“Пенсія” – гурт, в якому можуть співати всі, хто хоче

 • Івано-Франківськ уже традиційно вибухає креативом – містом гуляє Пенсія. Це черговий проект колективної творчості від непересічного та улюбленого багатьма Яреми Стецика. Для знавців “миСтецико”терапії такий проект – не дивина. Він має непросту місію навчити людей бути поетичними, енергійними, щирими, чесними та щасливими. Докладніше про це – в розмові журналіста “ГК” з автором, натхненником та втілювачем цієї ідеї. 

  Яремо, ти багатий. Реалізував безліч нестандартних мистецьких проектів, як-от Уніж-цех, хор Як умієм, так і пієм. Пенсія – це віковий чи форматний задум?

  Для себе ми визначили формулювання. “Пенсією” назвали музично-соціальний постпанк-проект. Це не віковий формат, а скоріше емоційний, але певну привязку до пенсії проект таки має. Бо ж ми далекоглядні, нам жити і жити, а живої емоції від музики через радіо ми не отримуємо, тому вирішили створити її самі. Присутній панк-рок – це також пенсійна музична штука, стиль давній, але не менш чуттєвий, ніж народна пісня та нові течії.

  “Пенсія” – скоріше еволюційний проект, якщо брати моє покрокове ансамблювання. У попередньому музичному житті я пережив достатньо, аби зрозуміти, від чого пре, а від чого – ні. Це, грубо кажучи, попсові набори, але в цікавому аранжуванні та емоційному обрамленні.

  – Ти говориш про попсові речі та добротне аранжування. Ви виконуєте популярні застільні пісні, композиції попередніх гуртів чи, як завжди, щось інтерпретуєте?

  Зазвичай це пісні мого смаку, більшість з них я грав все своє життя. Є такі, що “вчепили” заново. Нових немає, і поки що їх не вишукую.

  Головна особливість Пенсії не проводити репетицій, а ловити свіжу емоцію від того моменту, коли відбувається музичний процес творення. Тобто концерт це тренування, щось на кшталт відкритої емоційної репетиції.

  – Тобто Пенсія” грає відразу наживо, без жодної репетиції?

  Під час постійних репетицій зявляється професіоналізм, але він зїдає першочергову емоцію від народження звуків. Цей мінус наявний у професійних групах. Тобто там є багато плюсів, але втрати живого відчутні. А коли музика твориться одразу на людях, наживо, це неймовірний драйв!

  Звичайно, деякі групи на концертах дозволяють собі імпровізувати, але завдання “Пенсії” – аби це робили не професіонали, а друзі. Тут немає заслуги творців чи тих, хто щось придумав, є заслуга лише тих, хто в цей момент стоїть на сцені. Той, хто не лінувався, записався, прийшов, ступив на сцену, той і є лідером групи.

  Це завжди свіжа штука. Звичайно, до нас долучатимуться ті, хто виступає у “Пенсії вже пятий раз, але особливо будуть цінуватися ті, хто з нами вперше. Витягнути моменти творення нового важко, то ми робимо ставку на першородну емоцію.

  – Якщо немає лідерів, то, певно, є ті, хто створив гурт?

  Немає тих, хто створив. Наразі “Пенсію контролюю я, бо мені це цікаво, але проект дуже віртуальний. Ми хочемо у різних містах створити філії, щоб ці мікрофілії жили окремо.

  – То ти – монополіст?

  Так, хочу відчути себе інтелектуальним “пенсійним” магнатом (посміхається), буду роздавати творчі субсидії. Фактично в Івано-Франківську зорганізувалося досить цікаве коло охочих штовхати цю ідею, не менше і тих, хто бажає приходити на ці концерти-семінари-тренування. В інших містах – Києві, Вінниці, Тернополі, Львові – також є спраглі організувати свою “Пенсію”. Осередки ще не створені, це на рівні проекту зараз ми відточуємо свою роботу. Бо якщо ця еволюція продовжиться, передчуваю, що буде цікаво.

