Вакцинація і Конституція

 • Україна стрімко летить вперед, точніше, у прірву – за темпами поширення коронавірусу. Лікарні переповнені, щодня страшною смертю вмирають сотні людей. І при цьому все ще є достатньо особин, які протестують проти вакцинації від COVID-19. Буду називати їх саме так, адже всі інші слова, що спадають на думку, у друк не пропустять.

  Що особисто мене обурює більше за все – ці особини від безглуздих аргументів «коронавірус придумали штучно \ коронавірусу не існує» перейшли до ще більш безглуздих аргументів, де вони намагаються посилатися на Конституцію та інші закони України. При цьому в законодавстві та його застосуванні вони розбираються так само, як і у вірусології, тобто на рівні «щось читав у вайберчаті ОСББ».

  І от останнім часом ці особини починають масово постити в соцмережах відверто смішні інструкції, як діяти, коли у вас хочуть перевірити COVID-сертифікат. Вони намагаються переконати когось, що мають гарантовані Конституцією права не вакцинуватися і безперешкодно їздити в автобусах без маски у червоній зоні карантину. Всім цим вони намагаються поставити себе вище від адекватної частини суспільства, яка розуміє, що в критичній ситуації потрібні непопулярні рішення. Крім того, ці особини кричать про те, що їхні права порушують, бо у Конституції не написано нічого про вакцинацію від COVID-19.

  Так от, шановні особини, ніхто ваших прав не порушує, тому що у вас НЕМАЄ права наражати цивілізоване суспільство на небезпеку! Приблизно так само, як немає права заходити на заправку із вогнеметом. Зрозумійте, Конституція – це не детальна інструкція зі всього на світі, а лише базовий набір правил, за якими можна будувати нормальне життя. Адже згадане вище суспільство живе за певним набором правил, які періодично змінюються. Сьогодні одним із них стала вакцинація, подобається це комусь чи ні. І міняти для цього Конституцію немає ніякої потреби.

  Проста аналогія: у десяти біблійних заповідях немає ні слова про булінг, про торгівлю наркотиками через Telegram-канали, про злам Facebook-акаунтів, про мову ворожнечі, про расову дискримінацію і ще про багато речей. Це геть не означає ні того, що цими речами можна займатися, ні того, що потрібно терміново додати ще 90 заповідей.

  Крім того, якщо вже вести мову про правила, – так, життя цивілізованого суспільства регулюється значною кількістю правил. Звісно, завжди можна дискутувати про доцільність того чи іншого правила. Але теза «перевірка COVID-сертифікатів порушує мої права» – це те ж саме, що й «світлофори на дорогах порушують моє право вільно їздити містом, як мені заманеться», «державні кордони заважають мені подорожувати планетою». А ще вам, згідно з тією ж Конституцією, належать всі надра і ресурси України як представнику українського народу. Проте ви ж не намагаєтеся самостійно спиляти собі десяток дерев для хати, накачати газу із родовища чи збудувати будинок посеред якогось поля, бо вам отут захотілося? Бо все це регламентовано певними законами і правилами. І з ними чомусь ніхто не сперечається.

  Ще ці особини намагаються посилатися на конкретні статті Конституції і законів. Іноді це у них виходить особливо смішно – бо бездумним копіюванням «протестних» текстів радо користуються спецслужби РФ, які завжди раді підігріти будь-який конфлікт серед українців. Так, в одній з «інструкцій про опір», яка мені трапилася на теренах Фейсбука, йшлося про статтю 285 Кримінального кодексу. Нею начебто треба погрожувати директорам шкіл – якщо ви, наприклад, вчитель і для вас ввели обов’язкову вакцинацію. Тільки-от яка проблема: у тексті, написаному десь на російській ботофермі, забули узгодити номери статей. У ст.285 Кримінального кодексу РФ справді йдеться про перевищення службових повноважень – а стаття 285 Кримінального кодексу України інформує про те, що загрожує капітанові корабля, який не повідомить назву свого судна при зіткненні.

 • І це ми ще говоримо про ту категорію антивакцинаторів, які намагаються вдавати з себе нормальних людей і хоч якось обґрунтовувати свою позицію. Бо є ж і інша частина цієї деструктивної секти – ті, хто вірить у штучно виведений у лабораторіях ЦРУ вірус, який має скоротити населення планети. Ці люди заявляють, що COVID-19 поширюється через вишки 5G, або ще краще – що коронавірус розкидають \ розпилюють із літаків. Із цими вже говорити про щось марно – бо правда їм нецікава, теорії глобальної змови значно цікавіші. Особливо такі теорії змови, про які всі чомусь знають.

  Хоча, мабуть, говорити треба і з ними, бо, як показують дані щодо вакцинації, це не вони живуть серед нас. Це ми живемо серед них…

  Тарас ВОЛОШИН

   

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!