Цей день в історії Прикарпаття. 5 липня

  • У цей день вшановується пам’ять священномученика Євсевія, єпископа Самосатського. Наші пращури в цей день сподівались на дощ, оскільки він вказував на хороший урожай зернових.

    ПОДІЇ:

    – 5 липня 1732 р. – у Станиславові освятили кам’яний монастир і костел Петра і Павла (тепер – вул. Старозамкова, 2).

    – 5-6 липня 1924 р., Львів – у Народному домі відкрився з’їзд українського учительства – членів товариства «Взаємної допомоги українського учительства».

    – 5 липня 1941 р. – радянські війська залишили з боями Рогатин Станіславської області.

    – 5 липня 1965 р. – у м. Калуш став до ладу хімічно-металургійний комбінат.

    Хіміко-металургійний комбінат – сульфатна фабрика

    ІМЕНИНИ: Галактіон, Євсей, Зіна, Уляна, Арсеній

    НАРОДИЛИСЯ:

    – 5 липня 1841 р. – народився польський поет Кароль Свідзінський. Помер у Станіславові 4 квітня 1877 року. Цікаво, що поет працював на залізниці. Був автором популярного у свій час твору «Тост на закінчення прокладання залізниці», яким митець відгукнувся на відкриття 1875 року нової сталевої вітки Станіслав – Стрий.

    – 5 липня 1926 р. – в с. Малі Кринки на Харківщині народився художник Іван Лобода. Живе в Івано-Франківську. Член НСХУ з 1962 р. Заслужений художник України з 1976 р. Твори знаходяться в Івано-Франківському художньому музеї та у приватних колекціях України.

    Іван Лобода. Автопортрет

    І. Лобода. Іван Франко у Криворівні

    – 5 липня 1909 р. – у Станіславові народився Володимир Балагурак (монаше ім’я Григорій) – ігумен Монастиря отців Чину Святого Василія Великого при церкві Царя Христа у Станиславові. У жовтні 1949 року о. Григорія Балагурака заарештовано. Покарання він відбував у Челябінську до 1955 р., після чого повернувся до Станіслава. У 1957 р. був ув’язнений удруге і висланий на довічне поселення до м. Коркіно, що неподалік м. Челябінська. Помер на засланні у жовтні 1965 року.

    О. Володимир Балагурак

     

    – 5 липня 1968 р. – у місті Коломиї народилася Оксана Кондур – директор Коломийського інституту ДВНЗ “Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника”. Кандидат фізико-математичних наук, доцент. Є автором та співавтором 110 наукових та навчально-методичних видань.

    Оксана Кондур

     


    ПАМ’ЯТАЄМО:

    – помер о. Данило Бахталовський (21 грудня 1856 р. – 5 липня 1927 р.). З 20 березня 1920 року – парох Стопчатова на Косівщині. Обслуговував обидві церкви в Стопчатові: св. Миколая і св. Параскеви та церкву св. Димитрія в Ковалівці. Підтримував діяльність читалень «Просвіти», товариства Апостольської молитви, Братства тверезості. Згуртовував молодь навколо цих товариств, сприяв її вихованню в релігійному та національно-патріотичному дусі. Був радником єпископської консисторії.

    – 5 липня 1986 р. – у Мюнхені помер Ярослав Стецько (народився 12 липня 1912 р. у Тернополі) – один із провідників українського національно-визвольного руху, ініціатор проголошення у Львові 30 червня 1941 року «Акта відновлення самостійної України», голова проводу ОУН-бандерівців (1968-1986), автор книг «30 червня 1941» (1967), «Українські визвольні змагання» (1987).

    Ярослав Стецько

    ЦІКАВО:

    – 5 липня 1946 р. – французький модельєр Луї Ріар на показі в Парижі вперше представив купальник-бікіні. Продемонструвати дві вузькі смужки тканини на подіумі відмовилися всі манекенниці, крім танцівниці Мішлен Бернадіні.

    Костюм дістав назву «бікіні» на честь атолу Маршаллових островів, де

    чотирма днями раніше США провели випробування атомної бомби.

                                                 Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк

    05.07.2015

     

     

    Читайте також:

    Цей день в історії Прикарпаття: 1 липня2 липня3 липня, 4 липня

     

    Цей день в історії Прикарпаття: СіченьЛютийБерезеньКвітеньТравеньЧервень

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!