Епідемія страху

  • Недалекоглядність влади та безпорадність медичної системи перетворили боротьбу зі спалахом гострих респіраторних вірусних інфекцій на Івано-Франківщині на війну за виживання.

    Фото Олекси Бутчака

     

    Після того, як офіційно підтвердилася інформація про шістьох померлих на Івано-Франківщині від пневмонії, викликаної невідомою вірусною інфекцією, почалася справжня паніка. Запанікували всі: неповоротка влада, для якої щороку навіть зима настає несподівано, бідна та безкоштовна медицина, схвильована неприємним витоком інформації і необхідністю щось робити, і нарешті прості громадяни, позбавлені достовірних даних про хворобу, яка їм загрожує.

    Влада оголосила карантин, наказала закрити всі навчальні і дошкільні заклади, заборонила проведення масових заходів і порадила всім вдягнути маски. Медичні працівники через старенькі мікроскопи намагаються розгледіти віруси-вбивці, рахують хворих, важкохворих, померлих та ліжкомісця, яких не завжди вистачає, скаржаться на відсутність медикаментів, засобів індивідуального захисту і ризикують життям. Усі загалом кинулися змітати з аптечних прилавків антивірусні препарати та марлеві пов’язки, пити коньяк і самогон та їсти часник і лимони в непомірних кількостях.

    Найстрашніше, що дотепер мало хто усвідомлює, з якою саме напастю довелося зіткнутися. В недавньому рішенні обласної надзвичайної протиепідемічної комісії ОДА навіть з’явився такий неологізм як “грипоподібні захворювання”. А тим часом впродовж кількох останніх днів в Івано-Франківську говорили про середньовічну пошесть – легеневу чуму, яка вбиває блискавично. Про повернення не такої старої, але, здавалося б, уже давно забутої “атипової пневмонії”, відомої під абревіатурою SARS. А також про зовсім новий “бич ХХІ століття” – вірус грипу А/H1N1, який ще називають “каліфорнійським” або “свинячим”.

    Як стало відомо у понеділок, 2 листопада, під час засідання обласної надзвичайної протиепідемічної комісії, до Івано-Франківської області везуть тисячі упаковок медичного препарату “Таміфлю”, який визнаний ледь не єдиною панацеєю від “свинячого грипу”. Однак на цей час на Прикарпатті не було офіційно підтверджено жодного випадку інфікування вірусом А/H1N1. З чим ми все-таки боремося?

    Невідомий убивця

    За офіційно оприлюдненою інформацією, на Івано-Франківщині станом на вівторок, 3 листопада, після спалаху гострих респіраторних вірусних інфекцій померло 12 осіб. Причиною їх смерті називають пневмонію, тобто банальне запалення легенів. Цю інформацію підтверджують місцеві інфекційники, санепідеміологи та патологоанатоми. Лікарі говорять, що смертність від цієї хвороби завжди була високою. Зокрема, заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець оголосив, що торік від пневмонії в Україні померло 6 тисяч 465 осіб, а хворіли нею понад 238 тисяч людей.

    “Непевно, така статистика існує і в нас, якась кількість людей помирає від пневмонії, але це була пневмонія різної етіології, тобто різного походження, – сказала в розмові з репортером “ГК” заступник головного санітарного лікаря області Марія Бойко. – Пневмонію може викликати різний збудник: бактерія, вірус, найпростіший мікроорганізм, може бути токсична пневмонія. У даній ситуації ті випадки, що ми маємо тепер в області, пов’язані з респіраторною інфекцією. Люди декілька днів лікувалися вдома від респіраторних захворювань, які встановити дуже важко через подібність клінічних симптомів ГРВІ та грипу, а коли зверталися за медичною допомогою, то лікарі вже були безсилі. Усі 12 випадків – дуже подібні”.

    Однак місцеві медики досі не можуть надати інформацію про те, жертвами якого саме вірусу стали дванадцятеро прикарпатців. “Усі матеріали від хворих, які перші померли, відправлені у київську лабораторію, наразі ми ще жодних результатів не отримали”, – сказала в понеділок, 2 листопада, репортерові “ГК” Марія Бойко.

