Російський приціл на українські вибори

  • Минулого тижня Держдума Російської Федерації ухвалила в першому читанні поправки до закону “Про оборону”, які розширюють рамки оперативного використання Збройних сил РФ за межами держави. В Україні думають, що нинішнє російське керівництво хоче зробити українським президентом «кремлівського васала».

    Законодавчі зміни, ініційовані російським президентом Мєдвєдєвим, передбачають, що формування ЗС РФ можуть оперативно використовуватися за межами території Росії для вирішення таких завдань, як відбиття нападу на ЗС РФ або інші війська, дислоковані за межами території РФ, відбиття або запобігання агресії проти іншої держави, захисту громадян РФ за кордоном, боротьби з піратством і з метою забезпечення безпеки судноплавства.

    Словом, Росія вирішила сама собі дозволити використовувати власні ЗС за рубежем для так званої «активної самооборони», хоча раніше критикувала за аналогічні дії США. І Україну це не може не турбувати, адже в Криму базується російський Чорноморський флот і живуть громадяни Росії, якій раптом може захотітися їх захищати.

    Та поки що українська влада не виявляє особливої стурбованості з приводу російських законодавчих нововведень у військовій сфері, а тривогу б’ють в основному експерти та представники громадськості. Тим часом, на переконання віце-спікера Миколи Томенка, українська влада, експерти і громадськість повинні мати спільну позицію з цього приводу.

    Позиція України, вважає М. Томенко, має полягати в тому, що жодна країна не може нехтувати міжнародним правом і застосовувати армію в превентивних цілях. «Я радив би російській владі потурбуватися про захист російських громадян, які проживають на території Росії, а не опікуватися правами громадян Росії, що живуть в Україні, оскільки очевидно, що вони почувають себе в нашій державі краще, ніж в Росії», – сказав віце-спікер в коментарі УНІАН.

    Найбільшу ж тривогу наразі викликає те, що поправки до російського закону «Про оборону» робляться на фоні погіршення російсько-українських стосунків на найвищому рівні та напередодні як завжди доленосних для Української держави президентських виборів.

    Існує вірогідність, що нагнітання напруженості між країнами є свідомою маніпуляцією з боку РФ для підтримки проросійського претендента на виборах в Україні. Таку думку, зокрема, висловили в минулому числі «Дзеркала тижня» екс-секретар Ради національної безпеки і оборони України Володимир Горбулін і директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак.

    «Не можна виключати суто політичної підкладки нагнітання обстановки та свідомого доведення її до точки кипіння – можливості початку воєнного конфлікту в будь-який момент, – пишуть експерти у своїй статті. – На тлі цього, коли нервове напруження сягає межі, раптом з’являється унікальний політик, який несподівано знаходить спільну мову з російськими лідерами і в результаті запобігає війні».

    Горбулін і Бадрак також не виключають можливості провокацій з боку Російської Федерації з використанням розміщених у Криму російських військових з’єднань, якщо на виборах президента України переможе небажаний для Росії кандидат.

    «На сьогодні питання російськими лідерами поставлене таким чином: або Україна повинна під час майбутніх президентських виборів отримати лідера – кремлівського васала, котрий управлятиме країною як Малоросією, російською околицею, або буде знайдено приводи для застосування проти України жорстких заходів впливу», – переконані експерти.

    Під «жорсткими заходами» вони мають на увазі не повноцінну військову агресію, а спроби з боку РФ дестабілізувати ситуацію в Україні за допомогою розташованих у Криму військових частин і з’єднань.

    Експерти припускають, що останні зміни геополітичної ситуації сприяють стимуляції імперських настроїв у РФ. Зокрема, зрив планів України щодо вступу в НАТО. До того ж, російські дипломати досягнули значних успіхів в ослабленні геополітичних гарантій Україні з боку світової спільноти, – Москва домоглася офіційно підтвердженої відмови Брюсселя «надавати Україні військову допомогу та допомогу в забезпеченні безпеки» та «впевненого» мовчання Німеччини і Франції при втручанні у справи України. На черзі й відступництво США.

    Разом з тим вважається, що пряме використання військової сили з боку Росії є малоймовірним. «Зміна зовнішньополітичного курсу в бік РФ зі сформованими васальними настроями нових українських лідерів є для Росії значно вигіднішим результатом, ніж фізичне розчленування Української держави», – пишуть Горбулін і Бадрак.

    За словами військового експерта Дмитра Тимчука, захист національних інтересів та своїх громадян із застосуванням збройних сил за межами національної території був найбільш властивий постколоніальним державам, що пов’язано з великим небажанням залишити колишні надбання своїх імперій.

    «Але об’єктивна реальність не відповідає цим намірам. Адже перекидання угруповань військ за межі території держави, забезпечення автономного ведення бойових дій потребують не лише значних коштів, а й наявності мобільної та ефективної системи забезпечення військ. Навіть США й НАТО, разом узяті, ще до кінця не розв’язали цю проблему. Економіка, на відміну від політики, не дасть змоги проводити такі афери, коли амбіції не відповідають реальним можливостям. З таким самим успіхом Росія може оголосити, що рубль є світовою валютою», – переконаний експерт.

    Станіслав КРУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!