Міністерство охорони здоров’я закликає українців під час відпочинку на природі остерігатися укусів кліщів, які з початком весни активізувалися в лісах і парках.
Як підкреслюють медики, укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.
З огляду на це, Міністерство охорони здоров`я України інформує про методи особистого захисту від укусів кліщів. Насамперед, під час прогулянок на природі рекомендується одягатися у світлий однотонний з довгими рукавами одяг, що щільно прилягає до тіла і на якому легше помітити комах. Необхідно також одягнути головний убір. Ще МОЗ рекомендує використовувати для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше – аерозолі, які відлякують кліщів. Коли прогулюєтесь лісом, час від часу оглядайте себе та своїх супутників.
Повернувшись додому, потрібно відразу змінити і ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу, застерігають медики. Кліщі присмоктуються до тіла не одразу, а приблизно через годину після потрапляння на одяг, тому час позбавитись від них є. Укус кліща безболісний, разом зі слиною він вводить у ранку анестезуючу речовину, яка діє протягом кількох годин. Частіше вони обирають ті частини тіла, де шкіра найбільш ніжна: задню частину шиї, місця під пахвами. На місці всмоктування кліща може розвиватись запальна реакція, нерідко з нагноєнням і утворенням сильно сверблячої ранки.
У разі виявлення на шкірі кліща, що присмоктався, необхідно відразу звернутися до найближчого травмпункту. Якщо немає такої можливості, потрібно видалити його самостійно: змастити кліща олією (при цьому не заливати його, щоб не задихнувся) та повільно видалити разом із хоботком, розхитуючи паразита обгорнутими марлевою серветкою пальцями, пінцетом чи петлею з нитки. Після цього місце присмоктування необхідно змастити розчином йоду або спиртом. Якщо ж видалення невдале і хоботок кровососа залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після цього необхідно ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити.
Ще один спосіб видалення кліща: розжарити на вогні звичайну голку і проколоти черевце комахи – кліщ легко виводиться зі шкіри.
Після цього рекомендується протягом місяця стежити за самопочуттям. У разі появи ознак захворювання – підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості – терміново звертайтеся до лікаря-інфекціоніста.