В Івано-Франківську приватизували частину вулиці

 • Ще у 2014 році громадські активісти звертались до міської влади Івано-Франківська з проханням провести ремонт вулиці Вербицького. Проте у план капітального ремонту на 2015 рік вулиця не була включена. А у травні 2016 року трапилась подія, що поставила під сумнів ймовірність ремонту цієї вулиці, як і здоровий глузд деяких чиновників – ділянку вулиці (разом з гіпотетичною дорогою) приватизували.

  Голова громадської ради з контролю за використанням коштів на експлуатацію, капітальний і поточний ремонт доріг в Івано-Франківську Михайло Панчишин вже кілька років займається питанням ремонту міських доріг. Він розповідає, що колишній міський голова Віктор Анушкевичус два роки тому пообіцяв йому: вулиця Вербицького буде відремонтована, потрібно лише написати листа на ім’я мера.

  «Ми написали листа до Віктора Анушкевичуса 5 лютого 2015 року, – розповідає Панчишин. – Але лист потрапив не до начальника управління капітального будівництва Володимира Ковальчука, а до начальника департаменту комунального господарства Михайла Смушака. Смушак мені повідомив, що ремонт обійдеться у 800 тис. гривень. Складається враження, що справу затягували навмисно, щоб за цей час приватизувати вулицю. Тоді цей ремонт ще можна було зробити. Але зараз в кінці вулиці замість дороги – приватизована ділянка!»

  14356106_575277199342574_1239633616_n

  Законно чи незаконно

  У публічній кадастровій карті України ця ділянка площею 6 соток, що розміщена посеред дороги, дійсно є. Вона вказана як приватизована Ігорем Шкромидою 17 травня з цільовим призначенням «будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд». Реєстрацію здійснила приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу Світлана Девляшевська. Ділянка отримала й адресу – вулиця Кисілевської, 9. Виходить, що все законно?

  Поглянувши на генеральний план Івано-Франківська, можна помітити, що на вищезгаданій вулиці просто немає будинку під номером 9. Між будинками 7 та 11 пролягає (чи, скоріше, повинна пролягати) вулиця Вербицького, з’єднуючи вулиці Хоткевича та Кисілевської. Але насправді вулиці там немає – ділянка поросла високим бур’яном та з двох боків обгороджена новеньким парканом, навіть важко здогадатися, що тут повинна пролягати дорога. З боку вул. Кисілевської навіть бруківку поклали.

  Згідно із законодавством України, зміни до генерального плану можуть вноситися не частіше, ніж один раз на п’ять років. А генплан Івано-Франківська було оновлено 2 лютого 2015 року, і ніяких змін у планування вулиць Вербицького та Кисілевської внесено не було. Отже, все ж таки – незаконно?

  Звертаємось за поясненням до юриста. Ситуацію коментує Віктор Мушинський – адвокат з досвідом ведення судових справ, пов’язаних із незаконними забудовами та земельними спорами. Він відверто здивований, що така приватизація стала можливою.

  «Людина не може взяти і просто приватизувати дорогу, оскільки вона – у власності міської ради. До того ж, на генеральному плані ця дорога є, а зміни до нього не вносились, – пояснює адвокат. – Проте у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в який вносяться будь-які операції, пов’язані з відчуженням майна, є запис про те, що 17 травня 2016 р. о 20.32 був зареєстрований договір купівлі-продажу цієї земельної ділянки. Виходить, що землю цій людині дійсно продали. Але мова йде одночасно і про зміну цільового призначення ділянки. В цій ситуації потрібно керуватись законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Він чітко каже, що в разі відсутності детального плану території передача земельних ділянок, що належать місту чи державі, у власність фізичним особам заборонена. Також у цьому законі сказано, що зміна цільового призначення ділянки, що не відповідає детальному плану території, заборонена. В такому випадку виникає питання, чи був прийнятий ДПТ по цій ділянці? Якщо ні, то можна дійти висновку, що рішення про продаж і зміну цільового призначення цієї землі є абсолютно незаконним і має судову перспективу скасування».

  Зателефонувавши у департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини виконкому Івано-Франківської міськради, дізнаємось, що детальний план території по цій вулиці не складався, а відповідно до генерального плану, вулиця Вербицького повинна з’єднуватись з вулицею Кисілевської. Схоже, приватизація дійсно незаконна.

   14365260_575277196009241_1681427709_n

  Таємничий власник

  Місцеві мешканці кажуть, що землю купив «якийсь бандит» і збирається побудувати тут будинок. На камеру говорити люди бояться – «а то ще хату мені спалять». Втім, достеменно про нового власника, Ігоря Шкромиду, ніхто нічого не знає. Що ж, звертаємось до відкритих джерел.

  Одразу ж з’ясовується цікава річ. Людина з іменем Ігор Миколайович Шкромида, згідно з інформацією з сайту «Наші гроші», є помічником народного депутата України Івана Рибака з «Блоку Петра Порошенка» на громадських засадах. Цей нардеп був обраний від Чернівецької області, однак родом він з Івано-Франківщини.

  Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків сказав Михайлові Панчишину, що не має жодної інформації про цю ділянку та її долю, втім, пообіцяв вивчити питання. А тим часом перетин вулиць Вербицького та Кисілевської продовжує залишатися лише на папері.

  Тарас ВОЛОШИН

  P.S. На жаль, «Галицький кореспондент» не зміг знайти і поспілкуватися з Ігорем Шкромидою. Запрошуємо його зв’язатися з редакцією для коментаря.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!