  Найбільш мобільний склад Пенсії я і дві дівчини: Тая з Вінниці і Ліза з Києва. Одна має барабан, інша тубу, я граю на гітарі. Тобто ми втрьох можемо розкачати ансамбль до 20-30 людей. У них бачення цього проекту трохи інакше, бо дівчатам до пенсійного віку залишається трохи часу, і це певний мінус. А я вже конкретний “пенсіонер”, бо розумію, що на репетиції гаяти час шкода, не треба відкладати, треба одразу газувати.

  – Цей проект, напевно, буде цікавий багатьом, бо читати ноти вміють не всі, а співати, навіть не маючи особливого таланту, хочеться?

  Ми вже опрацювали біля десяти пісень. Це, грубо кажучи, сформована програма, і ми в очікуванні старту. Настрій воєнний, але треба розуміти, що музика потужний антидепресант. Тобто ми на низькому підриві, ніхто з нас не впевнений, яким буде завтрашній і наступний дні, але всі налаштовані на те, що якщо раптом хтось потребує розрядки, то можемо проводити перформенси у виконанні Пенсії. Форма концертів має бути добре підготовлена та підґрунтована. Має бути кістяк людей, які хочуть співати, і ми, які вже щось вміємо. Тобто ті, що вміють, підкажуть тим, що хочуть, і тоді відбудеться імпровізований концерт.

  Професіонали дуже сильно кремпуються, а ті, хто нібито не вміє співати, а таких більшість, завжди кажуть: ми недостатньо випили для того, аби піти з вами. Під час малих турів ми переконалися, що люди хочуть співати, але заганяють себе в рамки. В Пенсії ніхто не буде читати по нотах, читатимуть тільки ті, хто захоче підіграти, для них будуть прописані акорди. Але загалом буде пісенник, за яким ти ніби співаєш на весіллі, на стадіоні, в коляді. Не ноти чи відсутність голосу тебе мають стримувати – це відмовки… Співати вміють всі, а співучість та емоційність, що є всередині кожного, мала б в якійсь формі поперти.

  Найбільше прагну зруйнувати думку, що для того, аби вивільнити себе, мусиш щось випити. Варто просто кричати, може “криво”, але з часом ти вирівняєшся.

  – Схоже на те, що “Пенсія” – серйозна терапія?

  Виходить, так. Це важлива емоція для того, хто співає, слухає, знімає. І навіть деякі кавалки доходять до того, хто вже потім дивиться це відео. Це в будь-якому випадку позитивна штука.

  На концерті можна використовувати будь-які інструменти, головне, має бути туба, гітара і бубен. Найважливіше в цій ситуації – щоб людина не псувала касу. Тобто “пенсійна” суть в тому, що якщо ти баран і барабаниш не туди, то просто роби це тихіше, адже ти “пенсіонер” і розумієш, що робиш. Головне правило: ти не псуєш виступ іншим і алкоголь тобі не заважає. На сцені лідером має бути чистяк, той, хто хоче наживо і без допінгу пориканити і повирячувати очі.

  – До речі, ваші вирячені очі – це така фішка чи просто чергова емоція?

  Це не навмисно, в будь-якому гурті, де я виступав, важливою була щирість. У кожному проекті я пояснюю, що ти не можеш співати для себе, ти просто “валиш” в космос і тоді виходить дуже емоційна фізіономія, і ті, хто дивиться, починають в це вірити. Професійний артистизм у нас закладається від щирості, тобто бути собою це притаманно. Людина постійно стримується, аби раптом не вилізла крива посмішка. Для цього в нас є пісні, де присутнє кривляння ротом, надмірне рикання голосом. Ти два-три рази рикнув, і тобі однаково, байдуже, що очі, як тарілки, – і це шлях до щирості.

  Емоція – це коли треба накричатися чи вивільнитися, тоді вона буде в кайф і навіть в гармонії.

  Розмовляла Ірина ТИМЧИШИН

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!