11-го та 18-го квітня в Івано-Франківську онлайн проведуть дві Хресні дороги.
Хресна дорога – це давня практика церкви, де ми роздумуємо над Страстями Ісуса Христа, – пояснює прессекретар Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ о. Володимир Лукашевський. Вона прийшла з давніх часів, коли люди вирушали до Єрусалима, щоб пройти шляхом мук Спасителя на Голготу. Ця практика поширилася в цервкві так, що ми молимося Хресну дорогу в храмах і навіть у домівках, пише “Суспільне Карпати”.
Хресна дорога 11-го квітня за участю та з ініціативи мистецьких колективів міського департаменту культури відбуватиметься уперше. Як каже директорка департаменту Надія Загурська, мотивацією стало те, що “ми всі живемо зараз в молитві за здоров’я і за мир” та те, що “Івано-Франківськ – дуже християнске місто, де в церкві є багато дітей та молоді”.
Це буде авторська Хресна дорога о. Йосафата Бойка: тексти розважань священник написав до 100-річчя об’явлень Богородиці у Фатімі й вони були видані у 2017-му році.
За словами о. Йосафата, Хресна дорога не є усталеним богослужінням. Тут є місце для креативності. Є 14 стацій, що нагадують про моменти Страсного шляху Ісуса Христа, і вони можуть бути представлені по-різному: різними типами роздумувань, цитатами зі Святого Письма, музичними творами, поклонами – так, щоб створити атмосферу молитви і духовного єднання зі Страстями Ісуса.
Для пісенного супроводу Хресної дороги об’єднали 7 хорів та ансамблів міста. За словами співініціаторки Хресної дороги, художньої керівниці Народного дому “Княгинин” Любові Терлецької, колективи виконуватимуть різнопланові твори, які покажуть багатство української духовної музики: частини Літургії, старовинні канти, сучасні пісні і навіть хоровий концерт у виконанні муніципального камерного хору “Галицькі передзвони”. Водночас всі вокальні духовні піснеспіви будуть спрямовані на те, щоб зосередити увагу людини над Страстями Ісуса Христа і своїм пережиттям цих подій.
Хресна дорога 18-го квітня стане онлайн-відновленням загальноміської Хресної дороги, що не відбулася у 2020-го року через карантин. Традиційно вона розпочиналася від храму Христа Царя монастиря отців-василіян та проходила через центральну частину міста до Архикатедрального Собору Воскресіння Христового. Спочатку її очолював єпископ-ординарій Софрон Мудрий, відтак – митрополит Володимир Війтишин. “Мета проста – об’єднати якомога більшу кількість людей у спільній молитві”, – каже о. Володимир Лукашевський.
Щороку розважання підпорядковані певній темі. За словами прессекретаря архиєпархії, цього разу золотою ниткою, що зв’яже всі розважання, буде соціальне служіння і діла милосердя: “Оскільки ми живемо в період криз (війни, пандемії, паводків), то тематика буде присвячена тому, щоб люди подивилися направо і наліво – на свого ближнього – і були спонукані допомагати одне одному”.
Хоч загальноміська Хресна дорога відбуватиметься онлайн, збережуться дві її особливості: її традиційно очолюватиме архієрей і стації будуть унікальними, тобто священники готують оригінальні розважання. Особливістю ж стане те, що по завершенні Хресної дороги митрополит поблагословить усіх онлайн-учасників часточкою Чесного і Животворящого Хреста Господнього, що зберігається в Івано-Франківську.