Навіщо платити більше?

  • Мешканцеві Калуша відмовили у виготовленні закордонного паспорта, незважаючи на оплачені ним послуги у встановленому чинним законодавством розмірі – 343 гривні 38 копійок. Чиновникам мало.

    Як нас обдирають у паспортних столах?

     

    До редакції “Галицького кореспондента” звернувся мешканець міста Калуша Ігор Ткач, який стверджує, що місцеві паспортисти із сектору громадянства та реєстрації фізичних осіб Калуського міськвідділу міліції не прийняли у нього пакет документів для виготовлення закордонного паспорта попри те, що він сплатив усі передбачені законодавством обов’язкові платежі.

    “У мене наближався до завершення термін дії закордонного паспорта, тож 12 липня я звернувся до місцевого паспортного столу, щоб виробити новий документ, – розповідав калушанин. – На інформаційних стендах і дошках для оголошень паспортного столу, на жаль, я не знайшов жодних повідомлень чи оголошень про вартість таких послуг, назв та призначень платежів. Усно працівники паспортної служби повідомили, що вартість послуг оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить 610 гривень”.

    Мабуть, в силу внутрішнього скептицизму Ігор Ткач засумнівався у названій калуськими паспортистами сумі. І перевірив її достовірність у офіційних відкритих джерелах. На його подив, з’ясувалося, що нетермінове виготовлення закордонного паспорта мало б коштувати майже удвічі дешевше.

    Відповідно до Наказу №369/1105/336 від 05.10.2007, виданого спільно МВС, Мінфіном та Мінекономіки України «Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами МВС та Порядку їх справляння» із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС №73/272/152 від 24.02.2009, дійсна вартість оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в термін до 30 календарних днів становить 343 гривні 38 копійок. У цю суму входить державне мито (170,00 грн.), послуги ДІТ МВС України (13,10 грн.), послуги служби ДДГІРФО МВС України (10,28 грн.), вартість бланкової продукції (150,00 грн.). Чому ж клієнтів паспортного столу змушують переплачувати понад 250 гривень?

    У поясненнях, які змушена була надати після депутатського звернення з цього приводу начальник сектору громадянства і реєстрації фізичних осіб (ГІРФО) Калуського міськвідділу міліції Світлана Бучинська, йшлося про те, що здорожчання вартості виготовлення закордонного паспорта зумовлене, зокрема, оплатою послуг державного підприємства “Документ” та придбанням страхового полісу.

    “Державне підприємство «Документ» ніяких «інформаційних послуг» і «послуг з підготовки пакету документів» насправді мені не надавало, – стверджує Ігор Ткач. – Ксерокопії необхідних документів я робив сам, на купку їх складав сам. За що я повинен додатково заплатити 120 гривень? Те саме стосується і страхівки. Чому я повинен придбати поліс саме за 75 гривень, якщо я вільний у виборі і можу придбати нормальну страхівку за 40-50 гривень? Але, здається, мої законні права та інтереси чиновникам паспортного столу далеко в одному місці”.

    До речі, відповідно до наказу МВС, будь-які послуги державного підприємства “Документ” є справою добровільною і здійснюються лише за заявою громадянина. Щоправда, у паспортному столі про це завжди “забувають” нагадати клієнтам. Навпаки, тут пропонують підписати договір та акт виконаних робіт з філією державного підприємства «Документ» про «підготовку пакету документів». Так само підсовують і страховий поліс. Зазвичай громадяни сплачують за все, що їм рекомендують, лише б прийняли документи та видали паспорт.

    Дуже рідко трапляються обізнані громадяни, які знають, що деякі вимоги є незаконними. Але таких, як у випадку з калушанином Ігорем Ткачем, чиновники паспортного столу просто ігнорують.

    Богдан СКАВРОН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    3 thoughts on “Навіщо платити більше?

    1. До речі, документи на оформлення паспорта (нетермінове) здав в Івано-Франківську. Заплатив за все як і написано 343 гривні 38 копійок. Хоч і дивилися на мене криво, але все ж документи взяли… Жду. 30 днів мине і паспорт має бути готовий.

      Залишилося ще освітити світлом науки і знання калуський паспортний стіл…

      Ігор Ткач

       

    2. Ігоре, дякую Вам за принциповість. Незабаром скористаюсь Вашим досвідом і теж скручу їм дулю.  Та все ж страхівку доведеться десь виробляти. Куди краще звернутися?

    3. в Калуській газеті “Дзвони підгір’я” є така цитата: “…з лютого 2009 року відновило свою діяльність державне підприємство «Документ», працівники якого надають громадянам консультаційні послуги і пакет документів для виготовлення закордонного паспорта зазвичай у терміновому режимі. Тому в даному випадку до вартості виготовлення закордонного паспорта добавляться ще вартість їхніх послуг. 

      Як повідомила начальник сектору ГІРФО, саме ДП «Документ» бере із громадян при виготовленні закордонного паспорта додаткових 120 грн. Справляються ці кошти у відповідності до розпорядження МВС України від 4.12.2009 р. №1057 «Про посилення ролі у фінансовому покритті витрат щодо комп’ютерного оснащення та модернізації програмно-апаратних потужностей служби ГІРФО та забезпечення чіткого виконання розпорядження прем’єр-міністра України від 16.10.2009 р. №57973/1/1-09».

      Додавши всі ці оплати та вартість кількох квитанцій, за які бере плату банк, стає зрозуміло, що закордонний паспорт коштує не 343 грн., а всі 610 гривень.”

      Що робити? Як боротися з цією ГІПЕР корупцією??

       

    Comments are closed.