    За її словами, нещодавно до вірусологічної лабораторії обласної санепідемстанції надійшло нове обладнання для проведення досліджень. Тільки бракує ще одного мікроскопа. Той прилад, на якому працюють тепер, уже дуже старий. Кажуть, його важко налаштовувати, він часто виходить із ладу. “Наразі працюємо з цим мікроскопом, але оскільки на дослідження надходить велика кількість мазків, він може не витримати”, – зауважила заступниця головного санітарного лікаря області.

    Засідання надзвичайної комісії ОДА відбувається зі щільно закритими ротами

    Як дізнатися про хворобу?

    Як запевняла Марія Бойко, вірусологічна лабораторія обласної СЕС працює цими днями з величезним навантаженням: з районів постійно надходять відібрані від пацієнтів мазки з носоглотки та сироватки крові. Але фахівці санепідемстанції нарікають, що до них поступає багато неякісних матеріалів для досліджень.

    “Щоб якісно зібрати матеріал, хворий повинен в перші дні хвороби, коли є підвищена температура і явища нездужання, прийти в поліклініку – там є пробірки, середовище, необхідний інструментарій, щоб правильно взяти цей мазок, – розповідала Марія Бойко. – Носоглотковий змив робиться в перший-другий день захворювання, коли гострий період і вірус перебуває в носоглотці. Коли людина починає лікуватися, кашляє 5-6 день – в носі вже нічого немає. Тому обстежувати немає сенсу. З цього моменту вже потрібно досліджувати сироватку крові. А з цим виникають проблеми: мало хто погоджується здати кров, щоб обстежуватися на грип. Причому сироватку треба брати на 5-7 день від початку захворювання, а потім на 12-14 день, щоб був інтервал 7-10 днів. Тоді можна подивитися, чи йде наростання титульних антитіл, як імунна система реагує, на який вірус вона зреагувала. Проблема в тому, що обстеження має бути якісне, і для цього треба якісно зібрати матеріал. Це робиться не завжди. Коли в пізні терміни людина звертається за допомогою, а так найчастіше буває, тоді обстежувати взагалі сенсу немає. Це витрачання грошей намарне”.

    Зрештою, детальних результатів, скажімо, щодо штаму вірусу грипу від досліджень місцевої лабораторії годі сподіватися. Найбільше, на що здатні медики обласної СЕС, це визначити, чи присутній у організмі хворого вірус грипу. “Грип буває типу А, В і С, суттєвих відмінностей у їх лікуванні немає, – сказала Марія Бойко. – Якщо грип, лікуємо за однією схемою, не грип – інша схема. При грипі ми завжди боїмося більше якихось ускладнень, от власне сьогодні цю проблему ми й маємо – це та пневмонія”.

    Розмахування руками

    Ще до початку епідемії на запитання репортера “ГК”, які заходи будуть вживатися в такій

    загрозливій ситуації, працівниця обласної санепідемстанції роздратовано відповіла: “Будемо руками розмахувати, повітря розганяти, щоб вірус зник!”.

    Як видається, саме цим зараз всі і займаються. Хтось розмахує руками, промовляючи тости за здоров’я і “лікуючись” народним методом – горілкою з перцем під сало з часничком. Владоможці жваво жестикулюють з трибун на нарадах та засіданнях надзвичайних комісій і грозять пальцем тим, хто надумає вкрасти щось із гуманітарного вантажу, який надходить на Прикарпаття. Аптекарі розводять руками перед прилавками, з яких зникла оксолінова мазь і марля. Медики просто завмерли з тремтячою простягнутою рукою, чекаючи обіцяних коштів та медикаментів для подолання епідемії. Не покладаючи рук працюють швачки на семи підприємствах Івано-Франківщини, яким надіслали марлю з держрезерву для пошиття захисних масок (за словами прикарпатського губернатора Миколи Палійчука, на одному з підприємств Коломиї маски шиють навіть заступник директора та головний бухгалтер).

