Українці перетворюються в націю холостяків

  • На відміну від європейців, які обирають сімейний статус із ідейних міркувань, співвітчизники у більшості випадків керуються меркантильним інтересом.

     

    У той час, як у Європі розгортається тотальна кампанія на підтримку міцних шлюбів і сімейних традицій, українці все голосніше виступають за вільні стосунки, копіюючи “вільні звичаї” Старого світу. Із запізненням на десятиліття (так само, як колись у СРСР прийшли із Заходу жадані джинси і заборонена рок-культура) країну охоплює застаріла в Європі мода на безшлюбність.

     

    Число незареєстрованих шлюбів швидко зростає, як і кількість дітей, народжених без штампу в паспорті. “За приблизними оцінками, в Україні 10-12% пар зараз юридично не реєструють шлюби”, – розповіла провідний співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Людмила Слюсар, – пише “Деловая столица”.

     

    Причому ця цифра з року в рік збільшується. За інформацією Українського інституту соціальних досліджень імені Яременка, кількість опитаних громадян, які живуть разом без штампа в паспорті, у 2011 р становила 8,8%, в 2006 р – 6,2%, в 1996 р – 3,2%. За даними дослідження компанії “Research & Branding Group”, сьогодні більшість тих, хто в шлюбі, у віковій групі 50-54 роки (80%), а найменше шлюбів серед молоді до 30 років (44%). Це свідчить не тільки про те, що шлюби в Україні стали “дорослішати”, але й про зміну ставлення молодого покоління до інституту сім’ї в принципі.

     

    Особливо сильно тенденція безшлюбності почала проявлятися у наших співвітчизників у кризовий час. У 2013 р в РАГСах зареєстрували 304,2 тис. нових сімей, а за дев’ять місяців цього року – всього 233,4 тис. І справа навіть не в тому, що обивателі просто не бажають витрачатися на весілля. Незареєстрований союз несе менше фінансових ризиків. Наприклад, неофіційному подружжю розділ майна загрожує набагато рідше і навіть дозволяє отримувати матеріальну вигоду. Жінки зі статусом матері-одиначки мають право не тільки на щомісячну допомогу до досягнення дитиною 18 років, але й на додаткову відпустку.

     

    “Правда, щоб отримувати таку допомогу, в реєстрі актів цивільного стану має бути відсутній запис про батька дитини. Тому жінка може згодом позбутися права отримати аліменти”, – зазначає адвокат юридичної агенції “Шевчук та партнери” Андрій Левковець.

     

    Якщо десять років тому позашлюбні діти становили 16-17% всіх новонароджених в Україні, то зараз поза шлюбом народжується кожна п’ята дитина. Це типово європейська тенденція. Наприклад, в Естонії, Норвегії, Швеції, Бельгії та Данії таких малюків серед новонароджених більше половини. Але абсолютним чемпіоном є Ісландія, де цей показник сягає 67%.

     

     

    Фіктивне розірвання шлюбу дає можливість, наприклад, формально поділити майно, щоб на нього не наклали стягнення кредитори. 

     

    Набагато рідше українці стали навідуватися в загси і за відміткою про розірвання шлюбу. “Кількість розлучень знижується як через поширення незареєстрованого шлюбного співжиття, так і через посилення “економічної зв’язки” подружжя в складних економічних умовах”, – говорить Людмила Слюсар.

     

    У 2013 р співвідношення розірваних і укладених шлюбів в Україні становило 55%, в нинішньому році – 53%. І ця цифра могла бути ще нижчою, якби не зростання фіктивних розлучень, за допомогою яких громадяни намагаються вирішити фінансові проблеми.

     

    25.12.2014

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!