Всесвітній фонд природи висловився проти будівництва каскаду ГЕС на Дністрі

  • Всесвітній фонд природи (WWF) висловився проти будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС. Свою позицію WWF поширив на Facebook у суботу, 14 липня.

    Йдеться про плани збудувати на Дністрі каскад із шести гідроелектростанцій, чотири з яких, за планами, на території Тернопільщини, та по одній на територіях Івано-Франківської та Тернопільської областей. Будівництво нових електростанцій передбачене Програмою розвитку гідроенергетики до 2026 року, яку у липні 2016 року затвердив Кабінет міністрів України. Програмою передбачено, що сукупна потужність нових ГЕС на Дністрі матиме 390 тис. МВт.

    Читайте також: ДністроГЕС: електроенергія замість екології?

    Однак, на думку екологів, економічно вигідний проект каскаду може призвести до екологічного лиха та невідворотних змін у природному середовищі Дністра.

    Так, у WWF вважають, що «проект спричинить значний негативний вплив на водні екосистеми та екопослуги; території, на яких розташовані населені пункти, пам’ятки археології та культури можуть бути затоплені; греблі унеможливлять розвиток популярного на сьогоднішній день виду водного туризму – сплаву по Дністру».

    На думку WWF, реалізація проекту матиме і політичні наслідки, зокрема погіршить відносини України та Молдови. WWF посилається на договір про співробітництво у сфері охорони і сталого розвитку басейну річки Дністер, який у листопаді 2012 року розробили і в червні 2017 року ратифікували у Римі уряди обох країн. Цим договором передбачено, що проект Верхньодністровського каскаду ГЕС має бути вилучений з Програми-2026 і будь-які роботи щодо нього мають бути припинені.

    Також у WWF наголошують, що проти здійсненні цього проекту і Міністерство екології та природних ресурсів України. Зокрема цитують лист Мінекології до уряду України, датований липнем 2016 року.

    У листі серед іншого сказано: «У разі здійснення зазначеного будівництва буде знищено всі руслові та прируслові комплекси природного парку «Дністровський каньйон», частину природних комплексів природного парку «Хотинський» та Галицького національного природного парку, низку об’єктів прирдно-заповідного фонду інших категорій».

    Дністер – це друга за довжиною річка України після Дніпра. Довжина Дністра – 1362 км (925 км на території України). Витік річки розташований поблизу села Вовче Турківського району Львівської області.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!