Війна за мандат

  • Днями Івано-Франківська обласна виборча комісія достроково припинила свої повноваження. Рішення її розпустити прийняв Центрвиборчком, мовляв, ОВК порушила законодавство України.

    Рішення виконати не вдалося

    Причиною дострокового припинення повноважень виборчої комісії стало депутатське крісло обласної ради у фракції «Самопоміч», на яке претендують двоє: депутат обласної ради Сергій Коцюр та наступна в черзі у виборчому списку кандидата на мандат Марія Ткачук.

    Ще минулого року пані Ткачук подала свою заяву до обласної виборчої комісії (ОВК), в якій фактично просила позбавити свого однопартійця Сергія Коцюра депутатського мандата, мовляв, він став першим заступником міського голови Коломиї. Йшлося про те, що він не може поєднувати депутатський мандат в обласній раді й посаду у виконкомі Коломийської міської ради. А відтак пані Марія як наступна у списку партії після втрати Коцюром депутатського мандата стане депутатом обласної ради.

    На жаль, рішення про реєстрацію Марії Ткачук комісія не прийняла через недостатню кількість голосів.

    mariya-tkachuk
    Марія Ткачук

    Оскільки виборчком є колегіальним органом, то рішення приймається більшістю від складу комісії. Ткачук зі скаргою звернулася до суду.

    У свою чергу, Івано-Франківський окружний адміністративний суд зобов’язав виборчу комісію вирішити питання щодо реєстрації кандидата. Ця справа була в комісії на порядку денному не раз, але результат був щоразу той же – голосів «за» не вистачало. Декілька членів комісії при вирішенні питання просто утримувалися, хтось одразу після виборів перестав з’являтись на засіданнях узагалі. А відтак рішення суду щодо реєстрації виконати не вдавалося.

    На засіданнях був депутат Коцюр, він просив припинити його повноваження й надавав відповідну заяву. Визнав депутат і той факт, що склав свій мандат на підставі рішення суду, але відповідну заяву чомусь до комісії не подає.

    Закон не регулює

    Варто наголосити, що Сергій Коцюр – не єдиний депутат облради, якому вдається поєднувати посади. Є ще свободівець Микола Вітенко (перший заступник міського голови Івано-Франківська) та представник “Батьківщини” Олександр Левицький (заступник міського голови Івано-Франківська). Відтак позбавлення Коцюра депутатського мандата може спричинити те, що депутатства позбудуться й вони.

    Сергій Коцюк
    Сергій Коцюр

    Через неприйняття виборчою комісією рішення щодо реєстрації Ткачук депутатом указаної ради, ЦВК вирішила достроково припинити повноваження всього складу Івано-Франківської обласної виборчої комісії. А відтак була сформована нова обласна виборча комісія, і днями в Івано-Франківську відбулось її перше засідання.

    «Ми припинили повноваження, хоч дехто з журналістів написав, що нас розігнали», – ділиться екс-голова ОВК, кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри кримінального права та кримінології Івано-Франківського юридичного інституту Національного університету «Одеська юридична академія» Віталій Юрчишин.

    Каже, тут питання руба поставила ситуація з двома політиками від «Самопомочі» – Сергієм Коцюром та Марією Ткачук. А річ у тому, що в нас недосконале виборче законодавство і судова практика. У справі виборів практика йде одним шляхом, а виборче законодавство – геть іншим.

    «Після встановлення результатів місцевих виборів ЦВК видала постанову про те, що поєднання посад, про яке йдеться, не вважається таким, якщо заступник міського голови – депутат іншої ради, і щодо цього було відповідне пояснення, – акцентує Юрчишин. – Та постанову скасували. Так ми опинилися в ситуації, коли закон це питання не регулює. Натомість судова практика в Україні, де такі справи розглядали адміністративні суди різних рівнів, має багато прикладів».

