Україна колядує: як Франківськ готується до свят

  • Рекорди, виступи, майстер-класи та колядки. Близько 150 заходів заплановано тільки у центрі Івано-Франківська у час новорічно-різдвяних свят. У мікрорайонах теж не буде сумно – там відкриють ялинки та проведуть гучні святкування. Загалом у місті планують святкувати так, щоб почула вся Україна.

    Залучити туристів

    Директорка департаменту культури Івано-Франківської міської ради Надія Загурська каже, що одна з причин великої кількості заходів на свята – спроба привернути увагу туристів.

    Їх кількість збільшується щороку, починаючи з 2016-го. Чиновниця переконує, що заходи намагаються урізноманітнити та прагнуть, щоб вони ставали щоразу цікавішими, і в програмі залишають тільки ті, які до вподоби мешканцям.

    9 грудня у Франківську відкрили новорічно-різдвяний ярмарок, а вже 13 грудня офіційно засвітять центральну ялинку. А напередодні відбудеться театралізоване дійство «Андріївські вечорниці». Відтоді кожного дня упродовж свят аж до 19 січня відбуватимуться майстер-класи. Їх заплановано вісім десятків.

    «Щовечора на величезній сцені будуть відбуватися святкові дійства. Коли люди будуть повертатися з роботи, матимуть нагоду трошки зупинитися, насолодитися ялинкою та прогулятися вулицями», – говорить Надія Загурська.

    У центрі міста планують провести понад 150 заходів. До них залучили всі департаменти міста. Родзинкою буде виступ гурту «Гайдамаки» у Новорічну ніч та українська дискотека.

    «Франківськ просто закликає до себе на Різдво та новорічно-різдвяні свята. Сподіваємося, що такими заходами ми привернемо до себе увагу тих, хто ще вагається, де провести святкові вихідні», – каже директорка департаменту.

    Запланували у Франківську встановити декілька рекордів. Серед них – «Парад різдвяних зірок». Франківців та гостей міста запрошують на святкову ходу із саморобними зірками у руках до Вічевого майдану, де того дня лунатимуть колядки.

    «Цього року відбувається вже одинадцятий міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». І цьогоріч ми запланували, щоб із різних церков міста мешканці сходилися до майдану. Вже там лунатиме загальна коляда. Це буде надзвичайно видовищно», – говорить пані Загурська.

    Також у всіх мікрорайонах міста відкриють ялинки – це вже традиція. Той, хто не матиме змоги доїхати  до центру, підійде до тих, що у церкві чи у дворі.

    Активна молодь

    Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук розповів, що цьогоріч буде організовано локацію, де карбуватимуть пам’ятні сувенірні новорічні монети.

    Студенти ВПУ №21 виготовили для цього спеціальний пристрій. На одній стороні монети буде зображений логотип міста та привітання зі святами, а на іншій – франківська ратуша. Виготовлені вони будуть із латунних заготовок.

    «Ця локація буде в центральній частині міста. Впевнений, вона буде популярна. Кожен охочий зможе власноруч зробити таку монету: всього лиш треба буде вдарити великим молотком», – розповідає головний освітянин.

    Ще одна незвичайна локація – «Санчата Святого Миколая». Це спільна робота студентів ВПУ №3 та №21. Локація буде безкоштовною, одночасно тут можуть розміститися четверо осіб.

    «Санчата – це умовно, бо насправді це великі сани. Вони майже завершені. Студенти-художники їх мають ще оздобити. А поблизу санів буде ще одна новорічна фотозона», – розповідає Ігор Максимчук.

    У кожному закладі освіти Івано-Франківська займаються виготовленням фігур, які асоціюються зі зимою та святами. Понад тридцять таких півтораметрових скульптур у сквері Руської трійці сформують велику дитячу локацію «Сад дитячих фігур».

    Напередодні свята Миколая школярі Івано-Франківська спробують встановити рекорд «2020 новорічно-різдвяних дитячих мрій». На площі біля пам’ятника Івану Франку виставлять чотири цифри «2020», а дві тисячі двадцять дітей триматимуть ліхтарики. Планували у департаменті, щоб хор Української гімназії №1 виконував пісню до Чудотворця, а інші учні підхопили її. Однак згодом з’ясували, що такий рекорд уже встановили. Тому франківські школярі потраплять у Книгу рекордів як найбільша кількість осіб, які стоять з увімкненими ліхтариками.

    «Такого ще ніде не було. З висоти пташиного польоту буде дуже гарне видовище», – каже посадовець.

