ярослав Коретчук, директор музею ім. Степана Бандери.

  На вшанування пам’яті депортованих прийшли не тільки їхні родичі, а й очевидиця Марія Ільків.

  «Сьогоднішній день для мене дуже трагічний, але з іншої сторони, це другий день мого народження. 21 жовтня 70 років тому товарний потяг віз маму на руках зі мною у Сибір. Дорога була дуже важка і про це свідчили 63 людей з 87, які вижили. Моїй мамі було тоді 24 роки, ми були там дуже довго і я думаю, що наші жінки дуже сміливі», – ділиться спогадами пані Марія.

  Нагадаємо,  що вшанування пам’яті депортованих почалось ще вчора у Меморіальному сквері

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!