З дитинства збирає чорниці жителька с. Липовиця Спаської ТГ Світлана Михайлів. Цьогоріч сезон збору афин розпочався набагато швидше в порівнянні з минулими роками. Про нелегкий збір та корисні властивості ягоди жінка розповіла “Галицькому кореспонденту”.
Світлана Михайлів народилася в бойківському селі Липовиця, яке розташоване на висоті 750 метрів і вище над рівнем моря. Ягоди збирає вона з 10-річного віку, адже завжди ходила в ліс з мамою на збір чорниці, ожини, грибів. Продавати, каже, почала пізніше, коли їй виповнилося 15 років – хотіла мати свої власні зароблені гроші.
“Для жителів Липовиці збір чорниці – це основний заробіток у літі, – розповідає ягідниця. – Навіть ті, які повертаються з-за кордону з сезонних робіт, також приєднуються до збору”.
Пані Світлана говорить, що ходять всі: і діти, і люди старшого віку. Каже, минулого року 73-річна бабуся її чоловіка збирала чорниці, навіть дуже далеко зайшла, ще й увесь час йшла догори.
Місцеві селяни на початку сезону руками збирають ягоди в лісі, що неподалік села, а вже потім гребінками. Жінка каже, так швидше можна набрати велику кількість чорниці. Вже згодом у розпал збору липовичани переходять у гори. Здому виходять о 5 годині ранку, щоб о 7 прибути на місце і розпочати збір. Світлана стверджує, якщо натрапити на гарну місцину з кущами, то можна в горах назбирати 30-40 літрів ягід. Вона жартує, що набрати то одна справа, але потім треба ще змогти знести з гори те, що зібрали.
“Збирати для мене неважко, – розповідає 25-річна жінка. – Важко носити чорниці. Буває й таке, що чоловіки вертаються по 2 рази і допомагають зносити вниз жінкам відра”.
Світлана добре знає про корисні і цілющі властивості чорниці. Крім того, що її сім’я споживає свіжі ягоди, жінка щороку робить ягідні компоти на зиму та варення, яке в Липовиці називають “ягідник”. Ще заморожують чорниці, сушать стебла з ягодами і додають в різноманітні чаї. Світлана каже, незважаючи на те, що сезон збору чорниці цьогоріч розпочався аномально рано, він обіцяє бути рясним та плодовитим. За її словами, чорниця цьогоріч вродила на славу, а попит на неї щодня лише зростає.
Мар’яна ЛОКАТИР