Дорожні пригоди: варто судитися

  • Слід звикнути, що за свої права треба боротися. Зокрема, за права на дорозі – їх порушення обходиться нам дуже дорого.

    Відкриті люки, перекошені дощові решітки, ями посеред проїжджої частини. Або нерівне покриття – так звані «пральні дошки». Ці перешкоди на автошляхах є причиною третини дорожньо-транспортних пригод з потерпілими. Така загальноукраїнська статистика. Відтак. кожному водію варто знати, що законодавство нашої держави (ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух») встановлює: громадянин має право на відшкодування матеріальних та моральних збитків, завданих йому внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.

    Повний алгоритм дій при ДТП, яке сталася через неякісне покриття і незадовільний стан дороги – див. на інформаційному порталі «Автомобіліст», розділ «Правова допомога» чи на «Форум. Інтернет-юрист. Безкоштовна юридична консультація», розділ «Загальні питання». Варто зауважити, вважає юрист, помічник адвоката Юлія Савченко, що за останні п’ять років напрацьовано чималий досвід розгляду таких справ у суді і винесення рішення на користь позивачів. Усе частіше власникам доріг – Укравтодору чи органам місцевого самоврядування, – доводиться сплачувати майнове відшкодування потерпілим. Навіть, якщо в ДТП немає травмованих людей.

    Подібні позови підтримують і страхові компанії. Є показовий для автомобілістів прецедент. Столична страхова компанія намагається відсудити у міських комунальних служб компенсацію за ДТП, причиною якої був дорожній знак, закритий густою кроною дерева.

    Актуальною для Франківська могла би бути практика водіїв позиватися до міської влади через ожеледицю на дорогах. Неприбрана проїжджа частина – доволі поширена у нас комунальна практика. (Порядок дій на «Українському правозахисному порталі», див. «Як діяти при ДТП взимку через незадовільний стан доріг?»). Зовсім свіжа підстава для позову. Три дні підряд – 27, 28 та 29 грудня, – на перехресті вулиць Галицька-Целевича ставалися аварії. В усіх випадках, повідомив голова обласної Асоціації перевізників, депутат міської ради Роман Харук, ДТП сталися з вини комунального підприємства КП «ДРЕО», яке незадовільно прибрало дорогу. За його словами, специфіка перехрестя у значному ухилі. Автомобілі, повертаючи тут, потрапляють на слизьку ділянку і йдуть в «занос» на зустрічну полосу. З цього приводу депутат звернувся до керівника міської дорожної служби Володимира Юсипіва, який «пообіцяв взяти ділянку дороги під особливий контроль». Але! «У потерпілих були високі шанси відсудити збитки», – каже пані Савченко. Відсудити – так. А отримати?

    Наступний приклад ілюструє, наскільки тривалим може бути цей процес. Більше двох років тому у Франківську була резонансна аварія. Водій комунального підприємства «АТП-0928», перебуваючи на роботі, спровокував ДТП, в якому четверо людей отримали травми різної тяжкості. Личаківськй районний суд міста Львова, де слухалася справа, виніс рішення стягнути на користь потерпілих 328,8 тис. грн. майнової та моральної шкоди (шкода заподіяна здоров’ю потерпілих). Через рік потерпілі звернулися в прокуратуру Івано-Франківської області зі скаргою на невиконання рішення суду.

    ВАТ «Автотранспортне підприємство-0928» (спеціалізується на вивезенні сміття і утилізації пет-пляшки) виплатило меншу частину компенсації і затягувало із рештою. Прокуратура області провела перевірку і внесла відповідний припис начальнику відділу Державної виконавчої служби міського управління юстиції. Завдяки спільним зуиллям обох структур, відшкодування було виплачено в повному обсязі.

    Наталія КУШНІРЕНКО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!