В Івано-Франківській області оцифрували 50 пам’яток архітектури

 • Серед них дві — внесені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

  50 пам’яток архітектури Івано-Франківщини оцифрували в межах ґрантового проєкту “HE-CROSS”, розповів керівник проєкту, завідувач кафедри геодезії та землеустрою Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Микола Приходько, пише “Суспільне”.

  З його слів, ще 50 об’єктів архітектури оцифрували на території Сучавського повіту в Румунії.

  Отець Іван Гедзик каже, що церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Гвізд — одна з 50 оцифрованих пам’яток архітектури. Храму — 284 роки. Священник розповідає, що громада села Гвізд за 40 польських злотих придбала церкву Пресвятої Богородиці у Манявському скиті й звела її у селі Гвізд.

  “Коли ми дивимося на церкву, то помічаємо, що щось не так в її будівництві. Якось не так вона складена. Немовби вона кілька разів була перекладена. Коли тут були різні комісії з Франківська, зі Львова, вони підтвердили, що ця церква складена третій раз: перший — її склали у Манявському скиті, другий — в урочищі Могилки й третій — тут у 1739 році”, — пояснює отець Іван Гедзик.

  Керівник проєкту Микола Приходько каже, що для церкви Успіння Пресвятої Богородиці здійснили лазерне сканування та зняли з безпілотника. За результатами цих робіт виготовили віртуальний 3D-тур і промоційний відеоролик.

  У церкві збережений іконостас, відреставровані хрести, а у 2017 році верх храму накрили гонтою. Церква збудована без жодного цвяха, розповів парох церкви Успіння Пресвятої Богородиці Іван Гедзик.

  Загальна вартість проєкту — 254 тис. євро. За ці гроші купили квадрокоптер, лазерний сканер, комп’ютерне обладнання, програмне забезпечення, розповів Микола Приходько.

 • Також відремонтували приміщення геологічного музею університету. Виготовили книжки українською, англійською та румунською мовами.

  “Крім 3D-моделей пам’яток архітектури, можна створювати обмірні плани для їхньої реконструкції у випадку руйнування”, — каже Микола Приходько.

  З його слів, проєкт сприятиме розвитку туризму, адже всі охочі, перш ніж планувати маршрут подорожі, можуть переглянути пам’ятки заздалегідь.

  Команда учасників проєкту складається із 15 людей. 

  Нагадаємо, Храм УГКЦ у Крилосі отримав титул Патріаршого прокатедрального собору

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!