Невдовзі цей шлях планують промаркувати та встановити на ньому інформаційні стенди.
1 липня 2023 року в селі Лоєва Надвірнянської громади, що на Івано-Франківщині, волонтери громадської організації “Гірський рятувальний центр” облаштували відпочинкове місце неподалік джерела із солоною водою та дослідили новий маршрут до вершини гори Страгора.
До екоакції долучилися місцеві жителі, а також охочі, які попередньо зареєструвалися на захід, повідомляє з місця кореспондент “Суспільного”.
Двадцятеро волонтерів розділилися на кілька груп, кожна з яких отримала своє завдання. Хтось узявся прибирати джерело від сміття і прокошувати траву, інші – готували місце для встановлення лавочки, змайстрованої з перероблених пластикових кришечок.
Голова громадської організації “Надвірнянський туристично-інформаційний центр” та співорганізатор акції Володимир Гринішак розповідає: місце облаштовують для того, щоб перетворити його на невеличку туристичну атракцію.
“Найперше ми хочемо облагородити дуже цікаве місце в Лоєвій. Це є соляне джерело, яке ще купу століть до цього використовувалося, як одне із джерел солі. Це місце буде одним із пунктів туристичного маршруту, який з’єднуватиме Лоєву із горою Страгора”, – каже Володимир Гринішак.
Крім того, за його словами, на шляху до вершини гори збереглося місце паломництва слов’ян у дохристиянський період – кам’яна баба.
“Свого часу навіть арабський історик писав, що у слов’ян були три святині загалом у світі, і одна із них якраз розташована під Стригорою”, – розповідає Володимир Гринішак.
Облаштування туристичної локації відбувається у межах проєкту “Екоера громад”, що увійшов до сімки переможців конкурсу від громадської організації “Сучасний формат”.
Координаторка проєкту Наталія Гасюк розповідає, що Лоєва – одне з трьох сіл на Івано-Франківщині, у якому втілюють ініціативу. Два інші – це Нижнів Тлумацької громади, звідки починається Дністровський каньйон, та Черемошна Білоберізької громади. Крім того, в Нижневі, каже Наталія Гасюк, діє кімната порятунку пластику, а в Черемошній – екологічний гурток.
“Основною метою проєкту “Еко-ера громад” – акцентування уваги людей на необхідності зберігати природу, особливо зараз, коли є екоцид, який вчиняється в Україні, коли руйнуються національні природні парки. І ми за допомогою таких маленьких заходів привертаємо увагу до біорізноманіття і до особливості та можливості перероблення вторинних відходів”, – розповідає Наталія Гасюк.
Джерело з солоною водою в селі Лоєва
Волонтерка Вікторія Крисак допомагала чистити солоне джерело від сміття. Жінка каже, що такі акції – вкрай потрібні.
“Що більше ми будемо допомагати природі, то більше вона нам віддаватиме хорошого настрою, і позитиву. Природа – це наше життя і майбутнє”, – каже Вікторія Крисак.
Створювати нову відпочинкову зону в Лоєвій допомагали жителі ближніх населених пунктів, а також місцеві.
Зі слів старости села Ярослава Зварича, місце, де розташоване джерело, – це урочище Борисівка. Колись тут можна було зачерпнути солоної води з трьох криниць. Нині місцеві виварюють сіль із джерельної води.
76-річний Дмитро – з Надвірної. Чоловік працює художником у будинку культури.
“Люди собі вичерпують воду. Хто хоче, той приходить і має солену. Ви пробували воду – яка солена. Справжня сіль!” – каже Дмитро.
Жителька села Лоєва Галина мешкає у першій хаті біля джерела. Жінка зізнається: дуже рада, що волонтери влаштували екоакцію в її селі.
“Сіль добра і дуже біленька, лише треба її почистити, зробити з нею порядок. А там уже як буде”, – каже Галина.
Після облагородження джерела на узвишші біля нього встановили лавочку. Її створили з переробленого пластику у майстерні в Івано-Франківську.
“Один день потрібно на те, щоб пересортувати кришечки і їх подрібнити, ще один день на те, щоб їх перетопити в готовий лист, і потім ще один-два дні на те, щоб зробити кінцевий продукт”, – розповідає Наталія Гасюк.
Новий маршрут до вершини гори Страгора
Далі група вирушила на вершину Страгори, щоб розвідати новий маршрут.
“Води, які стікають зі Страгори, течуть у два басейни. Ми якраз зараз – на вододілі. Води вліво стікають у Бистрицю і далі – у Дністер, води справа стікають у Прут і далі – в Дунай”, – каже Володимир Гринішак.
Приблизно за пів години звивистих лісових доріг волонтери дійшли до капища – кам’яної баби.
Зі слів Володимира Гринішака, у дохристиянські часи це місце вважалося для слов’ян дуже важливим. Силуетно баба схожа на вагітну жінку, яка тоді вважалася святою.
“Є оцей камінь, який спеціально тут витесаний. На нього можна лягти. Зверху є невеличкий жолоб для того, щоб кров стікала. Це камінь для жертвоприношення”, – розповідає Володимир Гринішак.
Волонтери обчистили кам’яну святиню від зеленого моху і рушили до вершини гори. Оглядовий майданчик на Страгорі встановили місцеві ековолонтери у 2021 році.
Його та вершину полонини, розташованої за кілька кілометрів, планують з’єднати канатною дорогою.
“Окрім того, що гарна вершина, оглядовий майданчик, територія є заповідною. Тут ростуть дуже багато цікавих дерев, рослин. І це, очевидно, теж гарне місце для відпочинку”, – каже Володимир Гринішак.
Читайте також: Незвідана Городенківщина: 138-річний гербарій графині Софії Дідушицької зберігається й досі