В кінотеатрі «Люм’єр», що в Івано-Франківську, презентували перший повнометражний документальний фільм про вишиті сорочки «Спадок нації». На показ завітало багато молоді та літніх людей.
Леся Воронюк, автор ідеї та сценарист фільму, у 2006, під час навчання в університеті, заснувала День вишиванки, який перетворився на всеукраїнське свято. На презентації вона розповіла, що коли в Україні вдесяте провели свято вишиванки, а згодом до нього долучилися у 60 країнах світу, то організатори зрозуміли, що кількісний результат досягнуто. Носіння вишиванки стало модним. Тоді ініціатори свята вирішили досягти якісного розуміння вишиванки.
“Ми поставили собі за мету, щоб через фільм українці більше дізналися правдивої історії. Адже втрачається розуміння того, що вишиванка – це частина нашої історії. Насправді ж , вишиванка – це більше ніж одяг. Це символ”, – розповіла Леся Воронюк.
“Спадок нації” – це історія про звичайних людей, які цінні своїм внутрішнім світом. Так, наприклад, у фільмі присутня сім’я, де сім поколінь вишивають сорочки і передають їх від родини до родини.
У фільмі задіяли родини, для яких вишиванка стала порятунком, долею, вибором. У стрічці представлені такі найбільш “яскраві” у плані вишивки регіони України, як Полтавщина, Донеччина, Косівщина, Львівщина, Рівненщина, Тернопільщина, Буковина.
Крім людських доль, у стрічці про особливості вишиванки того чи іншого регіону фахово розповідають майстрині та етнографи. У “Спадку” також задіяний й косівчанин Богдан Петричук, який з 13 років почав збирати вишиванки, а тепер реставрує їх.
Кінопоказ був благодійним. Всі виручені кошти організатори передадуть на потреби пластунів, які беруть участь в україно-російській війні.