Фальшивий сержант

  • Двадцять років тому, коли я тільки прийшов до лав Збройних Сил, мене, як і всіх курсантів військового училища, залучали до патрулювання міста. Найкумедніші трафунки траплялися на залізничному вокзалі, особливо тоді, коли додому повертались «дембеля». Їхня форма, яка суворо регламентується статутом, нерідко нагадувала одяг клоуна з пластиковими пагонами та безліччю різноманітних значків і відзнак, що не мали жодного відношення до служби власника. Іноді доходило до абсурду. Пригадую, один з десантників серед всіх «Воїнів-спортсменів» та «Воїнів-снайперів» мав ще й значок «Відмінника-танкіста», а хлопець, який прослужив у артилерійських військах, їхав додому з відзнакою «Підводника I ступеня».

    Все це – наївні вияви напівдитячого бажання здаватися кращим, ніж ти є насправді, такі собі витівки дорослих хлопчаків, які за вечерею, смалячи цигарку, поважно розповідають байки про випробування армійської служби… Та ці витівки перестають бути кумедними і загрожують власнику криміналом, коли за фальшивими відзнаками спритники намагаються отримати гроші та посади. Недавно військова прокуратура Івано-Франківського гарнізону завершила розслідування й передала до суду справу, яку слідчі неофіційно назвали «справою липового сержанта».

    Звичайний карпатський хлопець, назвемо його Павло (справжнє ім’я не вказуємо з етичних міркувань), коли настав час, пішов служити до війська і потрапив до однієї зі столичних частин. Минув рік – і воїн повертається додому. За матеріалами справи, перед звільненням зі строкової військової служби службовими особами військової частини у військовий квиток Павла з його відома умисно були внесені неправдиві відомості про присвоєння військових звань «молодший сержант», «сержант» та «старший сержант». Все б нічого – ну, пішов до армії хлопчина, а повернувся командир, мужчина, герой… Може тепер хизуватися «подвигами» перед дівчатами за чаркою. Однак через чотири роки цивільного життя Павло надумав повернутись до військової кар’єри, ставши військовослужбовцем за контрактом.

    – Підписуючи контракт, цей громадянин подав до військової частини свій військовий квиток з неправдивими даними, про які він знав, – пояснив військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону, полковник юстиції Михайло Олейняш. – Тобто використав підроблений документ. Це дало йому можливість незаконно отримувати грошове забезпечення, в тому числі різного роду надбавки та одноразові виплати, відповідно, за військові звання «сержант» та «старший сержант».

    Чоловік встиг навіть отримати чергове військове звання «старшина», оскільки командування частини було впевнене, що попередні кар’єрні щаблі Павло вже пройшов. Але кар’єрний злет виявився нетривалим: тепер за отримані шахрайським шляхом виплати на суму всього 5 тис. грн. Павлові «світить» від 3 до 8 років.

    19 березня 2010 року міністр оборони України Михайло Єжель підписав наказ №146 “Про звільнення в запас військовослужбовців та черговий призов на строкову військову службу в квітні-травні 2010 року”. Відповідно до наказу, у квітні-травні цього року передбачається звільнити в запас із лав Збройних Сил України солдатів і матросів, сержантів і старшин, призваних у квітні-травні 2009 року, а також матросів і старшин кораблів, суден і берегових частин бойового забезпечення Військово-Морських Сил Збройних Сил України, призваних у жовтні-листопаді 2008 року.

    Сподіваюсь, що серед тих, хто незабаром повернеться додому після служби, не буде ані фальшивих сержантів, ні танкістів-підводників.

    Підполковник Тарас Грень,
    Західний регіональний медіа-центр
    Міністерства оборони України

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!