У Києві презентували Галицьке Євангеліє 1144 року

 • Днями у Софії Київській відбулася презентація факсимільного видання Галицького Євангелія 1144 року, інформує Галицька РДА.

  Спільний проект Церкви, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Українського Католицького Університету – це кропітка праця багатьох людей і інституцій

  Зокрема, в урочистій презентації взяли участь Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

  Також на захід завітав ректор Прикарпатського університету, професор Ігор Цепенда.

  Для українських християн – це історична подія і тому дуже символічно, що видання Галицького Євангелія було представлено саме у колисці Київської Русі.

  Проект відбувся за Благословення Глави УГКЦ Патріарха Святослава та фінансової підтримки Ігоря Олійника – першого заступника голови Наглядової ради Прикарпатського університету.

  У своєму виступі Блаженніший Святослав окремо подякував Прикарпатському університету за допомогу в реалізації проекту та наголосив на спільній спадщині цього унікального видання і присутність на презентації православних ієрархів підтверджує це ствердження.

  Ректор університету, професор Ігор Цепенда під час урочистої презентації зазначив, що Український Католицький Університет та Прикарпатський національний університет не випадково долучилися до цього важливого проекту.

  “Обидва університети мають певний досвід у проведенні фундаментальних досліджень. Зокрема, Український Католицький університет впродовж останнього десятиліття творить фундаментальні дослідження в рамках програми “Київське християнство”. Прикарпатський університет впродовж останніх років зробив вагомі кроки до фундаментальних досліджень українських монастирів і зараз ми розпочинаємо новий проект з вивчення історії Гошівської обителі на Ясній Горі в Карпатах. Науковці нашого університету вже презентували свої перші книги в рамках цих проектів”, – зазначив ректор Ігор Цепенда.

  Своєю чергою перший заступник голови Наглядової ради Прикарпатського університету, керівник проекту «Галицьке Євангеліє 1144 року» Ігор Олійник подякував усім, хто долучився до створення факсимільного видання Галицького Євангелія, та вручив перший примірник Главі УГКЦ Блаженнійшому Святославу.

 • Довідково

  Крилоське (Галицьке) Євангеліє — рукописне Євангеліє 1144 року, найдавніший з точно датованих слов’янських рукописів Євангелія-тетр (четвероєвангелія). Знаходиться в зборах Державного історичного музею Росії. Рукопис створено в Галицько-Волинському князівстві. На початку XIV століття, після доповнення рукопису (див. нижче) Крилоське євангеліє вкладено якимось Яковом в якийсь храм. Запис про це зберігся на ст. 111, але її початок втрачено та назва храму залишається невстановленою.

  У 1576 рукопис перебувала в Успенському кафедральному соборі Крилоса (стародавнє місто Галич, в даний час село в Івано-Франківській області, Україна) про що свідчить залишений на ньому підпис єпископа Гедеона (Балабана). У 1679 запис на аркуші 228 залишив Сучавський митрополит Досифей, що свідчить про знаходження Євангелія в Молдові. Митрополит збирався повернути Євангеліє назад в Крилос, але в невстановлений час рукопис потрапив в Москву до справщиків друкарського двору ієромонаха Тимофія і у 1699 після його смерті надійшла в бібліотеку Московського друкарського двору.

  У 1786 Євангеліє за імператорським указом разом з іншими стародавніми книгами друкарського двору передано в Московську Синодальну бібліотеку. У 1920 рукопис надійшов у відділ рукописів Державного історичного музею у Москві, де зберігається донині. Наукове видання Євангеліє виконано єпископом Амфілохієм (Сергиївським-Казанцевим). Він підготував і видав у 1882-1883 тритомний твір.

  Копію Галицького Євангеліє у 2014 році подарував Прикарпатському національному університету ім.В.Стефаника Михайло Вишиванюк.

  Пропонуємо вам пройти ТЕСТ – Як добре ви знаєте замки Прикарпаття?

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!