Синдром менеджера вбиває імунітет

  • Коли ми думаємо, як восени втримати свою імунну систему в стані, у якому вона зможе витримувати напади бактерій, вірусів, переохолодження, спадає на думку побігти в аптеку і купити імуностимулюючі чи імуномоделюючі препарати. Головний клінічний імунолог області Ольга Малишок радить не шукати чудодійних ліків, а, в першу чергу, дотримуватися рекомендацій стосовно раціонального харчування і способу життя.

    Дуже важливим для стану імунної системи є дотримання адекватного нічного відпочинку, тобто спати не менше 7-8 годин на добу і саме в нічний час. Перебувати на свіжому повітрі вдень треба 2-3 години, найкраще за межами міста. Обов’язково «ловіть» для прогулянок сонячні дні, особливо взимку.

    Величезної шкоди імунній системі завдає так званий синдром менеджера, коли людина намагається встигнути все за короткий проміжок часу. Усього все одно не зробиш, а імунітет від надмірних емоційних навантажень дуже страждає. Імунна система є надзвичайно залежною від впливу стресу. Гострий стрес знижує ланку імунітету, яка відповідає за опірність до вірусних інфекцій, на 20%. Тому треба намагатися уникати надмірних емоційних навантажень і більше отримувати позитивних емоцій: від перебування на природі, спілкування з дітьми, позитивними людьми, занять спортом, мистецтвом – усім, що приносить задоволення. Працювати краще не більше 8 годин на добу, враховуючи, що розумові та емоційні навантаження мають значно більший негативний вплив на імунну систему, ніж фізична праця.

    Імунна система потребує для своєї роботи білка. Імуноглобуліни – основна складова імунного захисту – як із цеглин, складаються з молекул білка, найкращим джерелом якого є тваринні білки. Вони містяться у м’ясі (найлегше засвоюються білки з яловичини та кролика) та рибі, особливо морській. У меншій кількості необхідні для імунітету білки наявні у рослинних білках (квасоля, горіхи). Тому нерозумно в осінньо-зимовий період відмовлятися від м’яса. З погляду імунології, вегетаріанство не схвалюється.

    Деякі речовини у продуктах харчування мають природну противірусну та антибактеріологічну дію. Це, зокрема, вітамін С, якого багато у капусті, яблуках, цитрусових, ківі, малині та чорній смородині. Взимку підживлятися цим вітаміном дозволяють варення та квашена капуста.

    Препарати ехінацеї, елеутерококу, женьшеню, радіоли рожевої, китайського лимонника належать до групи адаптогенів – вони стимулюють роботу імунної та нервової систем у складних умовах та адаптують її до умов підвищеного навантаження. Ці препарати можна використовувати для профілактики вірусних інфекцій і просто для того, щоб легше пережити зимовий період. Але навіть ці препарати слід вживати в дозах, що не перевищують рекомендованих і терміном не більшим 2-3 тижнів. Скажімо, 2-3 тижні у грудні і 2-3 тижні у березні. Полівітамінні препарати рекомендовані, але не більше, ніж 2 курси по 2-3 тижні за осінь-зиму.

    Виражену імуностимулюючу дію має алкоголь, зокрема якісне червоне вино не більше, як 100 грамів на добу. Зловживання алкоголем, зокрема міцним, має зворотний ефект. Незважаючи на народне переконання, що добре випити коньячку і тоді не захворієш, міцний алкоголь у дозах понад 150 грамів на добу пригнічує імунітет і створює таким чином сприятливий ґрунт для розвитку вірусних інфекцій.

  • Зараз в аптеках з’явилася велика кількість ліків, які мають як імуностимулюючу, так і противірусну дію: “Арбідол”, “Циклоферон”, “Новомакс”, “Аміксин” та багато інших. Вони мають своє місце у клінічному застосуванні, але повинні призначатися лікарем для профілактики та лікування застудних інфекцій із врахуванням особливостей кожного хворого та його супутніх захворювань. Неправильно підібраний імуностимулятор може завдати шкоди здоров’ю.

    Віруси розмножуються при температурі, вищій 22 градуси за Цельсієм, тому небезпечними є приміщення з високою температурою і ті, які погано провітрюються. Батькам варто знати, що дитині краще перебувати у прохолодній кімнаті, ніж у перегрітій. Провітрювати приміщення треба 3-4 рази на добу і не забувати про вологе прибирання.

    Якщо відчули симптоми застуди – не купуйте антибіотиків і всіляких колдфлю. Цього разу, може, й вилікуєтесь, а наступного – імунна система буде знищена. Не варто збивати температуру, нижчу 38 градусів. Температура – це ознака доброї роботи імунної системи, коли організм сам створює умови для знищення вірусів.

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!