Упівські записники як зброя у протистоянні з радянською карально-репресивною системою

  • За участь в УПА 18 червня 1947 р. на 15 років каторжних робіт з поразкою в правах на 5 років та конфіскацією майна був засуджений Богдан Петрович Савчинський, 1928 р.н., уродженець с. Поточище Чернелицького (нині – Городенківського) району.

    З грудня 1944 р. по квітень 1945 р. повстанець під псевдо Гордий перебував в сотні Орлика, брав участь у чотирьох боях у січні та квітні 1945 р. в районі с. Шепіт та Ключів Яблунівського району, а з квітня 1945 р. збирав для упівців продукти харчування в селах Брустурів, Космач і Зелена.

    Після розгрому сотні Орлика Богдан Савчинський перейшов на нелегальне становище і підтримував зв’язок з станичним Володимиром Врубелем (псевдо Марко). Упівець, крім забезпечення продуктами бойовиків, розмножував націоналістичні листівки і переписував конспекти для навчання оунівців.

    Сторінки з віршами Т.Шевченка та Лесі Українки
    Сторінки з віршами Т.Шевченка та Лесі Українки

    У матеріалах кримінальної справи Б.Савчинського ми знаходимо пояснення цього напряму його діяльності: «Я писав контрреволюційні записи в зошитах для того, щоб вивчати пісні, а також вивчати історію України». В бункері в с. Поточище, в якому націоналіст був затриманий 22 лютого 1947 р., було серед іншого виявлено 7 зошитів, дрібно списаних олівцем, катехизм українського націоналіста, надруковані друкарським способом листівки.

    Завдяки цим речовим доказам ми дізнаємося, що цікавило вояків УПА в ті складні буремні роки: націоналістична ідеологія, твори Лесі Українки, Христини Алчевської, Тараса Шевченка, Олександра Олеся, Петра Гулак-Артемовського, Бориса Грінченка, Олександра Кониського, Павла Грабовського. Були серед записів також 10 заповідей націоналіста, 12 прикмет характеру українського націоналіста, 44 правила життя націоналіста, Молитва українського націоналіста. Безумовно, всі ці праці дали можливість упівцям так довго витримати у військовому протистоянні з радянською карально-репресивною системою.

    Правила життя націоналіста

  •  

    Сергій АДАМОВИЧ, Роман КОБИЛЬНИК

    * «Галицький кореспондент» спільно з ГО «Поступовий гурт франківців» продовжує проект «Нереабілітована пам’ять», у якому на основі архівних документів розповідає історії прикарпатців, які, виборюючи незалежність України, стали жертвами радянського терору і мають право на належну шану від держави.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!