    Здається, саме щільно забандажовані роти галичан борці з епідемією невідомо якого грипу вважають найдієвішим засобом проти поширення хвороби. Щоправда, з гуманітарним вантажем на Івано-Франківщину приходять також тисячі упаковок надпотужного противірусного препарату “Таміфлю”, який застосовується, насамперед, для лікування та профілактики так званого “каліфорнійського” або “свинячого” грипу (якого, нагадаємо, офіційно на Івано-Франківщині досі не виявлено).

    “Таміфлю” – це загалом противірусний препарат, і ми лікуємо ним вірусні захворювання, – пояснила репортерові “ГК” необхідність завезення на Івано-Франківщину цього препарату заступник головного санітарного лікаря області Марія Бойко. – З кількості захворювань ми бачимо, що нам необхідний “Таміфлю” і для лікування хворих, і для захисту медиків, адже лікар перший контактує з хворими і ризикує найбільше”.

    Голова Івано-Франківської ОДА Микола Палічук запевнив, що всі медичні препарати, зокрема “Таміфлю”, отримані як гуманітарна допомога, будуть передаватися безпосередньо лікарням. Щоб уникнути спекуляцій на упаковках, відповідальні працівники лікувальних закладів ставитимуть штамп «Не для продажу». А для контролю за розподілом та використанням гуманітарних вантажів, які будуть надходити в область, в понеділок, 2 листопада, рішенням надзвичайної протиепідемічної комісії ІФ ОДА створено ще одну спеціальну комісію. Такі ж комісії мають бути створені в кожному районі.

    Богдан СКАВРОН

  • Історія хвороби

    Як і чому з’являються нові смертоносні віруси?

    Відколи у 1918 році так звана “іспанка” забрала мільйони життів у цілому світі, вірус грипу став повсякденною реальністю. Людство у двадцятому столітті пережило ще дві великі пандемії грипу, коли в 1957 і 1968 роках загинули від одного до двох мільйонів осіб. Сьогодні звичайний вірус сезонного грипу спричиняє до 500 тисяч смертей щороку.

    Однак з початку нового тисячоліття людей в цілому світі все частіше лякають інформаційними повідомленнями про вірусів-мутантів, які викликають невиліковні хвороби. Кожного разу довкола нового виявленого збудника здіймається шалений галас, екрани телевізорів рясніють зображеннями людей в захисних масках, костюмах та протигазах. Лунає інформація про сотні смертей (переважно в країнах третього світу), оголошується про успіхи в розробці нової вакцини, на фармацевтичному ринку з’являються нові чудо-ліки, і ажіотаж непомітно стихає.

    Кому це вигідно?

    Аналітики все частіше говорять про ймовірне лобіювання в ООН і ВООЗ інтересів декількох транснаціональних фармацевтичних монополій, зацікавлених у “виникненні” нових хвороб для подальшого просування на ринок нових лікарських препаратів та вакцин. Як приклад наводять ситуацію з атиповою пневмонією та «пташиним» грипом.

    Про нове небезпечне для життя захворювання, назване незабаром атиповою пневмонією, або SARS, заговорили в лютому-березні 2003 року. Місце виникнення- Південно-Східна Азія, симптоми – характерні для гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) або грипу: підвищення температури, кашель, задишка, ломота у всьому тілі, біль в грудях та голові.

    Невдовзі після повідомлення про нову смертоносну хворобу завідувач кафедри патологоанатомії державного медичного університету Іркутська, кандидат медичних наук Володимир Агєєв передбачив такий перебіг подій: «Десь буде виділений (анонімно) новий, раніше не відомий вірус, можливо, мутант; відомі фармацевтичні концерни, розробники вакцин за дуже короткий термін запропонують нові дорогі лікарські препарати, засоби діагностики і захисту; з’являться «центри» боротьби з атиповою пневмонією; наявні державні органи епіднагляду вимагатимуть додаткового фінансування на боротьбу з епідемією». Прогноз справдився стовідсотково. До кінця 2003 року всі зацікавлені в розкручуванні епідемії нової інфекції отримали свій шматок пирога. Поступово ажіотаж навколо атипової пневмонії спав. З середини 2004 року розмови про це жахливе захворювання припинилися.