    Зобов’язати до вирішення

    І ось ми маємо рішення Івано-Франківського окружного суду. Але воно не зовсім зрозуміле: не йдеться про те, щоб «зобов’язати ОВК визнати обраною та зареєструвати депутатом». А написано лиш «зобов’язати до вирішення питання». Іншими словами, ви поставте на голосування це питання, як вирішиться, так і буде…

    «Як на мене, деякі політичні сили захотіли використати цю ситуацію на свою користь, як піар. Там просто внутрішньопартійний безлад, нема партійної дисципліни», – ділиться колишній очільник ОВК.

    Юрчишин переконує, що Сергій Коцюр приносив заяву про те, що він просить зареєструвати Марію Ткачук із формулюванням «вирішити питання щодо реєстрації депутата Ткачук». А от заяви про те, що він відмовляється від власних повноважень, не подавав. Більше того, Коцюр виявляє бажання залишитися депутатом.

    У свою чергу, Тарас Жарський (керівник юридичної служби Івано-Франківської організації політичної партії «Самопоміч», а заразом і член новоствореної Івано-Франківської обласної виборчої комісії) переконує: буде до останнього боротися за мандат Марії Ткачук.

    Він зазначає, що ЦВК припинила повноваження ОВК через одноразове грубе порушення виборчого законодавства. Мало місце перешкоджання виконанню рішення суду деякими членами виборчої комісії і невиконання рішення суду комісією загалом.

    Пан Жарський розповідає, що партія просила суд вирішити питання про реєстрацію Ткачук депутатом, та комісія рішення не приймала. «А тепер дивіться на конструкцію: «рішення не прийняте», тобто питання не вирішене. Вирішити його можна, проголосувавши «за» або «проти», а не утримавшись від голосування. Виходить, утримуючись, певні особи перешкоджали виконанню судового рішення. Чому не можна було проголосувати «проти»? Ми стикаємося з таким явищем, яке має місце в органах місцевого самоврядування, це «колективна безвідповідальність». Суд зобов’язав комісію прийняти рішення: позитивне чи негативне», – наголосив Жарський.

    Він теж вважає, що питання має політичний відтінок. Проте трохи неправильно робляться акценти, ніби це внутрішній партійний конфлікт «Самопомочі». Він акцентує: партія неухильно дотримується чинного законодавства.

    Ба більше, пан Тарас наголошує, що Сергій Коцюр на передостанньому засіданні виборчої комісії визнав, що припинив свої повноваження і надав відповідну заяву. А потім його попросили написати документ, що він відмовляється від повноважень. «А навіщо знову писати, якщо він вже й так без мандата? – вважає Жарський. – В цьому випадку питання не в тому, щоб з’ясувати, хто винен, Сергій Коцюр чи територіальна виборча комісія, йдеться про відновлення законності».

    Хвороба вахтера

    Тарас Жарський додає, що питання стосується не тільки кандидата від «Самопомочі» Марії Ткачук, а й заступників міського голови Івано-Франківська Олександра Левицького та Миколи Вітенка. Мовляв, наразі вони залишаються депутатами тільки тому, що стосовно них не були ініційовані судові процеси. Але, акцентує Жарський, він особисто докладе всіх зусиль, щоб верховенство права взяло гору і щодо цих двох посадовців.

    «Якщо «Самопоміч» дійсно змогла розібратися і навести лад та правопорядок у своїх лавах, то виникне питання й до інших політичних сил. Адже вони узурпують владу, тримаючи тих самих людей і в органах виконавчої влади, і в органах місцевого самоврядування, та жодним чином з цим не борються», – скаржиться юрист.

    Тарас Жарський не вважає порушену проблему виною ЦВК. «Це недопрацювання самих кандидатів або їхніх виборчих штабів. Ну, і плюс врахуйте матеріально-технічний стан і забезпечення комісії. Зараз це 821 порожній кабінет ОДА. Невідомо, куди приходять листи до виборчкому. Мабуть, туди, звідки їх ніколи не забирає колишній голова ОВК».

    Врешті Жарський підсумовує: в Україні найбільша проблема – це так звана «хвороба вахтера». Бо ж саме ці люди – найголовніші в нашому «гуртожитку».

      *Повна версія обох точок зору на процес – Віталія Юрчишина і Тараса Жарського – на сайті «Галицького кореспонденту».

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!