    Проведуть на свята також різноманітні флешмоби. Серед них – зимова руханка, яка відбудеться у дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву №1. Долучитися до неї зможе кожен охочий.

    Департамент освіти та науки започаткував також екологічний новорічно-різдвяний фестиваль, головна тема якого – відмова від пластику.

    «Плануємо пошити понад тисячу екоторбинок з логотипами нашого міста. Це буде робити профучилище. Крім того, будемо проводити майстер-класи, на яких будуть навчати виготовляти різні екоіграшки. У цілому світі почали виступати проти пластику та одноразових пакетів, ми хочемо долучитися до такого руху»,– ділиться головний освітянин.

    Не забули й про традиційний позашкільний захід, який проводиться 1 січня, у день народження Степана Бандери. Спершу пройде загальноміська хода. А опісля активні школярі у Центрі патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери покажуть програму під назвою «Степан Бандера – наш герой».

    Палац має жити й у зимову пору

    Директор комунального підприємства «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар розповідає, що вже вдруге у Палаці буде встановлена інсталяція «Різдвяна шопка». До трьох торішніх скульптур – Марії, Йосипа та маленького Ісусика – додадуть ще три: ангела, пастушка і ягнятка. А наступного року планують долучити ще й царів.

    «Так і наберемо весь вертеп. Цього року ми вирішили збільшити кількість заходів і довше затримати людей на території. Тому в нас з’явився ряд цікавих подій. Розпочали ще з 7 грудня. На Катерини у нас був майстер-клас з пов’язування хустин. Це був унікальний захід, бо представляли вісім видів традиційних українських намоток. Крім того, було близько пяти африканських – для контрасту, експерименту та для обміну культурами», – говорить керівник палацу.

    На Андрія, 13 грудня, на території Палацу проведуть батл-борщ. Це кулінарне шоу, у якому братимуть участь команди медійників та рестораторів. Готуватимуть за особливими рецептами та в особливих умовах. Експертами можуть бути ті, хто може спробувати шість видів борщу, оцінити та вибрати найкращий. Вони матимуть певну суму грошей і ними будуть голосувати. Захід є дегустаційно-благодійним: всі кошти надійдуть до невиліковно хворих діток.

    А вже наступного дня, 14 грудня, Палац прийматиме подію «Різдво у Карпатах». Громадська організація «Єдність націй» організувала у місті захід, на який з’їдуться колективи з різних регіонів України. Також запрошені колективи й з інших країн. Вони представлятимуть свої етнічні колядки.

    19 грудня у Палаці презентують скульптури з криги. Тематика – Різдво та західноукраїнська містика. Буде близько 18 крижаних блоків, а фахівці будуть їх з’єднувати, аби створити скульптуру.

    «З 16 по 18 грудня їх майструватимуть, а на свято Миколая презентуватимуть. Надіємось, що наколядуємо добрий мороз, аби всі ті скульптури вистояли до початку дійства. А ще 19 грудня відкриємо й нашу палацову ялинку. Вперше на території палацу буде своя ялинка. Вона буде особлива – виконана у стилі сучасного конструктивізму», – розповідає Володимир Гайдар. 

    Арт-ялинка буде зроблена з дерева, а на ній – дерев’яні іграшки. Зокрема, на ялинці висітимуть прикраси, які виготовили атовці. Висота її – близько чотирьох з половиною метрів.

    Планують влаштувати тут і міні-ярмарок, де продаватимуть сувеніри, скляні кульки з палацовими декораціями та привітаннями. Буде також інший хендмейд.

    Палац Потоцьких вирішив також встановити рекорд на своїй території – одночасно сотня трембіт виконуватиме композицію. Трембітарі будуть поділені на десятки, якими керуватимуть десятники.

    Також Палац оголосив конкурс на найкращу шопку. Оцінювати будуть як колектив Палацу, так і пересічні мешканці. Організатори кажуть, що може бути різна подача – починаючи від класики та закінчуючи сучасними мотивами. Конкурс триватиме до 26 грудня, а результати будуть оголошені на українське Різдво – 7 січня. За призові місця передбачена винагорода – три, дві та одна тисяча гривень відповідно.

    «Палацову шопку ми встановили як фотозону, місце, щоб поколядувати. Шопка – це обов’язковий атрибут колядників: який би вертеп не йшов, вони завжди мали коло себе такі будиночки», – розповідає очільник підприємства.

    Буде тут і традиційна коляда з постпанк-гуртом «Пенсія». 11 січня з ними виступатимуть оркестр «Слава Ісусу Христу» та військовий духовий оркестр «Слава України».

    Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!