Утилізувати не можна викинути: куди зникають медичні відходи з лікарень Прикарпаття?

  • «В медичних закладах всі відходи потрапляють на утилізацію виключно на ліцензовані переробні підприємства і після утилізації не становлять небезпеки для громадян». Заяву з таким змістом міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського нещодавно розтиражували всі ЗМІ.

    Під час пандемії ця тема стала особливо актуальною. Адже використані в медзакладах маски, захисні костюми чи рукавички могли «контактувати» з вірусом. А значить і переносити його після використання. Але ж всі відходи спеціальним способом утилізують, правда? Правда? Чи ні?

    Договір є, з ким – не пам’ятаю

    Ми почали з найпростішого – запитали керівників лікарень Івано-Франківщини «Як ви утилізовуєте медичні відходи?». Відповіді були приблизно однаковими – все чудово, все робимо за правилами. Але от проблема – ніхто нам там і не назвав жодної «спеціалізованої компанії», яка б займалася утилізацією і мала договір із закладом. Судіть самі.

    Рогатин

    «Ми все робимо по інструкції: дезінфікуємо, збираємо в окремому приміщенні та здаємо на утилізацію. Ми маємо заключений договір із екологічною фірмою, що має ліцензію», – заявляє головна медична сестра Рогатинської центральної районної лікарні Галина Люлька. Заступниця головного лікаря Оксана Кліщ додає: «Всі знають, що це – специфічні відходи».

    Галич

    «Ми утилізуємо засоби медичного захисту стандартно, згідно постанови Комісії надзвичайних ситуацій по ліквідації COVID-19, де розписані всі пункти. Весь одноразовий одяг знімається в поліетиленовий пакет. У нас є окреме місце для зберігання. Далі ми маємо договір із організацією, яка займається утилізацією. Дотримуємося всіх рекомендованих інструкцій МОЗ і штабу надзвичайних ситуації», – розповідає генеральний директор КНП Галицька лікарня Галицької районної ради Володимир Крупа.

    Тисмениця

    «Ми маємо заключений договір з фірмою, що приїжджає раз на тиждень і забирає в нас усі біовідходи. Київська фірма має представництво в Івано-Франківській області», – каже генеральний директор КНП «Тисменицька міська лікарня» Тисменицької районної ради Роман Сендецький.

    Коломия

    «В нас є спеціальний договір зі спеціальною фірмою, котра це (сміття – ред.) забирає й утилізує. Знаю лиш, що вони зі Львова, а назви я не пам’ятаю. В нас є укладений договір. Не тільки рукавички, а й інші медичні відходи підлягають утилізації», – заявляє очільник КНП «Коломийська центральна районна лікарня» Андрій Кошкін.

    Одразу після прес-конференції пана Андрія, ми вирішили перевірити все на власні очі. Власне, ми просто заглянули в сміттєвий бак поруч з медзакладом.

    Рукавички, шприци з голками, медичні костюми – в пакетах і без. Все це просто викинуте. Виглядає ось так:

    Може це якась помилка? Провокація? Повертаємося до лікарні. І просто питаємо персонал – куди можна викинути свою використану захисну маску. Відповіді… м’яко кажучи дивують:

    Пробуємо ще раз. Результат:

    Договори? Спеціальні приміщення? Утилізація? Коментарі тут зайві, здається.

    Слова медпрацівників звучать правильно і переконливо. Але дізнатися про те хто ж спеціалізується на вивезенні небезпечних відходів з лікарень все ж хочеться. Тож, йдемо в Prozorro. Станом на середину вересня, на запит «утилізація медичних відходів» по Івано-Франківщині система знайшла 77 тендерів.

    Лише 12 із них справді стосуються утилізації небезпечних предметів. Усі інші – договори на утилізацію, наприклад, побутових відходів, люмінісцентних ламп та акамуляторних батарей. Ну, або замовник – взагалі не медична установа.

    Серед цих десяти договорів знаходимо чотири, укладені Івано-Франківською центральною міською клінічною лікарнею: два в 2018 році і обидва вже виконані, та ще два – взимку цього року. Один із них скасовано через технічну помилку, а в додатках до другого сказано, що вивозитимуть діалізні системи, медичні голки, перев’язувальні матеріали та кров. Костюмів, масок, рукавичок в переліку немає.

    Минулого року подібний договір також уклав Івано-Франківський базовий медичний коледж, в ньому теж йдеться про вивезення шприців і голок. На початку червня 2020 року угоду про вивезення відходів підписав Прикарпатський клінічний онкологічний центр Івано-Франківської обласної ради. В додатку до нього дуже загально сказано про вивезення медичних відходів, тож цілком ймовірно серед них можуть бути і ті, що нас цікавлять.

