Неплатежі – найбільша загроза для теплих батарей

  • Україна почала готуватися до опалювального сезону 2010 року ще навесні. Вже наприкінці вересня Міністерство з питань житлово-комунального господарства звітувало про 100% готовність до зими, і опалювальний сезон розпочався своєчасно. Проте це лише верхівка айсбергу. Найактуальнішою проблемою житлово-комунальної та газової сфери залишається стан розрахунків за природний газ.

    Протягом усього підготовчого періоду по всій Україні велася найактивніша робота з боржниками – головною «загрозою» теплого та безпечного опалювального сезону. На жаль, небезпечна «боргова» динаміка залишається негативною, адже погасити на 100% борги, що накопичувалися роками, вдалося лише одиницям.

    Вказані у звітах Держкомстату двомісячної давнини обнадійливі 101,5% погашення заборгованості не зовсім відображають реальний стан речей. Швидше за все, у цей відсоток увійшли сплачені борги минулих періодів. Поточний стан розрахунків за природний газ залишається вкрай незадовільним, особливо у сфері комунальної теплоенергетики. За даними «Газ України» (дочірня компанія НАК «Нафтогаз України», яка відповідає за постачання усім категоріям споживачів Україні) станом на початок грудня цього року, усі підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) України разом заборгували за спожитий з початку опалювального сезону природний газ понад 1,8 млрд. грн., а рівень оплати склав лише 32%. Крім того, понад 1,75 млрд. грн. боргів «зависло» з минулого опалювального сезону 2009-2010 рр. (рівень оплати – 83%). Наразі найбільшими боржниками за природний газ є Харківська (271 млн. грн.), Дніпропетровська (254 млн. грн.) та Донецька (249 млн. грн.) області.

    Варто пам’ятати, що про стан розрахунків населення за природний газ звітують облгази, а кошти надходять від споживачів, які уклали договори безпосередньо із газовиками. Як правило, це мешканці приватного сектору та багатоповерхових будинків, які встановили індивідуальні джерела опалення. Ці громадяни гарантовано сплачують свої рахунки за спожитий газ, адже у газовиків є всі технічні можливості від’єднувати неплатників від мереж газопостачання у разі накопичення заборгованості.

    Зовсім в іншому становищі знаходяться підприємства ТКЕ, які використовують природний газ для надання послуг з теплопостачання. Вони практично позбавлені усіх важелів впливу на боржників, що завжди сприяло безпрецедентному та безкарному накопиченню багаторічної заборгованості. Частина українців, розуміючи складність відключення від теплопостачання, просто ігнорують необхідність сплачувати комунальні платежі.

    Сумно, що ані населення, ані підприємства ТКЕ не зважають на звернення компанії «Газ України», яка наголошує на тому, що планові обсяги природного газу виділяються відповідно до рівня розрахунків теплоенергетиків за природний газ, спожитий з початку опалювального сезону. Адже ці гроші йдуть не лише на придбання газу та на його транспортування, але й на ремонт газопроводів та розподільних мереж. Тож, перш ніж скаржитися на прохолодні батареї, варто замислитися, а чи сплачено мною та моїми сусідами за очікуване тепло?..

    Розрахунки підприємств ТКЕ за природний газ,
    спожитий протягом опалювального сезону 2010-2011 рр. (з 1 жовтня 2010 року)*

    *станом на 03.12.10

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!