Цей день в історії Прикарпаття. 1 липня

  • – сьогодні – День архітектури України та Всесвітній день архітектури

    Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їх творчих спілок, працівників проектних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури…» згідно з Указом Президента України «Про День архітектури України» від 17 червня 1995 року.

    ПОДІЇ:

    – 1 липня 1862 р. – Коломия і території коломийського округу «з усіма правами і обов’язками, особливо з правом пропінацій, млином і патронату» перейшли у власність громади міста на підставі окремої угоди.

    – 1 липня 1869 р. – був укладений договір, згідно з яким державна казна орендувала калуську калійну шахту разом з навколишніми лісами на 40 років. Підприємство зобов’язувалося державним соляним складам постачати 100-120 тисяч центнерів продукції щорічно ціною 50 центів за центнер.

    – 1 липня 1883 р. – відкриття в’язниці «Діброва» тоді ще на околиці Станиславова. Тюремний комплекс був побудований з проектом архітектора Юзефа Браунзайса.

    Станиславівська в’язниця

    1 липня 1894 р. – Дирекція Станиславських залізниць у Станиславові розпочала свою роботу. Це був 4-поверховий розкішний будинок на 70 кімнат і 30 кабінетів, який сьогодні ми найкраще знаємо як головний корпус медичного університету на вул. Галицькій, 4. Будівництво обійшлося у суму 170 тис. злотих.

    Листівка з колекції З. Жеребецького

    1-3 липня 1921 р. – у Львові відбувся з’їзд українського студентства Східної Галичини. Порядок денний: про внутрішнє та міжнародне становище Східної Галичини; про завдання української спільноти; про завдання українського студентства.

    – станом на 1 липня 1932 року у Станиславівському воєводстві було зареєстровано 124 мотоцикли. Збереглися прізвища мешканців Станиславова  –  власників мотоциклів у 1932 році: Романовський Казимир, Ульбріх Адам, Давидович Ярослав, Левінський Йозеф, інж. Борек Йозеф, Швальд Давид, Павловський Тадеуш, Войнарович Йозеф та ін. Популярними марками мотоциклів були: B.C.A, Ariel, Pengeat, New Hutson, Rogal, F.N.

    Більше про мотоцикли та ровери у міжвоєнному Станиславові читайте тут

     

    – 1 липня 1941 р. – Акт відновлення Української держави привітав глава греко-католицької церкви митрополит Андрей Шептицький.

    – 1 липня 1941 р. – радянські війська залишили з боями Заболотів, Коломия, Косів, Кути, Ланчин, Надвірна, Отинія, Печеніжин, Рожнятів, Яблунів Станіславської області. Коломию окупували угорські війська, німецько-фашистські загарбники захопили Снятин.

    – 1 липеня 1966 р. – в СРСР у колгоспах вперше введена щомісячна зарплата.

    – 1 липня 1966 р. – в Івано-Франківську завершилася акція по реєстрації собак та їх вакцинації від сказу. Ті власники, які ухилялись від такого заходу, підлягали штрафу, а їх собаки – вилученню та знищенню.

    – 1 липня 1988 р. – набув чинності закон СРСР «Про кооперацію».

    – 1 липня 1989 р.у Києві проведено установчу конференцію Народного Руху за перебудову. 

    -1 липня 1991 р. – розпочалися перші передачі Івано-Франківського телебачення (Студія «Канал – 402»).

    – липень 1991 р. Івано-Франківськ – на заводі «Карпатагромаш» випущено перший серійний трактор «Прикарпатець».

    ІМЕНИНИ: Леонтій, Олександр, Василь, Сергій

    НАРОДИЛИСЯ:

    – народився Богуслав Шашкевич (1 липня 1888, Лолин Долинського повіту – 1935, Едмонтон) – отаман УГА, командир 9-ої Белзько-Угнівської, згодом 21-ої баразької й 4-ої Золочівської бригад УГА.

    Богуслав Шашкевич

    – 1 липня 1899 р. – день народження Івана Белея (1899-1970) – громадсько-політичного діяча, лікаря, уродженця смт. Войнилів Калуського району. Чотар УГА у бригаді генерала М. Тарнавського. Працював лікарем у Войнилові, де був головою «Просвіти» і де за його сприянням був побудований Народний дім. 1941-1944 окружний лікар у Станіславі. Емігрував до США.

    Іван Белей

    – народився Іван Калитовський (1 липня 1922 р., с. Балинці, тепер Снятинського району Івано-Франківської обл. – 5 лютого 1986 р., м. Винники) – відомий лікар, громадський діяч.

    – 1 липня 1928 р. – народився Петро Вакалюк (1.07.1928, с. Іллінці, тепер Снятинський район – 1.05.1981. Івано-Франківськ) – доктор медичних наук, професор медицини. Вчився в Коломийській гімназії. Голова правління обласного відділення товариства «Україна» (1977-1981). Автор 14 рацпропозицій, співавтор праць «Болі в животі» (К., 1975), «Захворювання печінки та жовчних шляхів» (К., 1981 і 1987), «Курорт Моршин» (К., 1978 і 1980), багатьох статей.

    ЮВІЛЕЙ:

    – 110 років від дня народження Василя Кархута (1905-1980), видатного фітотерапевта, лікаря, громадського діяча, уродженця с. Марківці Тисменицького району. Особистий лікар митрополита УГКЦ Андрея Шептицького. В’язень концтабору «Береза Картузька», радянських таборів. Жив і працював у Коломиї. Помер 9 жовтня 1980 року.

    ПАМЯТАЄМО:

    – 1 липня 1852 р. – помер Кирило Блонський – український культурно-освітній та громадський діяч, літератор, фольклорист, перекладач, посол австрійського парламенту. Член Коломийської окружної ради 1848 р.

    Збирав народні пісні на Станиславівщині, працював над українською граматикою, писав поезії. Підтримував дружні стосунки з Я. Головацьким. Заснував народні школи в Биткові, Шешорах і Прокураві (нині села Косівського р-ну), уклав українську читанку для сільських шкіл (1848).

    – помер Яким (Іван) Панькевич (1820 р. – 01.07.1894 р.) – маляр-іконописець, родом з с.Чесники Рогатинського р-ну. Його пензлеві належать розписи церкви у Васючині, іконостас в Блюдниках біля Галича та ряд інших. Тривалий час проживав в Рогатині. Розписує церкву Різдва Богоматері, спільно зі своїм сином Юліаном створює іконостас для церкви Св. Миколая в Бабинцях Горішніх (згадані роботи не збереглися), працює також для ряду церков Бережанського та Перемишлянського районів. Згадка про смерть Я. Панькевича опублікована в газеті «Діло» від 30. 07. 1894 р.

    ЦІКАВО:

    – 1 липня 1200 р. – у Китаї винайдено сонячні окуляри. Вони знадобилися суддям для захисту очей під час довгих для судових засідань (одна з ймовірних дат).

     

                                                  Підготували Наталія Храбатин та Галина Максимюк

     

     Читайте також:

    Цей день в історії Прикарпаття: СіченьЛютийБерезеньКвітеньТравень, Червень

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!