В Україні запускають «гарячу лінію» психологічної підтримки для ветеранів

 • З 23 серпня в Україні запрацює перша професійна «гаряча лінія» з попередження суїцидів та психологічної підтримки «Lifeline Ukraine» («Лайфлайн Україна»). Гаряча лінія працюватиме 24/7 за номером 7333. Протоколи, за якими працюватимуть психологи на лінії – перекладені та адаптовані протоколи австралійської гарячої лінії «Lifeline Australia», що працює з 1963 року. На першому етапі проект сфокусується на ветеранах АТО/ООС.

  «Це структура, яка діятиме за принципом «рівний рівному», заснована на кращих міжнародних практиках. Більшість команди складатимуть ветерани. Загалом у ній працюватимуть близько 40 фахівців, і зараз ми продовжуємо відбір», – розповів Пол Найленд, засновник «Lifeline Ukraine», на пресбрифінгу в Українському кризовому медіацентрі.

  «Lifeline Ukraine» частина проекту – «All4One» Фонду «Східна Європа». Фінансову підтримку надає також Посольство Великої Британії в Україні. Переважно негрошову – також декілька приватних компаній (послуги, захищені мобільні лінії, приміщення тощо).

  Проект неурядовий, але створюється і координуватиметься у співпраці з Міністерством охорони здоров’я та Міністерством ветеранів. Ідея створити в Україні таку «гарячу лінію» виникла в Уляни Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України, після знайомства з австралійським досвідом.

  «Коли після Майдану і повернення з фронту перших ветеранів нестача належної психологічної підтримки для них стала особливо відчутною, першим кроком було, за підтримки Посольства США, навчання наших психологів, психіатрів, соціальних працівників і священників у Сполучених Штатах. З часом ми зрозуміли, що не можемо робити лише це, якщо люди до них не приходять: якщо буде анонімний спосіб поговорити з кимось, це буде ефективніше. Ми подумали, що багато людей вагатимуться довіряти державній «гарячій лінії», і краще створити неурядову організацію, яка буде тим займатися, а наше завдання – створити мережу фахівців, які можуть допомогти», – розповіла вона.

  «З війни дуже важко повернутися. Ми можемо повертатися фізично, але подумки і психологічно – ми там. Не кожен може самотужки впоратися з дисонансом який виникає тут, у мирному житті. Тому така «гаряча лінія» – дуже важливий крок. Поговорити з людиною, яка зателефонує на «гарячу лінію», і, можливо, врятувати їй життя – це реабілітація і для цих хлопців: для них дуже важливо розуміти, що вони потрібні і корисні для суспільства. Тому цей проект має подвійний ефект», – зазначив Олександр Терещенко, заступник міністра у справах ветеранів.

  Грант від Посольства Великої Британії складає 580 тисяч фунтів стерлінгів.

  «Із досвіду нашої країни, ми розуміємо важливість психологічної підтримки для ветеранів, тож радо розширюємо нашу допомогу Україні на цю сферу. Цей проєкт заповнить ту ланку допомоги, якої бракувало – це найперше місце, куди ветеран може звернутися, якщо йому більш немає з ким поговорити. Дуже важливо, що це підтримка від рівних, від колишніх побратимів – ветеран найкраще зрозуміє ветерана, на додачу до професійної підготовки», – зазначила Хелен Фейзі, заступниця голови Місії Посольства Великої Британії в Україні.

  На майбутніх тренінгах команду навчатимуть канадська організація «Living Works» та «Ейпріл Натурел», одна зі світових експертів з відкриття «гарячих ліній».

  У майбутньому групи психологічної підтримки за принципами «рівний рівному» планують запустити і в обласних ветеранських центрах, які створюватиме Міністерство у справах ветеранів.

  На сьогодні в Україні 392 тисячі ветеранів АТО/ООС, зазначає Олександр Терещенко. Достовірної статистики про кількість самогубств серед них немає.

  Нагадаємо, Ветерани війни здійснили нічний парашутний стрибок на Говерлу (відео)

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!