    Не минуло й року після феноменального зникнення атипової пневмонії, як з’явилися сенсаційні повідомлення про нову, не менш жахливу інфекцію, яка, ймовірно, викликана вірусом грипу, що змутував. Цю інфекцію дуже скоро назвали «пташиним» грипом, а його батьківщиною «призначили» Китай. Сценарій розкручування нової вірусної інфекції, яка становить глобальну загрозу, був такий же, як при атиповій пневмонії. Та сама істерія із залякуванням світової громадськості, оголошення пандемії з величезною кількістю смертей, швидкі пошуки вірусу, вимоги негайного фінансування на протиепідемічні заходи, виготовлення вакцин. Зараз боротьба з «пташиним» грипом стихла. У підсумку економіці низки країн нанесено істотної шкоди. Мільйони голів свійської птиці знищені в Китаї та Таїланді, близько мільйона – в Росії, Україні і Туреччині. Весь світ почав їсти “ніжки Буша”.

    Свинство в Україні

    У березні-квітні цього року у Мексиці було повідомлено про спалах так званого “свинячого” грипу, викликаного вірусом грипу А підтип H1N1. Тепер цей грип знову називають пандемічним, для його лікування та профілактики визначено тільки два медичних препарати, серед яких найвідоміший – “Таміфлю”. І саме цей препарат зараз масово завозять в Україну, хоча впродовж останніх півроку з уст чиновників від медицини лунали заспокійливі фрази про відсутність загрози епідемії “свинячого” грипу для українців.

    Ще наприкінці квітня речники Державного комітету ветеринарної медицини запевняли, що для недопущення занесення вірусу заборонено ввезення живих свиней з неблагополучних у цьому плані країн. Впродовж півроку тривав суворий контроль за громадянами України та іноземцями, які перетинали кордон. Аж до різкого осіннього похолодання в Україні було відомо лише про два випадки “свинячого” грипу, завезеного мандрівниками з-за кордону. До останнього моменту “свинячий” грип всіляко заперечували найвищі посадовці Міністерства охорони здоров’я. Тільки у п’ятницю, 30 жовтня, міністр Князевич під тиском невідомих обставин змушений був визнати: «На жаль, ми маємо констатувати, що в Україні фактично розпочалася епідемія «каліфорнійського» грипу (так званий «свинячий» грип)».

    Дехто з аналітиків вбачає в цій ситуації очевидні прояви подвійної гри: на користь міжнародних фармакологічних компаній, для яких відкривається новий ринок збуту в умовах української епідемії, та українських політиків, які саме втяглися в найбруднішу, на думку експертів, кампанію з виборів Президента.

    Президент громадської організації “Ліга захисту громадянських прав” В’ячеслав Костильов днями висловив думку, що переполох зі «свинячим» грипом закінчиться так само, як із «пташиним». Пройде трохи часу, паніка втихне, пандемії не буде. “Покричать, і під шумок потечуть величезні гроші”, – сказав аналітик.

    Головний санітарний лікар Олександр Біловол, міркуючи про високий рівень захворюваності в західних регіонах, назвав серед причин цього явища різке похолодання, загострення хронічних захворювань і зниження імунітету, які призводять до ускладнень у вигляді пневмонії. До цього, мабуть, можна також додати ще й тотальне зубожіння населення внаслідок економічної кризи. Витратне лікування в стаціонарі лікувальних закладів, де пацієнтам доводиться купувати все – від шприців і вати до прописаних лікарем недешевих препаратів, відлякує людей від лікарень.

    Б.С.

    Обережно, “Таміфлю”?

    Британські лікарі висловили стурбованість повідомленнями про нові випадки побічних ефектів і два летальні випадки в результаті вживання препарату від «свинячого» грипу.