    Ще чотири договори уклали чотири медичні установи області. Наприклад, Бурштинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги та Погонянський психоневрологічний інтернат підписали їх наприкінці травня, обидві – з однією і тією ж фірмою «Екологічні переробні технології» з Києва. І в угодах вказано, що вивозити компанія буде в тому числі і рукавиці та засоби індивідуального захисту.

  • “Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій “Прикарпатський” договір підписував аж у листопаді 2016 року, згадана вище Рогатинська ЦРЛ – у березні минулого року, а відтак його термін завершився 31 грудня 2019 року. Напередодні публікації – 14 вересня – на ProZorro з’явилася ще одна угода щодо поводження з небезпечними відходами між Рогатинською ЦРЛ і ТОВ “Екологічні переробні технології”. 10 вересня – укладену угоду опублікувала й КНП “Коломийська центральна районна лікарня”. Обидві дійсні до кінця 2020 року.

    Зважаючи на це, ми знову навідалися до смітників Коломийської центральної лікарні. Зміни справді відбулися. Проте, зовсім не ті, які ми очікували побачити.

    Системності в укладанні угоди зі спеціалізованими компаніями ми в процесі моніторингу не помітили. І вирішили перевірити по-іншому – через вже здійснені офіційно платежі з рахунків цих медзакладів, починаючи з січня 2020-го. Це дозволяє зробити Веб-портал використання публічних коштів.

    Отже, з січня по вересень цього року Рогатинська, Галицька та Коломийська ЦРЛ оплачували що завгодно – від продуктів харчування та медикаментів до дератизації (роботи з винищування та захисту від гризунів) – окрім утилізації небезпечних відходів. Щодо Тисменицької міської лікарні, в березні цього року медична установа заплатила майже 12 тисяч гривень за послуги дезінфекції небезпечних відходів.

    А от інформації про те, як утилізує небезпечне сміття Галицька ЦРЛ, ми так ніде й не знайшли. Відповіді на запит наших журналістів теж не дочекалися.

    Невже так складно?.. І чому медичні відходи небезпечні

    На початку епідемії також йшла мова про створення спеціалізованих пунктів для утилізації використаних медичних масок на вулицях Івано-Франківська. Однак, від ідеї відмовилися:

    – Ми радилися з медиками. За їхніми словами, заразитися від маски, викинутої в смітник і ще, бажано, в поліетиленовому пакеті – дуже маленька ймовірність. Та й навряд франківчани зносили б свої маски в такий пункт – близько 98,5 % все одно викидатимуть до найближчого смітника, – каже директор Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою міста Івано-Франківськ Михайло Смушак.

    Однак, відсутність пунктів для утилізації медичних відходів у лікарнях пан Михайло називає  неприпустимим явищем.

    Після всіх проведених експериментів і вивчення документації ми поспілкувалися з директором приватної клініки “Лікардо” у Львові Мирославом Панчишиним:

    «В Україні – своя класифікація відходів. З п’яти категорій, де перша – найлегша, медичні належать до другої та третьої.

    Небезпечні вони, перш за все, тим, що інфекції можуть потрапляти в грунтові води і так поширюватися. Наприклад, COVID-19, «живе» на рукавичках, масках тощо до п’яти днів на відкритому повітрі. Через подібні речі можуть заразитися тварини. До того ж медичні відходи самі по собі забруднюють середовище, оскільки більшість із них виготовлені з матеріалів, які довго розкладаються.

    Медичні відходи або знищують, або утилізують. Наприклад, інструменти, як правило, кожен медичний заклад знезаражує в себе за допомогою високих температур. Існує ще хімічний метод обробки дезінфекторами – цей метод використовують більшість фірм України. Останній метод – фізичне спалювання. Його використовують зо дві компанії в державі.

    Заключити договір про утилізацію – це дуже дорого. Таке сміття досить швидко накопичується. Тож, у більшості випадків, усе зводиться до економії бюджету.

    Ще однією проблемою є те, що в Україні – мало фірм, які займаються утилізацією медичних відходів. До карантину компаній, ліцензованих Міністерством екології, було близько 30. Якби всі медичні установи країни заключили договори про утилізацію, ці компанії покрили б до 30 % усіх відходів. Це обумовлено високою ціною та низьким попитом».

    Ми спробували з’ясувати, скільки ж коштує укласти договір на утилізацію медичних відходів. До прикладу, Івано-Франківська міська клінічна лікарня уклала угоду на рік за 117000 гривень.

    Отже, спостерігаємо замкнене коло: лікарні не укладають угоди, бо дорого, а дорого, бо фірм з утилізації медичних відходів критично мало для України. І їхня кількість не зростає, бо немає попиту на послугу.

    Юлія МАРЦІНОВСЬКА

    Юрій ЛИНДЮК

    Виготовлення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю редакції «Галицького кореспондента»  та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!