Українці полюють за доларами

  • У жовтні українці купили іноземної валюти на 3,2 млрд. доларів, а продали лише 1,34 млрд. доларів. Таким чином, обсяг готівкового «зеленого» поза банківською системою лише за місяць зріс на 1,87 млрд. доларів, пише видання «Дело».

    Такий апетит до валюти українці востанє демонстрували у кризовий листопад 2008 року. Тоді громадяни скупили на 2,3 млрд. доларів більше, ніж продали. Однак, на відміну від 2008-го, сьогодні основна причина валютного ажіотажу – не страх падіння гривні. Головний фактор інтенсивного запасання доларом – підготовка малого і середнього бізнесу до переходу в тінь у зв’язку з посиленням адміністративного тиску і обіцяним прийняттям нового Податкового кодексу. «Останній варіант Податкового кодексу помітно ускладнює життя підприємцям, які працюють за спрощеною системою оподаткування. Тому не виключено, що бізнес активно запасається доларовими ресурсами, готуючись перевести свою діяльність у тінь після вступу в дію нового Кодексу», – каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Експерт нагадує, що готівковий долар в Україні традиційно є універсальним розрахунковим засобом для тіньового бізнесу.

    Однак і очікування девальвації гривні залишаються для українців актуальними.

    Масштаб проблеми експерти ілюструють показниками динаміки відтоку валюти з банків «на руки». Так, за два останні місяці з фінустанов пішло валюти на 34% більше, ніж за перші вісім місяців 2010 року, разом узятих, зазначає «Дело».

  • Аби втримати гривню, Національний банк відновив інтервенції. У вересні НБУ продав 686,9 млн. доларів, в жовтні – 734 млн. доларів. Завдяки цьому курс долара зріс незначно – приблизно на 8 копійок.

    «Ми вважаємо, що НБУ повністю контролює ситуацію і не дозволить до кінця року курсу долара вийти за межі 8 грн. за долар. Однак навіть натяк на ослаблення гривні породив масу спекулятивних прогнозів про те, що долар в найближчому майбутньому може зміцнитися і до 9, і до 12 грн. за долар, -зазначає директор аналітичного департаменту інвесткомпанії “Astrum Investment Management” Олексій Блінов. – Швидше за все, такі розмови змусили значну частину населення переводити свої готівкові заощадження у валюту».

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!