    Органи охорони здоров’я Британії отримали 418 повідомлень про побічні ефекти через вживання препарату “Таміфлю”. За словами британських лікарів, “Таміфлю” не сумісний з низкою ліків і навіть деякими продуктами харчування, наприклад, журавлинним соком. Оксфордські вчені також заборонили батькам давати препарат дітям – рівень ризику від лікування ним перевищив користь. Зазначимо, серед побічних ефектів від «Таміфлю» – нудота, нічні жахіття. Препарат “Таміфлю” заборонений в Японії, де науковці стверджують, що він ледь не спричинив до суїциду у двох підлітків.

    Аптечний ажіотаж

    Впродовж минулих вихідних в Івано-Франківській області відбулися перевірки щодо необґрунтованого підвищення цін в аптечній мережі. З 29 перевірених аптек у 22 було зафіксовано подорожчання антигрипозних медпрепаратів і засобів індивідуального захисту. Зокрема, на 20-25 відсотків дорожче стали коштувати “Амізон”, “Арбідол”, оксолінова мазь та марлеві пов’язки.

    Під час зустрічі з головою ІФ ОДА Миколою Палійчуком представники фармацевтичних підприємств запевняли, що насправді ціни підвищили не вони, а постачальники ліків. Мовляв, аптечні торгові націнки не зросли і становлять 20-30%. У відповідь губернатор зауважив, що, за його даними, двоє найкрупніших українських оптових продавців, з якими він мав розмову, відпускну ціну не змінювали. Микола Палійчук висловив припущення, що причина подорожчання може ховатися десь у середній ланці – між основними постачальниками та аптечною мережею. Однак шукати, хто винен у спекуляціях з ліками, не стали. Губернатор поставив умову: повернути ціни на доепідемічний рівень, і тоді всі перевірки, які відбирають час і нерви працівників аптек, припиняться. Аптеки, які підвищуватимуть ціни на медикаменти під час епідемії, будуть позбавлені ліцензії.

    Поради травозная

    Продавець лікарських трав, який працює на Центральному продуктовому ринку Івано-Франківська, Іван Мужик стверджує, що для лікування і профілактики будь-якого грипу та зміцнення імунної системи не потрібні жодні надпотужні засоби. “Зараз найчастіше запитують загальновідомі природні імуностимулятори – шипшину та ехінацею, – розповідав травознай. – Разом з тим я рекомендую вживати також евкаліпт, імбир та наші рідні трави – солодушку та рододендрон східнокарпатський. А найкращу противірусну дію, я переконався з власного досвіду, дають настоянки княжника альпійського та бархату амурського. На основі діючої речовини цих трав – фелавіну – ще в радянський час були створені противірусні ліки. Але природні трави мають м’якший ефект і діють на організм більш комплексно”.

    Прості настанови

    Одягайте марлеву пов’язку в транспорті та місцях скупчення людей. Часто мийте руки з милом. Не торкайтеся брудними руками носа, губ та очей. Уникайте поцілунків та близького контакту. Забудьте на деякий час про вечірки і масові заходи. Стежте за харчуванням та приділяйте достатньо часу для відпочинку. Бажано вживати часник, цибулю, вітамін С, а також наносити перед виходом на вулицю оксолінову мазь.

    Усі – на карантин

    Рішенням надзвичайної протиепідемічної комісії обласної держадміністрації з 2 листопада на території області вводиться вищий рівень небезпеки поширення грипу та грипоподібних захворювань із забороною проведення всіх масових заходів. В усіх закладах, установах та підприємствах не залежно від форми власності строком на три тижні – карантин. На такий же час запроваджено канікули в усіх навчальних закладах та закриття дитячих дошкільних закладів. На педрадах навчальних закладів обговорювалася можливість переведення вчителів на час вимушених канікул на 0,75 ставки.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    One thought on “Епідемія страху

    1. Чому повязок немає в аптеках,хоча іх виготовляє майже вся країна і на фабриках і кустарно,а тому що мафії від аптечного бізнесу не вигідно іх розповсюджувати серед населення – можуть  зникнути великі прибутки.Кому війна ,а кому мама рідна.

    Comments are closed.