Група молодих вчених з Івано-Франківського технічного національного університету “Нафти і газу” розробила систему, яка допоможе вирішити проблему освітлення місць загального користування. Це під’їзди багатоповерхівок, зупинки, приміщення у муніципальних залах та ін.
“Ми розробили систему для вирішення проблеми освітлення місць загального користування в багатоквартирних будинках. Система проста. Це сонячні панелі, акумуляторна батарея, сенсори руху, лед-освітлення. Все це допоможе компенсувати вартість витрат на комунальні послуги на освітлення місць загального користування або хоча б мінімізувати ці витрати”, – розповідає директор Науково-дослідного інституту нафтогазової енергетики та екології, професор кафедри Енергетичного менеджменту та технічної діагностики, доктор технічних наук ІФТУНГ Максим Карпаш.
Принцип дії дуже простий. Сонячні батареї заряджають акумулятори вдень, а ввечері накопичена електроенергія використовується для освітлення приміщень. За схожим принципом освітлюють місця загального користування у багатьох країнах світу, але в Україні ця ідея не розвивається, зауважує науковець.
“Ми пропонували цей проект чиновникам з міської ради, ЄРЦ, забудовникам. Останні вважають це хорошою ініціативою, але для них це дорого. Для дев’ятиповерхового під’їзду вартість обладнання та монтажу орієнтовно одна тисяча доларів. Термін окупності такої системи п’ять-сім років. Але не слід забувати, що вартість електроенергії дедалі зростатиме, тому слід раціонально використовувати ресурси і впроваджувати альтернативу”, – зауважив Максим Карпаш.
Нагадаємо, що в Україні будують завод з випуску органічних сонячних батарей.